Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř."— Transkript prezentace:

1 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Projekt SIPVZ 2005

2 Implementace ICT do vzdělávacích oblastí a oborů Umístění prezentací : www.1zsfm.cz

3 Vzdělávací obor : Rodinná výchova Třída: 7.B Vyučující: Mgr. Lenka Golová Datum: 2005-11-10 Téma vyučovací hodiny : „ Společenská etiketa. Zasedací pořádek „ „ Společenská etiketa. Zasedací pořádek „ Vybavení učebny : Vybavení učebny : připojení na INTERNET připojení na INTERNET připojení na školní síť – výukové programy připojení na školní síť – výukové programy PC – notebook PC – notebook dataprojektor dataprojektor

4 Zdroje informací ► JANOŠCOVÁ, D. a KOL. AUTORŮ. Občanská výchova s blokem rodinná výchova pro 7.ročník základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň: Fraus, 2004. ISBN 80-7238-207325-6. ► OPLETALOVÁ, S. O slušném chování a věcech souvisejících. Olomouc: Rubico, 2000. ISBN 80-85839-41-5. ► BRÁZDOVÁ, D. Zásady společenského chování.Praha: Road, 1991. ISBN 80-385-09-0. ► http://www.czech-tv.cz/program/203522165250004.html?&tema=detail http://www.czech-tv.cz/program/203522165250004.html?&tema=detail

5 Společenská etiketa Zasedací pořádek

6 Písemný test ► skupina A ► Kdo vchází první do restaurace? ► K jakému masu se lépe hodí bílé víno? ► K čemu slouží látkový ubrousek, kde ho po jídle odkládáme? ► Jakým způsobem bereme příbory vlevo a vpravo od talíře? ► Načrtni obrázek: ukončení jídla pomocí příborů. ► Pokud je v restauraci jeden jídelní lístek na stole, kdo si vybírá jako první a proč? ► skupina B ► Kdo usedá první k jídelnímu stolu? ► K jakému masu se lépe hodí červené víno? ► K čemu slouží papír. ubrousek, kde ho po jídle odkládáme? ► Jakým způsobem bereme příbory nad talířem? ► Načrtni obrázek: přerušení jídla pomocí příborů. ► Kdo a proč vychází jako první z restaurace – muž nebo žena?

7 Zasedací pořádek ► Principy zasedacího pořádku jsou stále stejné – ať jde o běžnou večeři v restauraci, svatební hostinu, večeři na hradě,… ► Častým společenským prohřeškem bývá nesprávné rozmístění osob kolem stolu. ► Hosté ve společnosti musejí sedět tak, aby se bavili všichni navzájem – mladší i starší, muži i ženy, … ► Pravidlo pravé ruky při posazování kolem stolu. Nejváženější osoba sedí proti dveřím a dále postupujeme podle pravidla pravé ruky.

8 Zasedací pořádek ► Takhle by to určitě nešlo… žádné pánské a dámské jízdy.

9 Zasedací pořádek- základní pravidla ► Pozici u stolu vždy určujeme podle pozice hostitelů. ► Společensky významnější osoby sedí zády ke stěně s pohledem do prostoru. ► Hostitel a hostitelka sedí obvykle proti sobě. ► Nejčestnější místo pro ženu je po pravici hostitele, pro muže po pravici hostitelky. Muže a ženy, starší a mladší rozsazujeme střídavě. ► Manželé nesedí nikdy vedle sebe.

10 Takhle by to mělo vypadat hostitelkahostitel vysvětli, co znamenají jednotlivé barvy a čísla

11 Varianty zasedacího pořádku ► Tvar T ► Pro menší počet osob se hodí uspořádání do písmene T

12 Varianty zasedacího pořádku ► Tvar U ► Pro větší počet osob se hodí uspořádání do písmene U

13 Varianty zasedacího pořádku ► Tvar E ► Pro mimořádně velké množství hostů se hodí uspořádání do písmene E

14 Varianty zasedacího pořádku u kulatého stolu ► Hostitelé sedí vedle sebe Hosty rozsazujeme podle společenské významnosti tak, že společensky nejméně významné osoby sedí naproti hostitelům.

15 Varianty zasedacího pořádku u kulatého stolu ► Hostitelé sedí naproti sobě Teď budeme rozsazovat hosty směrem od hostitelky a směrem od hostitele tak, že společensky nejméně významné osoby budou sedět na krajích. sedět na krajích.

16 Zápis do sešitu ► Častým společenským prohřeškem bývá nesprávné rozmístění osob kolem stolu. ► Pravidlo pravé ruky při posazování kolem stolu. ► Hostitel a hostitelka sedí obvykle proti sobě. ► Nejčestnější místo pro ženu je po pravici hostitele, pro muže po pravici hostitelky. ► Manželé nesedí nikdy vedle sebe. hostitelkahostitel

17 Zápis do sešitu ► Varianty zasedacího pořádku: Tvar T – menší počet hostůTvar U – větší počet hostů

18 Hodnocení vyučovací hodiny ► Atraktivnost výuky pro učitele i žáky. ► Usnadnění zápisu učiva pro učitele i žáky (počítačový text je přehlednější než ručně psaný zápis na tabuli). ► Názornost. ► Usnadnění práce s písemkou. Klady Zápory Klady Zápory

19 Poznámky k prezentaci ► Využití laserového ukazovátka usnadňuje učiteli i žákům orientaci v textu. ► Prezentaci je vhodné oživit efekty (atraktivnost). ► Postupné zobrazování textu – žáci nevidí celý text najednou, ale učitel žákům zobrazuje text v závislosti na rychlosti výkladu.


Stáhnout ppt "Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř."

Podobné prezentace


Reklamy Google