Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

minulé časy - přehled srovnání NJ a ČJ v NJ na rozdíl od ČJ není pouze jeden minulý čas, nýbrž tři minulé časy a každý z nich se používá v určité situaci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "minulé časy - přehled srovnání NJ a ČJ v NJ na rozdíl od ČJ není pouze jeden minulý čas, nýbrž tři minulé časy a každý z nich se používá v určité situaci."— Transkript prezentace:

1

2 minulé časy - přehled

3 srovnání NJ a ČJ v NJ na rozdíl od ČJ není pouze jeden minulý čas, nýbrž tři minulé časy a každý z nich se používá v určité situaci minulé časy se tvoří u všech skupin sloves v NJ, podle určitých pravidel. U některých skupin se jedná o jednoduché algoritmy, jinde je potřeba zapamatovat si u jednotlivých sloves specifické tvary. I zde však existují možnosti a pomocná dělení, jak si látku lépe zapamatovat (např. silná slovesa a dělení do skupin)

4 minulé časy v NJ v NJ existují tedy tyto tři minulé časy Préteritum (PT) Perfektum (PF) Plusquamperfektum(PQP) zapamatujme si dobře zkratky v závorkách, budeme je nadála často používat.

5 préteritum (PT) – průběhový čas jedná se o jednoduchý minulý čas (tvořen jedním slovem) je používán v souvislém projevu v minulosti např: es istes war wir lernenwir lernten sie musssie musste iht bringtihr brachtet sie fliegensie flogen ich geheich ging

6 perfektum (PF) – aktuální minulost jedná se o složený minulý čas, který je složen z pomocného slovesa a příčestí minulého trpného pomocná slovesa jsou: haben většina sloves, vždy, pokud předmět ve 4. pádě (suchen, sehen) sein slovesa pohybu, či změny stavu (reisen, laufen, sterben) tato slovesa se ve větě nikdy nepřekládají!! a to platí i pro PQP používají se v přímé řeči – otázka – odpověď pro časování se použije patřičné pomocné sloveso ve tvaru přítomného času pomocné sloveso se nachází ve větě v popředí v závislosti jedná – li se o otázku, či větu oznamovací a přímém, či nepřímém pořádku slov

7 perfektum (PF) na konci věty se nachází druhá část složeného minulého času, tzv. příčestí minulé trpné (stejný tvar tvoří s jiným pomocným slovesem trpný rod) příčestí minulá trpná mají u jednotlivých skupin sloves různé tvary a tvoří se podle určitých pravidel, jež je třeba si zapamatovat např: du hastdu hast gehabt er spielter hat gespielt sie reitetsie ist geritten wir denkenwir dachten ihr solltetihr habt gesollt

8 plusquamperfektum (PQP) minulá minulost opět se jedná o složený minulý čas, kde pomocná slovesa jsou stejná, tedy haben sein rozdíl je v tom, že zda na rozdíl od PF je pomocné sloveso ve tvaru préterita (PT) tvar příčestí minulého trpného je úplně stejný jako u perfekta užívá se pro označení děju v dávné minulosti a nebo, pokud se dva děje udály v minulosti, ale jeden dříve než ten druhý např: Nachdem er nach Hause gekommen war, sah er fern.

9 plusquamperfektum (PQP) příklady tvarů er wirder war geworden sie suchtsie hatte gesucht wir schreibenwir hatten geschrieben ihr kommtihr wart gekommen es renntes war gerannt sie essensie hatten gegessen


Stáhnout ppt "minulé časy - přehled srovnání NJ a ČJ v NJ na rozdíl od ČJ není pouze jeden minulý čas, nýbrž tři minulé časy a každý z nich se používá v určité situaci."

Podobné prezentace


Reklamy Google