Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tis červený a riziko otravy Jana Hlásková Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tis červený a riziko otravy Jana Hlásková Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice."— Transkript prezentace:

1 Tis červený a riziko otravy Jana Hlásková Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice

2 Tis červený (Taxus baccata) n n Je velmi pomalu rostoucí stínomilná stále zelená jehličnatá dřevina z čeledi tisovitých. n n Jde o třetihorní relikt, patřící do skupiny silně ohrožených druhů a patřící mezi zákonem zvláště chráněné druhy. n n Má nádherné husté dřevo, nejtěžší z našich domácích dřevin, s širokým červeno-hnědým jádrem a úzkou světlejší bělí. n n Celá rostlina s výjimkou dužnatého nepravého míšku (epimatium), který se semenem požírající ptáci, je prudce jedovatá.

3 Tis červený, větvička se zralými semeny

4 Vzhled n n Tis je keřovitého nebo stromovitého vzrůstu, může dorůst výšky až 20 metrů a šířky 15 m. Vyhovuje mu vlhčí stín až polostín s hlubší živnou půdou. n n Celá rostlina je až na sladce chutnající červený dužnatý obal okolo semene (nepravý míšek, dozrávající v září až v říjnu), prudce jedovatá. n n Hlavním jedem je velice účinná směs alkaloidů, souhrnně nazývaná taxin. n n Roste velmi pomalu - velmi staré stromy si zachovávají neobvyklou štíhlost.

5 Vzhled n n Jde o velice dlouhověký strom, jsou známy stromy staré přes tisíc let. Kůra je zpočátku červenohnědá a hladká, posléze se mění na červeno-hnědo-černou a odlupuje se v plátech. n n Z našich jehličnanů má nejtmavší zbarvení. Asi 2 mm široké a 20-30 mm dlouhé a špičaté a měkké jehlice mají leskle tmavozelenou svrchní stranu, spodní strana je světlejší a matná. Jsou dvouřadé, na stromě vytrvávají 5-8 let.

6 Tis červený

7 Rozšíření a ekologie n n Vyskytuje se v suťových lesích v Evropě od Středomoří až po jižní Švédsko a Norsko, od Velké Británie až po Litvu, Lotyšsko a Estonsko, dále v Malé Asii a v Zakavkazí. n n V České republice je původním druhem. Dříve býval relativně hojný ve spodním patru listnatých a smíšených lesů, na sutích a skalnatých svazcích v nadmořské výšce 400-1000 m např. na Šumavě. Je považován za silně ohrožený druh a je přísně chráněn. n n Jedna z dosud dochovaných lokalit u nás je v okolí Křivoklátu a za pozornost stojí i jeho hojný výskyt na Slovensku v okolí Velké Fatry. Nejbohatší lokalita na výskyt tisu červeného v Česku je přírodní rezervace V Horách u vsi Terešovská Huť (dnes již sloučená s Terešovem). Nachází se zde až 3400 jedinců a majitelé lesa chrání toto území již od první poloviny 19. století.

8 Vzrostlý strom tisu (v parkové úpravě)

9 Otravy n n Zralý nepravý míšek, který je sladký a červený, není jedovatý. Jedovaté semeno se doporučuje vyplivnout, ale ani při jeho pozření by se nemělo nic stát, pokud je člověk nerozkouše. n n Jed (taxin) se vstřebává velmi rychle trávicím traktem a závažné příznaky otravy se projeví většinou do 30 minut. Zaznamenány jsou smrtelné otravy po čaji z jehličí tisu nebo žvýkání větviček či jehličí. Za smrtelnou dávku je považován nálev z 50-100g jehličí. Nejsou vzácností ani otravy domácích zvířat, ty někdy umírají dřív, než stihnou své hodování dokončit. n n Projevy otravy:nevolnost, bolest břicha, zvracení, průjem, dochází k nápadnému rozšíření zornic, rychlému nástupu ospalosti a následnému bezvědomí

10 Účinek taxinu n Výrazný je vliv taxinu na kardiovaskulární systém. Intoxikace končí zástavou srdce v diastole a spolu s obrnou dechu jde o bezprostřední mechanismus smrti. Během otravy dochází též k narušení sodíko-draslíkové pumpy (zvýšení hladiny draslíku a snížení hladiny vápníku), poškození buněk a závažnému poškození jater. Vzhledem k tomu že se taxin v žaludku velmi rychle vstřebává je na záchranu velmi málo času. V první řadě je nutné okamžitě vyvolat zvracení a přivolat lékařskou pomoc. n Zatím není známa protilátka, lékaři sou tudíž omezeni na výplach žaludku, hemodialýzu, kardiostimulaci...

11 Větvička se zralými i nezralými míšky

12 Použití n n Má velmi husté dřevo, nejtěžší z našich domácích dřevin. Krásný vzhled, široké červenohnědé jádro. Dříve se používalo na výrobu vzácného nábytku a vyřezávaných šperků n n V dávné minulosti byl vzhledem k velice pružnému dřevu používán především na výrobu luků a z tohoto důvodu byl také téměř vyhuben. Kromě toho se jedovatý extrakt používal k otrávení hrotů šípů, případně bodných zbraní. n n Lékařství n n Derivát paclitaxel, vyráběný polosynteticky z baccatinu III, se užívá jako cytostatikum u rakoviny vaječníků a plic. n Cytostatika jsou léčiva inhibující buněčné dělení, užívají se při léčbě různých typů rakovinného bujení.

13 Kmen tisu

14 Použitá literatura n Horst Altmann: Jedovaté rostliny, jedovatí živočichové n Květena ČSR,díl 1/B.Slavík(Edsl.-Praha:Academia,1988) n http://cs.wikipedia.org

15 Děkuji za pozornost….


Stáhnout ppt "Tis červený a riziko otravy Jana Hlásková Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice."

Podobné prezentace


Reklamy Google