Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2."— Transkript prezentace:

1 Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2. mimoúrovňové - vzájemně propojené komunikace se kříží v různých výškových úrovních Křižovatka musí vyhovovat z hlediska dopravního (kapacitní posouzení) a hlediska bezpečnosti.

2 1. Úrovňové křižovatky Podle způsobu řízení rozlišujeme křižovatky bez rozlišení přednosti v jízdě (pravidlo pravé ruky) bez rozlišení přednosti v jízdě (pravidlo pravé ruky) s rozlišením přednosti v jízdě dopravními značkami s rozlišením přednosti v jízdě dopravními značkami řízené světelným signalizačním zařízením řízené světelným signalizačním zařízením

3 Podle půdorysného tvaru rozlišujeme křižovatky Styková - 1 komunikace je průběžná a druhá v místě křižovatky začíná nebo končí (doporučený úhel křížení 75° - 105 °)

4 Chybný tvar průsečné křižovatky – nevhodný úhel křížení komunikací

5 Důležité pro bezpečnost – jasné vymezení hlavní a vedlejší komunikace (nejen dopravní značkou, ale i dalšími úpravami, odstranění zeleně před značkou)

6 ukrytá dopravní značka příjezd z vedlejší

7 Průsečná - dvě průběžné komunikace (doporučený úhel křížení 75° - 105 °)

8 Vidlicovitá - 1 komunikace se rozděluje do 2 stejného dopravního významu Odsazená - 2 stykové křižovatky v bezprostřední blízkosti

9 Hvězdicovitá - 5 a více paprsků

10 Okružní - miniokružní, s 1 pruhem na okruhu, se 2 a více pruhy na okruhu, nový typ – spirálovité

11 Miniokružní křižovatka (pojížděný střed)

12 Okružní křižovatka s 1 pruhem na okruhu

13 Okružní křižovatka se 2 pruhy na okruhu

14 Přestavba nepřehledné křižovatky

15 Řešení okružní křižovatky (5 v jedné) ve Swindonu v Anglii

16 2. Mimoúrovňové křižovatky umožňují bezkolizní odbočovací manévry umožňují bezkolizní odbočovací manévry zvyšuje se bezpečnost levého odbočení zvyšuje se bezpečnost levého odbočeníNevýhody vysoké náklady na výstavbu a údržbu vysoké náklady na výstavbu a údržbu velký zábor půdy velký zábor půdy

17 Podle uspořádání se rozlišují mimoúrovňové křižovatky s křižnými body (deltovitá, osmičková) s křižnými body (deltovitá, osmičková) s průpletovými úseky (srdcovitá, čtyřlístková) s průpletovými úseky (srdcovitá, čtyřlístková) bez průpletových úseků (trubkovitá) bez průpletových úseků (trubkovitá) útvarové (rozštěpová) útvarové (rozštěpová)


Stáhnout ppt "Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google