Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jízda křižovatkou.  křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;  Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jízda křižovatkou.  křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;  Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní."— Transkript prezentace:

1 Jízda křižovatkou

2  křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;  Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci

3  hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou „Příčná čára souvislá“, „Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!“ nebo „Příčná čára souvislá s nápisem STOP“  kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky

4  křižovatka s řízeným provozem je křižovatka, na které je provoz řízen světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály nebo příslušníkem policie ve stejnokroji, příslušníkem Vojenské policie ve stejnokroji, nebo usměrňován strážníkem obecní policie

5  Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

6  Nevyplývá-li přednost v jízdě z dopravních značek musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava

7  Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce.  To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo při odbočení vlevo podle.  Na příkaz dopravní značky „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.

8  Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

9  Nesmět ohrozit  znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí.  Nesmět omezit  znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nijak nepřekážel.

10  Dát přednost v jízdě  znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.  Stůj dej přednost v jízdě  Řidič musí zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled. Povinnost zastavit vozidlo, platí pro každé vozidlo zvlášť.

11

12  Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací

13  Hlavní pozemní komunikace

14  Konec hlavní pozemní komunikace

15  Dej přednost v jízdě

16  Stůj, dej přednost v jízdě

17  Světelné signály

18

19  Volno  Pozor  Stůj


Stáhnout ppt "Jízda křižovatkou.  křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;  Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní."

Podobné prezentace


Reklamy Google