Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HRANICE naše město. Historie města Město bylo křižovatkou cest z Pomoraví do severní a severovýchodní Evropy, na Opavsko a do Pováží díky strategické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HRANICE naše město. Historie města Město bylo křižovatkou cest z Pomoraví do severní a severovýchodní Evropy, na Opavsko a do Pováží díky strategické."— Transkript prezentace:

1 HRANICE naše město

2 Historie města Město bylo křižovatkou cest z Pomoraví do severní a severovýchodní Evropy, na Opavsko a do Pováží díky strategické poloze města v Moravské bráně. Osídlení v okolí města dokládají archeologické nálezy (z vršku Kobylanka) již ze starší doby kamenné. První písemný údaj o Hranicích je z r.1169. Skutečnou existenci osady lze předpokládat od 12. století. Kolonizace města je spojována se jménem mnicha Jurika. Na město byly Hranice povýšeny v r.1276. V 15. stol. vlastnili město pánové z Cimburka, poté pánové z Perštejna. V r.1611 prodej prvních kamenných domů Židům – počátek významné náboženské a politické židovské obce. (Připomínka zrekonstuované památky Synagoga a hřbitov.)

3 Poloha Hranic 1/3 Leží v půvabné údolí Moravské brány Ta část Moravské brány, v níž leží Hranice, se nazývá Bečevská brána. Je vklíněna mezi Oderské vrchy a Podbeskydskou pahorkatinu (Maleník). Bečevská brána má ráz ploché pahorkatiny, jejíž výškové členění je od 205 m n. m. do 366 m n. m. Moravská brána

4 Poloha Hranic 2/3 Převážně na pravém břehu řeky Bečvy. V nadmořské výšcce cca 260 m. Řeka BečvaPohled na město a řeku od Bílého kamene.

5 Poloha Hranic 3/3 Hranice lemují Oderské, Vsetínské a Hostýnské vrchy a Beskydy. Oderské vrchy

6 Kopce v okolí Národní přírodní rezervace Hůrka. Rezervace Malá a Velká Kobylanka. Bílý Kámen, Křivý, Maleník. Hůrka Velká a Malá KobylankaMaleník

7 Vodní zdroje Řeka: Bečva. Potoky: Velička Ludina Račí potok. Rybník: Kuchyňka. Řeka Bečva Rybník Kuchyňka

8 … my a naše řeka Bečva

9 Obyvatelé a rozloha Hranic Počet obyvatel celkem 20.000. K Hranicím se řadí i obyvatelé z přilehlých obcí: Lhotka Velká Drahotuše Rybáře Valšovice Slavíč Středolesí Uhřínov. Celková plocha vč. obcí přes 52 km 2.

10 Vedení města Orgány města Hranice: Zastupitelstvo (23 členů) volené na čtyřleté funkční období rozhoduje ve věcech samostatné působnosti dle zákona. Městská rada Starosta – Mgr. Miroslav Wildner Místostarosta – PhDr. Vladimír Juračka 5 dalších radních

11 Znak a vlajka města ZNAK Symbol starobylého původu města a jeho městských práv. Zlato-červený štít s knížecí čepicí a dvěma stříbrnými vinařskými noži. Dole tři štítky (s černou orlicí; se stříbrným dvouocasým lvem; stříbrno-červeně šachovaný). Sv. Štěpán držící tři kameny a zelenou palmovou ratolest. VLAJKA Obsahuje barvy stejné jako na znaku města. Šikmé pruhy vyjadřují polohu Moravské brány mezi Oderskými vrchy a podhůřím Beskyd. Modrý pruh symbolizuje řeku Bečvu.

12 Jak jsme malovali znak 1/3

13 Jak jsme malovali znak 2/3

14 Jak jsme malovali znak 3/3

15 Okolí Hranic Lázně Teplice nad Bečvou.

16 Okolí Hranic Zbrašovské jeskyně. Hrad Svrčov. Hranická propast. Vyhlídka Svatý Janek.

17 Památky 1/4 1.Zámek, hradby.

18 … a to jsme my, zámek a hradby

19 Památky 2/4 2.Radnice na náměstí. 3.Měšťanské domy na náměstí. 4.Farní kostel Stětí sv. Jana Křtitele, fara. 5.Morový sloup.

20 … a to jsme my na náměstí

21 Památky 3/4 Synagoga Socha Bolestné Panny Marie. 6.Synagoga. 7.Socha Bolestné Panny Marie. 8.Dům se sgrafity. 9.Gallašův dům. 10.Palác Kunz. 11.Památná lípa.

22 …my,synagoga,Gallašův dům a památný strom

23 Památky 4/4 12.Kostel církve českobratrské evangelické. 13.Kostelíček. 14.Židovský hřbitov. 15.Viadukty. 16.Kasárna. Hřbitovní kostel Panny Marie zvaný „Kostelíček“ Viadukty Kasárna

24 Školy Hranice jsou označovány jako město škol. 4 základní školy. Gymnázim (nejstarší škola). Střední lesnická škola. Střední zdravotnická škola. Střední průmyslová škola s učilištěm. SSOŠ (Soukromá střední odborná škola).

25 … my a naše škola

26 Kultura Kino Svět Letní kino

27 Sport Tenisové kurty. Bikrosová dráha. Aquapark. Stadion TJ Sigma. Stadion házené. Sokolovna. Minigolf. Cyklostezky. Atd. Stadion Minigolf v Teplicích n.B.

28 Podniky Cement Hranice a.s. Sigma Pumpy Hranice s.r.o. Tondach Česká republika s.r.o. Philips a.s. SSI Schäfer s.r.o. Cidem Hranice a.s. Welox-Werk s.r.o. Voding Hranice, spol. s r.o. Atd.

29 Test 1.Kdy byly Hranice povýšeny na město? 2.Kdo založil Hranice? 3.Kde se nacházejí Hranice? 4.V jaké nadmořské výšce leží? 5.Jaká pohoří a kopce leží v okolí Hranic? 6.Které vodní toky protékají Hranicemi? 7.Kolik mají obyvatel a na jaké ploše se rozkládají? 8.Nakresli vlajku města Hranic. 9.Víš, co se nachází na erbu města? 10.Vzpomeneš si, jaké je vedení města Hranice? 11.Vyjmenuj střední školy, které můžeš studovat v Hranicích. 12.Které velké podniky sídlí v Hranicích? 13.Jaké památky ukážeš kamarádovi, který přijede navštívit o prázdninách Hranice? 14.Jaké sportovní aktivity spolu můžete podniknout?

30 Test z jazyka českého DOPLŇ i, í, y, ý B_d_m ve městě Hran_ce. Naše město lež_ v údolí Moravské brán_. Náš dům stoj_ na sídl_št_. Máme mal_nkatý b_teček. Chceme b_dlet na venkově, kde ž_je naše bab_čka. V neděli b_váme ob_čejně na výletě. Nedávno jsme b_li u propasti a na kopc_ Malen_k. Naše město je velmi krásné a moc se mi zde l_bí.


Stáhnout ppt "HRANICE naše město. Historie města Město bylo křižovatkou cest z Pomoraví do severní a severovýchodní Evropy, na Opavsko a do Pováží díky strategické."

Podobné prezentace


Reklamy Google