Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mezinárodní politické organizace a seskupení. OSN – Organizace spojených národů OSN je nejvýznamnější mezinárodní organizací se sídlem v New Yorku.New.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mezinárodní politické organizace a seskupení. OSN – Organizace spojených národů OSN je nejvýznamnější mezinárodní organizací se sídlem v New Yorku.New."— Transkript prezentace:

1 Mezinárodní politické organizace a seskupení

2 OSN – Organizace spojených národů OSN je nejvýznamnější mezinárodní organizací se sídlem v New Yorku.New Yorku K založení došlo v roce 1945 v San Francisku a jejími členy jsou téměř všechny nezávislé státy (v roce 2006 je jich 192). Základním dokumentem je CHARTA – zajištěni světového míru, spolupráce při řešení politických, sociálních a ekonomických problémů. Orgány OSN: -VALNÉ SHROMÁŽĎĚNÍ je nejvyšším orgánem, členy jsou všechny státy, usnesení mají doporučující charakter -RADA BEZPEČNOST je výkonným orgánem, 15 členů (5 stálých – USA, Rusko, Velká Británie, Francie, Čína + 10 nestálých volených na 2 roky)stálých -SEKRETARIÁT jehož nejvyšším správním úředníkem je GENERÁLNÍ TAJEMNÍK (od roku 2007 je jim Pan Ki-mun z Jižní Koreje) Další organizace, výbory a komise při OSN: -Mezinárodní soudní dvůr v Haagu -Mezinárodní měnový fond (IMF) -Organizace pro výchovu, vědu a osvětu (UNESCO) -Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) -Světová zdravotnická organizace (WHO) a dalšídalší Oficiální stránky OSN (EN)Informační centrum OSN v Praze (CZ)

3 NATO – Severoatlantická aliance Vojensko-politické seskupení států evropských a severoamerických států, vzniklá v roce 1949 (ČR vstoupila v roce 12. března 1999). Nejvyšším řídícím orgánem je RADA NATO. Vojenské velení i generální tajemník (v současnosti jeJaap de Hoop Scheffer ) a celá organizace NATO má sídlo v Bruselu.RADA Oficiální stránky NATO Stránky o NATO (CZ)

4 Další mezinárodní politické organizace a seskupení názevvzniksídločlenů OSN1945 New York (Wien, Geneve)192 CE1949Strasbourg40 OBSE1973Kodaň, Praha54 NATO1949Brusel26 LAS1945Tunis21 SNS1991Minsk12 Commonwealth1931 53 CPLP1996 8

5 Samostatná práce Zjistěte plný i anglický název OSN a její symboly. Které státy patří mezi stálé členy Rady bezpečnosti a kteří další členové sem v současnosti patří? V rámci OSN působí ještě další organizace, mimo jiné UNESCO, UNICEF, FAO, WHO. Co se skrývá za zkratkami a jaké mají poslání? Jaký je vztah ČR k NATO a OSN? Jak se jmenuje současný generální tajemník NATO a OSN?


Stáhnout ppt "Mezinárodní politické organizace a seskupení. OSN – Organizace spojených národů OSN je nejvýznamnější mezinárodní organizací se sídlem v New Yorku.New."

Podobné prezentace


Reklamy Google