Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P11_2.5 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Baroko - vznik a vývoj opery Typ: DUM – výkladový Předmět: Hudební.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P11_2.5 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Baroko - vznik a vývoj opery Typ: DUM – výkladový Předmět: Hudební."— Transkript prezentace:

1 Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P11_2.5 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Baroko - vznik a vývoj opery Typ: DUM – výkladový Předmět: Hudební výchova Ročník: 1. a 3. r. (6leté), 1. r. (4leté) Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/ Zpracovatel: Mgr. Karla Demelová Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření: leden 2014

2 Metodický list Digitální učební materiál je určen pro žáky 1. a 3. ročníku šestiletého studia, a pro žáky 1. ročníku čtyřletého studia. Výkladový dum slouží jako podklad pro učitelův výklad a zároveň nahrazuje zápis do sešitu, tedy to podstatné, co by si žáci měli o probíraném tématu zapamatovat. V závěru je zařazen zápis do sešitu.

3 Opera Opera (z italštiny opera in musica, hudební dílo) je umělecká forma, spojující dramatické divadelní představení s hudbou tak, že herci text (libreto) zcela či zčásti zpívají za instrumentálního doprovodu. Dějiny opery začínají v Itálii koncem 16. století. Nejstarším, dnes ztraceným, dílem považovaným za operu je Dafné skladatele Jacopa Periho, uvedeným ve Florencii kolem roku Období hudebního baroka je obvykle kladeno mezi roky 1600 a 1750.

4 Vznik opery Opera je typickým produktem baroka. Má bohatý dramatický děj, je emocionální. Opera vznikla ve Florencii a brzy se rozšířila do dalších italských měst, například do Benátek a Neapole.

5 Vývoj opery Opera v moderním smyslu se zrodila ve společnosti intelektuálů zvané Florentská camerata, která se v poslední čtvrtině 16. století scházela ve Florencii. Prvním významným operním skladatelem byl Claudio Monteverdi.

6 Claudio Monteverdi (1567 – 1643) Byl prvním skutečným operním skladatelem. První operou je Orfeo. Do opery přináší silný citový vzruch a zdokonalení všech hudebních složek. Druhou operou je Ariadna, ze které se dochovala pouze árie Nářek Ariadny, který se stal největší inspirací Monteverdiho a zároveň melodií celého století.

7 Další významní tvůrci opery Marc´ Antonio Cesti (1631–1669). Za svůj krátký život zkomponoval 100 oper. Nejslavnější operou je Zlaté jablko, která byla provedena u příležitosti sňatku Leopolda I. Opera byla velmi výpravná a šlo o nádhernou podívanou.

8 Další významní tvůrci opery Alessandro Scarlatti ( ) – neapolský hudební skladatel, ředitel konzervatoře. Giambattista Pergolesi patřil k neapolské škole a proslul komickými operami (buffa) např. Služka velitelkou. Opakem buffy byla opera seria, která v baroku převažovala.

9 Opera mimo Itálii Italská opera se během 17. a 18. století rozšířila do celé Evropy, doslova ji zaplavila. Z italské nadvlády se částečně osvobodila Anglie. Největším anglickým barokním skladatelem byl Henry Purcell ( ). Francouzskou operu reprezentoval ballet de cour, který v sobě spojoval prvky zpěvní, činoherní, baletní a instrumentální.

10 Opera mimo Itálii Skutečným tvůrcem francouzské opery byl Jean Baptiste Lully, který vytvořil nový operní typ tragédie lyrique (lyrická tragédie). Německým operním skladatelem a reformátorem opery byl Christoph Willibald Gluck. Podstata jeho reformy je v návratu k hudebně dramatickému útvaru.

11 Zápis do sešitu Opera – hudebně dramatické dílo, zpěvohra. Vznikla v období baroka, zakladatelem Florentská camerata. Nejvýznamnějším představitelem opery byl Claudio Monteverdi, operou Orfeus. Dalšími tvůrci opery A. Scarlatti, G. Pergolesi. Ve Francii místo opery z počátku balet de cour. Dalšími tvůrci opery H. Purcell, Ch.W.Gluck.

12 Citace zdrojů NAVRÁTIL, Miloslav. Dějiny hudby: Přehled evropských dějin hudby. Ostrava: Scholaforum, Archiv autora.


Stáhnout ppt "Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P11_2.5 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Baroko - vznik a vývoj opery Typ: DUM – výkladový Předmět: Hudební."

Podobné prezentace


Reklamy Google