Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Vanda Malurová Datum: 27. dubna 2012 Název: VY_32_INOVACE_3.2.18.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Vanda Malurová Datum: 27. dubna 2012 Název: VY_32_INOVACE_3.2.18."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Vanda Malurová Datum: 27. dubna 2012 Název: VY_32_INOVACE_3.2.18 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0125 Téma: Grafická a formální úprava písemných projevů - prezentace Anotace: Prezentace slouží vyučujícímu jako vizualizace výkladu o základních typografických pravidlech. Obsahuje příklady k jednotlivým jevům.

2 Grafická a formální úprava písemných projevů Základní typografická pravidla

3 Písmo bezpatkové Arial, Verdana pro krátký text pro čtení na obrazovce pro prezentace patkové Times New Roman, Courier pro delší text pro čtení na papíře patky vedou oči po řádku Pro celý text volíme 1 font

4 Mezery Mezi slovy je vždy 1 mezera. Mezeru píšeme za všechna interpunkční znaménka.,:;!? Nikdy neděláme mezeru před interpunkci! Jan,Ivan,ale Aleš ne ! Slyšíš ? ŠPATNĚ Jan, Ivan, ale Aleš ne! Slyšíš? SPRÁVNĚ

5 Závorky a uvozovky Uvnitř závorek připojíme text bez mezer, vně s mezerami. Nářadí (lopaty a rýče) s sebou. SPRÁVNĚ Nářadí( lopaty a rýče )s sebou. ŠPATNĚ Úvodní uvozovky píšeme vždy dole, uzavírací nahoře. Text uvnitř připojíme bez mezer, vně s mezerami. „Nezapomeň přijít!“ SPRÁVNĚ „ Nezapomeň přijít! “ ŠPATNĚ

6 Pomlčka s mezerami pokud nahrazuje čárku u názvů městských částí Ostrava - Poruba bez mezer ve významu rozsahu od-do, rozmezí vlak Praha-Brno částka Kč 200,- i městské části Ostrava-Poruba

7 Spojovník Spojuje výrazy, které tvoří těsný významový celek. Píšeme bez mezer! u složených přídavných jmen modro-zelený, technicko-ekonomický u spojení typu C-vitamín; Rh-faktor při dělení slov na konci řádku

8 Výpustka (tři tečky) s mezerou z jedné strany pokud nahrazuje vypuštěný text na začátku nebo na konci věty Přemýšlím… Už to mám! s mezerami z obou stran pokud nahrazuje slova ve výčtu věcí čárka je připojena k výpustce bez mezery Rýče, …, lopaty, kůly.

9 Konce řádků Na konec řádku nepatří neslabičné předložky v, s, z,k a jednoslovné spojky a předl. a, i, o, u. Na jeden řádek se píší spojení, která k sobě významově patří: a. s., s. r. o., mn. č., př. n. l., FF UK 100 Kč, 10 kg, 21. 6. 2012, Fr. Trávníček, Ing. Čečetka, 2 500 lidí, 1 000 000 Kč Mezi slova, která se nemají objevit na dvou různých řádcích, vkládáme pevnou mezeru. Současně stiskneme tři klávesy: Ctrl, Shift a mezerník.

10 Výčty Při psaní velkých písmen a interpunkce ve výčtech máme několik možností. Pokud si vybereme některý z následujících způsobů, v rámci jednoho textu jej pak musíme dodržet a postupovat jednotně.

11 Výčet 1 Jestliže jsou položky ve výčtu nevětného charakteru, začínáme každý řádek malým písmenem, na konci každého bodu výčtu píšeme čárku a výčet ukončíme tečkou. Objednejte v dostatečném množství: lahvové pivo, cukrovinky, ubrousky.

12 Výčet 2 Je-li výčet tvořen větami, jednotlivé položky zpravidla začínáme velkým písmenem a každý bod ukončíme tečkou. U dodaného zboží reklamujeme tyto závady: - Lak na dveřích je oprýskaný. - Barva prahu u dveří neodpovídá objednávce. - V zásilce chybí kukátko.

13 Výčet 3 Jsou-li jednotlivé body výčtu dostatečně graficky odlišeny, a to umístěním na samostatném řádku, interpunkční znaménko (včetně tečky na konci) na konci řádku psát nemusí Problematikou úpravy písemností se zabývá řada příruček a typografických prací, např.: - ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory - O. Kuldová, E. Fleischmannová, Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti - J. Kraus, J. Hoffmannová, Písemnosti v našem životě - P. Kočička, F. Blažek, Praktická typografie

14 Děkuji za pozornost Vytvořila: Mgr. Vanda Malurová 27. dubna 2012 Zdroje: http://prirucka.ujc.cas.cz/ Kerslager,M.: Typografická pravidla. http://www.pslib.cz/ke/Typografick%C3%A1_pravidla, 27.4. 2012. http://pari.cz/96/patkove-vs-bezpatkove-pismo, 27. 4. 2012.


Stáhnout ppt "Název školy: Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, příspěvková organizace Autor: Mgr. Vanda Malurová Datum: 27. dubna 2012 Název: VY_32_INOVACE_3.2.18."

Podobné prezentace


Reklamy Google