Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PRÁCE S TEXTEM Kapitola 3. 2 Stavební prvky dokumentu… Datový soubor, dokument Datový soubor, dokument Písmeno, znak Slovo (odděleno mezerou) Odstavec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PRÁCE S TEXTEM Kapitola 3. 2 Stavební prvky dokumentu… Datový soubor, dokument Datový soubor, dokument Písmeno, znak Slovo (odděleno mezerou) Odstavec."— Transkript prezentace:

1 PRÁCE S TEXTEM Kapitola 3

2 2 Stavební prvky dokumentu… Datový soubor, dokument Datový soubor, dokument Písmeno, znak Slovo (odděleno mezerou) Odstavec (oddělen Enterem) Stránka (Oddíl) Vložené objekty obrázek, tabulka, graf, pole…

3 3 Vlastnosti písma… Druhy písem: Druhy písem: ANTIKVA patkové, proporcionální, nelineární, základní, tiskové AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… GROTESK bezpatkové, proporcionální, lineární, základní, tiskové AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… PÍSMO PSACÍHO STROJE patkové, neproporcionální, lineární, základní, tiskové AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… PSANÉ PÍSMO speciální AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj…

4 4 Vlastnosti písma… Řez písma: Řez písma: Obyčejné Obyčejné … základní AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… Kurzíva Kurzíva … mírně „položeno“ (Italic) AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… Tučné Tučné … silnější obrysové čáry (Bold) AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj… Tučná kurzíva Tučná kurzíva … kombinace AaBbCcČčDdEeÉéĚěFfGgHhIiJj…

5 5 Vlastnosti písma… Velikost písma: Velikost písma: Měří se v BODECH 1 bod = 0,3759 mm ~ cca 0,4 mm Velikost písma 10 ~ 4 mm Velikost písma 12 ~ 5 mm Velikost písma 20 ~ 8 mm

6 6 Vlastnosti písma…

7 7 Zásady práce s textem… Zásada 1: Ukončování řádků Zásada 1: Ukončování řádků Nikdy neukončujeme ručně řádky! Word automaticky odsadí slovo, které je příliš dlouhé. Zásada 2: Ukončování odstavců Zásada 2: Ukončování odstavců Klávesou ENTER se ukončují ODSTAVCE! Stiskem klávesy ukončíme odstavec, který může mít 1-x řádků. Zásada 3: Psaní textu Zásada 3: Psaní textu Text píšeme na místo kurzoru! Nikoli tedy tam, kam koukáme, ale na místo blikajícího kurzoru. Zásada 4: Mezery Zásada 4: Mezery Za každým interpunkčním znaménkem musí být mezera! Mezera je znak, který dovoluje oddělit jednotlivá slova.

8 8 Znaky, ve kterých se chybuje… Zde jsou uvedeny správné způsoby psaní znaků a spojení znaků, ve kterých se často chybuje. Znak vždy napíšeme tak, že držíme levý Alt a vpravo na numerické klávesnici zadáme kód (včetně nul na začátku). Můžeme také použít nabídku Vložit — Symbol, kartu Speciální znaky. Uvozovky dole (kód Alt+0132) mají tvar malinkých devítek. Uvozovky dole (kód Alt+0132) mají tvar malinkých devítek. Uvozovky nahoře (kód Alt+0147) mají tvar malinkých šestek. Uvozovky nahoře (kód Alt+0147) mají tvar malinkých šestek. Znak ″ (který je na klávesnici nad ů) slouží k označení palců (disketa 3,5″), nejsou to uvozovky! Znak ″ (který je na klávesnici nad ů) slouží k označení palců (disketa 3,5″), nejsou to uvozovky! Word má funkci automatické opravy (Nástroje → Automatické opravy; karta Při psaní), která, pokud je zapnuta, automaticky zapisuje správné české uvozovky. Word má funkci automatické opravy (Nástroje → Automatické opravy; karta Při psaní), která, pokud je zapnuta, automaticky zapisuje správné české uvozovky. Pomlčka (–) (kód Alt+0150) není na klávesnici, tam je spojovník (-). Ten je o hodně kratší, píše se jen ve spojení slov (bude-li, Jean-Jack apod.) Pomlčka (–) (kód Alt+0150) není na klávesnici, tam je spojovník (-). Ten je o hodně kratší, píše se jen ve spojení slov (bude-li, Jean-Jack apod.)

9 9 Znaky, ve kterých se chybuje… Pomlčka se píše: Pomlčka se píše: Ve významu „až do“ bez mezer (6–18 hod). Ve významu „až do“ bez mezer (6–18 hod). Jako znak minus také bez mezer (–23). Jako znak minus také bez mezer (–23). V aritmetických výrazech s mezerami (5 – 1 = 4). V aritmetických výrazech s mezerami (5 – 1 = 4). V označení měny se píše bez mezer (Kč 1540,–). V označení měny se píše bez mezer (Kč 1540,–). Závorky a uvozovky se neoddělují mezerou od textu uvnitř (tj. píší se takto). Závorky a uvozovky se neoddělují mezerou od textu uvnitř (tj. píší se takto). (Správné [vkládání] závorek) Hranaté závorky: […Alt+0091, ] … Alt+0093. (Správné [vkládání] závorek) Hranaté závorky: […Alt+0091, ] … Alt+0093. Procento (%) se od čísla odděluje nedělitelnou mezerou (Shift+Ctrl+Mezerník), ale ve významu … procentní se píše bez mezery. Tj. 10 % – deset procent, 10% – desetiprocentní. Procento (%) se od čísla odděluje nedělitelnou mezerou (Shift+Ctrl+Mezerník), ale ve významu … procentní se píše bez mezery. Tj. 10 % – deset procent, 10% – desetiprocentní. Jednotky a označení měny mají být vždy na stejném řádku s příslušnou číselnou hodnotou (15 kW, 25 Kč). K oddělování proto používáme pevnou (nedělitelnou) mezeru. Jednotky a označení měny mají být vždy na stejném řádku s příslušnou číselnou hodnotou (15 kW, 25 Kč). K oddělování proto používáme pevnou (nedělitelnou) mezeru.

10 10 Znaky, ve kterých se chybuje… Značka peněžní měny. Je-li číslo desetinné, píše se značka před číslo (Kč 6,80), je-li číslo celé, píše se měna za číslo (13 Kč). Pokud zapisujeme celou částku desetinně, zapíše se s desetinnou čárkou a pomlčkou (Kč 13,–). Zápis 13,– Kč je také možný. Značka peněžní měny. Je-li číslo desetinné, píše se značka před číslo (Kč 6,80), je-li číslo celé, píše se měna za číslo (13 Kč). Pokud zapisujeme celou částku desetinně, zapíše se s desetinnou čárkou a pomlčkou (Kč 13,–). Zápis 13,– Kč je také možný. Čísla se zapisují s desetinnou čárkou (tečka je v angličtině) (3,14). Tisíce a miliony se oddělují (nezlomitelnou) mezerou (10 650 834 lidí). V seznamu mají být desetinné čárky pod sebou (použijeme desetinný tabulátor nebo textovou tabulku). Čísla se zapisují s desetinnou čárkou (tečka je v angličtině) (3,14). Tisíce a miliony se oddělují (nezlomitelnou) mezerou (10 650 834 lidí). V seznamu mají být desetinné čárky pod sebou (použijeme desetinný tabulátor nebo textovou tabulku). Datum se píše s mezerami (10. 10. 2002). Rok se má psát Jen čtyřmístně (2004). Datum se píše s mezerami (10. 10. 2002). Rok se má psát Jen čtyřmístně (2004).

11 11 Znaky, ve kterých se chybuje… Telefonní čísla se píší ve skupinách po dvou až třech číslicích, předvolba se odděluje závorkami: (+420) 565 577 898. Telefonní čísla se píší ve skupinách po dvou až třech číslicích, předvolba se odděluje závorkami: (+420) 565 577 898. Tečka se nepíše za nadpisy. Pokud věta končí zkratkou (která má u sebe tečku), další tečka se již nepíše. (Pokud je v závorce celá věta, píše se tečka do závorky.) Pokud je v závorce jen část věty a věta závorkou končí, píše se tečka za závorku (třeba tady). Tečka se nepíše za nadpisy. Pokud věta končí zkratkou (která má u sebe tečku), další tečka se již nepíše. (Pokud je v závorce celá věta, píše se tečka do závorky.) Pokud je v závorce jen část věty a věta závorkou končí, píše se tečka za závorku (třeba tady). Dvojtečka, středník, otazník, vykřičník se píší hned za slovo. Dvojtečka ve významu dělení se píše s mezerami (6 : 3 = 23), ve významu sportovního výsledku bez mezer (1:0). Dvojtečka, středník, otazník, vykřičník se píší hned za slovo. Dvojtečka ve významu dělení se píše s mezerami (6 : 3 = 23), ve významu sportovního výsledku bez mezer (1:0).

12 12 Klávesnice… Klávesnice má čtyři základní části: F1F2F3F4F5F6F7F8F9F10F11F12 ~°1!1!2@3#4$5%6^7&8*9(0)_%+ˇ|‘ QWERTZ/YUIOPú) ASDFGHJKLů§ XCVBNM,./ Funkční klávesy Alfanumerický blok Speciální klávesy ………………klávesy pro pohyb a úpravy šipky Numerický blok


Stáhnout ppt "PRÁCE S TEXTEM Kapitola 3. 2 Stavební prvky dokumentu… Datový soubor, dokument Datový soubor, dokument Písmeno, znak Slovo (odděleno mezerou) Odstavec."

Podobné prezentace


Reklamy Google