Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ÚSTAVNÍ VÝVOJ A ÚSTAVNÍ I.2. Státní suverenita, legalita a legitimita

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ÚSTAVNÍ VÝVOJ A ÚSTAVNÍ I.2. Státní suverenita, legalita a legitimita"— Transkript prezentace:

1 ÚSTAVNÍ VÝVOJ A ÚSTAVNÍ I.2. Státní suverenita, legalita a legitimita
SYSTÉM ČR I.2. Státní suverenita, legalita a legitimita státní moci Mgr. Petr Čechák

2 Pojem a základní znaky státu
Legitimita výkonu státní moci (donucení) I.) Politická legitimita představuje uznání a respektování autority - vyjádřením důvěry - v právním státě se osvědčuje ve volebním procesu b) Požadavek legality zajišťuje soulad výkonu státní moci s vůlí suveréna v podobě moci ustavující i ustavené Legitimity státní moci založena na politické legitimitě i legalitě II.) Požadavek limitace moci jako ochrana proti totalitarismu - ochrana lidských práv, dělba moci a existence ústavy Mgr. Petr Čechák, ::

3 Pojem a základní znaky státu
Suverenita státní moci (tj. fakticky územní a personální výsost) Pojem suverenity státní moci implikuje: 1) nezávislost na jiné nadřazené autoritě (vně i uvnitř státu) 2) výlučnost jako nejvyšší moci ve státě 3) úplnost (uskutečňuje veškeré státní právo) 4) neomezenost výkonu moci Jean Bodin (1530 – 1596) – osm atributů státní suverenity V moderním demokratickém státě je suverenita vždy limitovaná Zdroje limitace suverenity: 1) demokratický a právní charakter státu 2) mezinárodněprávní závazky 3) ve federacích i dělbou moci mezi státy Mgr. Petr Čechák, ::

4 Pojem a základní znaky státu
Vnitřní a vnější stránka suverenity Suverenita vnitřní - stát představuje nejvyšší moc, které jsou podřízeny všechny subjekty na jeho území - nezávislost státu při tvorbě a ochraně právního řádu Suverenita vnější - jejím projevem je tzv. zásada svrchované rovnosti (ta však nevylučuje faktickou nerovnost a závislost) - možnost dobrovolného omezení cestou integrace do nadnárodních organizací, vznikem federací apod. Vztah suverenity státu a suverenity lidu moc ustavující a moc ustavená Mgr. Petr Čechák, ::


Stáhnout ppt "ÚSTAVNÍ VÝVOJ A ÚSTAVNÍ I.2. Státní suverenita, legalita a legitimita"

Podobné prezentace


Reklamy Google