Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Petr Němec ©2008 ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Petr Němec ©2008 ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Petr Němec ©2008 ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Mgr. Petr Němec Co je to počítačová síť Soustava vzájemně propojených počítačů a periferií

3 Mgr. Petr Němec Co je to počítačová síť s ouhrn služeb poskytovaných navzájem propojenými počítači v ětší sítě jsou tvořeny soustavou vzájemně propojených menších sítí (rekurzivní metoda) v sítích jsou různé typy zařízení (počítače, PDA, notebooky, mobilní zařízení atd.) s ítě jsou vzájemně propojeny (kabelem, bezdrátově)

4 Mgr. Petr Němec Počítačová síť

5 Mgr. Petr Němec Protokoly Počítače spolu komunikují prostřednictvím protokolů. Protokol – sada dohod, jak budou spolu zařízení v síti komunikovat (jak velké budou pakety, jak bude vypadat jejich hlavička a tělo atd.). TCP/IP pro komunikaci po internetu HTTP pro přenos HTML dokumentů FTPpro přenos souborů IPX/SPX pro komunikaci po místní síti atd.

6 Mgr. Petr Němec Sítě podle velikosti v elikost sítě posuzujeme podle poměru doby vysílání signálu (t v ) k době šíření (t s ): LAN lokální, místní síť (t v > t s ) MAN metropolitní síť (t v = t s ) WAN rozlehlá síť (t v < t s ) d nes je často na všech úrovních stejná technologie (Ethernet)

7 Mgr. Petr Němec Sítě podle velikosti

8 Mgr. Petr Němec Sítě podle velikosti v elikost sítě posuzujeme podle poměru doby vysílání signálu (t v ) k době šíření (t s ): LAN lokální, místní síť (t v > t s ) MAN metropolitní síť (t v = t s ) WAN rozlehlá síť (t v < t s ) d nes je často na všech úrovních stejná technologie (Ethernet)

9 Mgr. Petr Němec Sítě LAN Sítě LAN se rozkládají na rozloze řádově stovek metrů (budovy, byty). Jsou charakterizovány homogenností (všechny počítače stejného druhu).

10 Mgr. Petr Němec Sítě MAN Rozloha sítí MAN odpovídá rozsahu města či regionu. Jsou složeny z jednotlivých sítí LAN

11 Mgr. Petr Němec Sítě WAN Sítě WAN pokrývají rozlehlá území (wide – rozlehlý). Příkladem sítě WAN je např. síť INTERNET

12 Mgr. Petr Němec Použité zdroje [1] NĚMEC, P. : Počítačové sítě LAN, studijní text na Gymnáziu Jevíčko, 1998. [2] ŠORM, M. : Počítačové sítě ve školách I., studijní text pro posluchače ICTK studia na MZLU v Brně, 2006. [3] online zdroje obrázků (viz odkazy)odkazy


Stáhnout ppt "Mgr. Petr Němec ©2008 ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google