Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KOLO – JEDNODUCHÝ STROJ Pří_248_Člověk a lidské výtvory_Kolo – jednoduchý stroj Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KOLO – JEDNODUCHÝ STROJ Pří_248_Člověk a lidské výtvory_Kolo – jednoduchý stroj Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské."— Transkript prezentace:

1 KOLO – JEDNODUCHÝ STROJ Pří_248_Člověk a lidské výtvory_Kolo – jednoduchý stroj Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro seznámení s kolem jako jednoduchým strojem.  Materiál vysvětluje princip kola a jeho využití v praxi.  Je určen pro přírodovědu v 5.ročníku.  Žáci se seznámí s praktickým využitím kola, porovnají své zkušenosti s jeho uplatněním.  DUM je určen pro práci s počítačem a interaktivní tabulí.  Zpracováno pro tematický celek Člověk a lidské výtvory.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici : MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2004, 91 s. ISBN 80-728-9063-8.

3 Jednoduchý stroj Jak ho poznám?  usnadňuje práci  stačí menší síla  jednoduchý princip  jednoduchá konstrukce  složitější stroje se skládají z jednoduchých páka Kolo na hřídeli Nakloněná rovina kladka

4 Kolo – největší objev lidstva  Vynález kola je starý více než 7 tisíc let.  Patří k nejvýznamnějším objevům v celých dějinách techniky.  Kolo je plochá součást kruhového tvaru. Těžký náklad lidé museli smýkat. Kolo práci velmi usnadnilo. Uf, to je tíha! Jde to lehce, uvezu to sám! Mám nápad!

5 Porovnej velikost síly:  Kolo se může otáčet kolem svého středu.  Teprve kolo umožňuje pozemní dopravu s jinou než svalovou energií. SILOMĚR N 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 valivý odpor smykové tření SILOMĚR 10 0 < Valivý odpor je podstatně nižší než smykové tření. Je potřeba velká síla. Stačí malá síla.

6  ráfek se skládá z jednotlivých částí – loukotí  po obvodu byl opatřen kovovou obručí  ke každé loukoti pak vede od středu kola jeden paprsek. Loukoťové kolo kolo by vrzalo a skřípalo Loukoť = „ohnuté dřevo“ (z praslovanštiny) Srovnej: luk, oblouk Používá se i dnes? Jak vypadá? ? Z kolika druhů dřev se vyrábělo loukoťové kolo a proč? náboj - jilm paprsek - jasan loukoť - buk

7 Kolo na hřídeli – jednoduchý stroj Působí-li na kolo síla člověka, pak kolo (hřídel) působí silou na těleso (břemeno). Lidem stačí síla.  Skládá se ze dvou pevně spojených částí.  Otáčejí se kolem jedné osy.  Pro snadnější manipulaci bývá kolo nahrazeno klikou. Hřídel je dlouhá tyč. Odhadni: větší menší větší menší osa hřídel kolo klika

8 Hrnčířský kruh  patří mezi nejstarší využití kola  asi kolem 4500 př. n. l.  kotouče se vyráběly z kamene nebo dřeva  točilo se jimi pomocí osy zasunuté do zářezu v horní části kola  otáčeli jím nohama Používá se ještě dnes? Čím je poháněn?

9 Mlýnské (vodní) kolo  člověk využil sílu vody  voda otáčí kolem na hřídeli ( Síla vodního proudu byla jedním z prvních využívaných zdrojů energie.) Využití:  pohon vodních mlýnů Později:  pohon hamrů (kovářských dílen)  pohon na pilách Dodnes:  čerpání vody (některých zemích)

10 Ozubené kolo  má po obvodu různě tvarované zuby  je uzpůsobeno k přenosu otáčení mezi hřídeli nebo otočnými součástkami stroje řemeslnické kleště např.: ploché, štípací (tzv. štípačky),kombinované (tzv. kombinačky), odizolovací (stripovací) kleště pro elektrikáře, kovářské, instalatérské kleště, dlaždičské kleště hutnické kleště cihlářské kleště-uchopí naráz 4 až 5 cihel při manipulaci zamečnické kleště (neboli tzv. hasák) kadeřnické kleště (ondulační kleště) kleště na brikety (topičské kleště) fotografické klíšťkyproštipovací (kleště průvodčího) kuchyňské kleště kleště na cukr louskáček drtič česneku (mačkátko na česnek) kleště pro vytahování knedlíků kancelářské a administrativní pomůcky na principu kleští děrovačka sešívačka Lékařské nástroje Pinzeta Peán Zubařské kleště Porodnické kleště Je základem převodovek a dalších strojů. Na kterou stranu se bude točit poslední kolečko? Přemýšlej: 1. 4. 3. 2.

11 Použité zdroje:  www.office.microsoft.com www.office.microsoft.com  Kolo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolo  Kolo na hřídeli. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolo_na_h%C5%99%C3%ADdeli  Řemenice. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98emenice http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98emenice  Loukoťové kolo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Louko%C5%A5ov%C3%A9_kolo http://cs.wikipedia.org/wiki/Louko%C5%A5ov%C3%A9_kolo  Vodní kolo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_kolo  Ozubené kolo. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ozuben%C3%A9_kolo  Hrnčířský kruh. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hrn%C4%8D%C3%AD%C5%99sk%C3%BD_kruh


Stáhnout ppt "KOLO – JEDNODUCHÝ STROJ Pří_248_Člověk a lidské výtvory_Kolo – jednoduchý stroj Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské."

Podobné prezentace


Reklamy Google