Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA OBOJŽIVELNÍKŮ Pří_244_Třídění živých organismů_Zajímavosti ze světa obojživelníků Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA OBOJŽIVELNÍKŮ Pří_244_Třídění živých organismů_Zajímavosti ze světa obojživelníků Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola."— Transkript prezentace:

1

2 ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA OBOJŽIVELNÍKŮ Pří_244_Třídění živých organismů_Zajímavosti ze světa obojživelníků Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

3 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování a rozšiřování znalostí o obojživelnících.  Materiál prověřuje dosavadní vědomosti žáků a vysvětluje zajímavosti ze života obojživelníků.  Žáci porovnají své znalosti a rozšiřují své povědomí o důležitost ochrany obojživelníků.  Je určen pro přírodovědu v 5.ročníku.  DUM je určen pro práci s počítačem a interaktivní tabulí.  Zpracováno pro tematický celek Třídění živých organismů.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici : MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2004, 91 s. ISBN 80-728-9063-8.

4 Pokus se systematicky zatřídit skokana skřehotavého: Říše: Kmen: Podkmen: Třída: Řád: Čeleď: Rod: Druh: Živočichové Strunatci Obratlovci Obojživelníci Žáby Skokanovití Skokan Skokan skřehotavý

5 o Vývoj druhu se cizím slovem nazývá: o Obojživelníci se vyvinuli: o Přeměna z ploutví na končetiny trvala asi: o Nejstarší obojživelníci se objevili asi před: o Dnes je známo asi : o Nejstarší známá zkamenělina - Ichthyosteg o Urči správně: 1 m

6 Doplň znaky obojživelníků: o plně přizpůsobeni životu na souši, během života je nutný pobyt kvůli rozmnožování. o řídit (regulovat) teplotu těla - mění se podle teploty prostředí (jsou ). o Dospělí jedinci mají primitivní, vakovité plíce – jsou (většina kyslíku se získává kožním dýcháním) a žijí většinou. o Většinou mají vyvinuty 4 ; někdy mohou být končetiny zakrnělé nebo zcela chybět.

7 Jak se dělí obojživelníci? Žijí pouze v tropech Nemají nohy Tvarem těla připomínají červy nebo malé hady Červoři např. : mloci a čolci Ocasatí např.: skokani, ropuchy, rosničky, kuňky, blatnice Žáby Do současnosti přežila jen malá část obojživelníků.

8 Podle obrázku popiš rozmnožování žab: Víš, že…. o Větší z obou partnerů je samice. o Oplození vajíček je vnější. o Vajíčka nemají ochranný obal, musejí být proto kladena do vody. 1. 2. 3. 4.

9 Odhadni: o Kolik vajíček klade samice skokana skřehotavého? o Kam klade vajíčka? o Za jak dlouho se líhnou larvy z vajíček? o Jak se larvy nazývají? o Jaké dorůstají délky? o Za jak dlouho jsou pohlavně dospělí a mohou se množit? o Kolik let se asi dožijí?

10 Víš, co žábám chutná? Aneb žabí jídelníček Víš, co žábám chutná? Aneb žabí jídelníček o hlavně hmyz o pavoukovci o členovci o měkkýši o některé druhy žerou také malé obratlovce (myš, mloka nebo rybku) o většina žab loví kořist dlouhým lepkavým jazykem, který vystřelují velkou rychlostí Větční lov.

11 Odhadni, kolik druhů obojživelníků žije na území ČR Ocasatí Mlok skvrnitý Čolek obecný Čolek horský Čolek velký Čolek karpatský Čolek dravý Čolek hranatý Čolek dunajský Bezocasí (žáby) Skokan skřehotavý Skokan krátkonohý Skokan zelený Skokan hnědý Skokan ostronosý Skokan štíhlý Rosnička zelená Ropucha obecná Ropucha zelená Ropucha krátkonohá Kuňka obecná Kuňka žlutobřichá Blatnice skvrnitá Podívej se na fotky zde: http://www.naturfoto.cz/obojzivelnici.html21

12 Ochrana obojživelníků o Ze všech tříd obratlovců je nejvíce ohrožených druhů právě mezi obojživelníky. o 90 % druhů, které žijí v ČR, jsou ohroženy, nebo kriticky ohroženy. Uvažuj, proč asi?

13 Použité zdroje:  www.office.microsoft.com www.office.microsoft.com  MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2004, 91 s. ISBN 80-728-9063-8.  Encyklopedie vědy. Editor Jana Steinerová. Bratislava: Slovart, 1996, 448 s. Velká dětská encyklopedie. ISBN 80-858-7183-1.  Obojživelníci. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-03]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Oboj%C5%BEiveln%C3%ADci  Skokan skřehotavý. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-09]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Skokan_sk%C5%99ehotav%C3%BD


Stáhnout ppt "ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA OBOJŽIVELNÍKŮ Pří_244_Třídění živých organismů_Zajímavosti ze světa obojživelníků Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google