Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 2 3 4 Pietismus v 17. a 18. století1 Přehled 1. Vznik a záměr 2. Průlomy v katolicismu 3. Reformovaný pietismus 4. Lutherský pietismus 5. Württembergský.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 2 3 4 Pietismus v 17. a 18. století1 Přehled 1. Vznik a záměr 2. Průlomy v katolicismu 3. Reformovaný pietismus 4. Lutherský pietismus 5. Württembergský."— Transkript prezentace:

1 Pietismus v 17. a 18. století1 Přehled 1. Vznik a záměr 2. Průlomy v katolicismu 3. Reformovaný pietismus 4. Lutherský pietismus 5. Württembergský pietismus 6. Ochranovský pietismus 7. Radikální pietismus 8. Dějiny působení 9. Methodismus

2 Pietismus / ochranovský pietismus Nikolaus Ludwig von Zinzendorf Erdmuthe Dorothea von Reuß Ochranovský pietismus

3 Pietismus / Ochranovský pietismus Nikolaus Ludwig von Zinzendorf  Zinzendorf pocházel ze saské vysoké šlechty.  Jeho Otec pocházel ze salzburgských protestantů.  Po brzké smrti svého otce žije u své babičky.  Je vychováván zbožně a seznamuje se s konfesní otevřeností.  V deseti letech je poslán na Pädagogicum Regnum do Halle.

4 Pietismus / Ochranovský pietismus  studuje v Halle práva, ačkoliv by se nejraději stal farářem.  Jím iniciovaný Merseburgský náboženský rozhovor mezi Franckem a Löscherem troskotá.  Rodina jej posílá na Kavalírskou cestu. „To jsem učinil pro tebe, co učiníš ty pro mne?“

5 Pietismus / Ochranovský pietismus Kalvinismus Jansenismus Philadelphské hnutí

6 Pietismus / Ochranovský pietismus Začátky v Berthelsdorfu  Od roku 1721 pracuje jako právník v Drážďanech.  Jeho babička mu prodala statek v Berthelsdorfu.  Zinzendorf utváří církevní život a zakládá sirotčinec.  1722 se žení s Erdmuthou Dorotheou.  V tom samém roce poskytuje útočiště náboženským utečencům.

7 Pietismus / Ochranovský pietismus Začátky v Ochranově  17. června 1722 porazil Christian David první strom pro založení osady Ochranov.  Místo se stává shromaždištěm mnoha dalších, kteří hledají útočiště.  Vzniklý spor eskaluje. Zinzendorf zprostředkovává marně.

8 Pietismus / Ochranovský pietismus Duchovní průlom 13. srpna 1727 dochází na cestě ke kostelu v Berthelsdorfu ke smíření a k duchovnímu průlomu.

9 Pietismus / Ochranovský pietismus Ve svých srdcích vzájemně spojeni Ochranov se rychle rozvíjí.

10 Pietismus / Ochranovský pietismus Nové víno v nových měších Místní obyvatelé se chápali jako společenství víry. Vyvinuli zcela nové formy víry. Sál pro bohoslužbu se stolem Liturgus

11 Pietismus / Ochranovský pietismus Vytváření sborového života  Srdečná bratrskost  Nové formy bohoslužby  Sborový zpěv a modlitba  Vedení voleným staršovstvem  Rozsáhlá rovnost muže a ženy  Sborová práce specifikovaná pro skupiny  Praktikovaná sborová kázeň  Odmítnutí konfesionalismu (Tropenlehre)

12 Pietismus / Ochranovský pietismus Hesla pro čtení na každý den Od 3. května 1728 dává Zinzendorf církvi každý večer jednu sloku písně jako heslo pro příští den. Od roku 1731 jsou to verše z Bible a verš modlitby ve formě knihy.

13 Pietismus / Ochranovský pietismus Hesla jsou losována Hesly se Ochranonov stal známým po celém světě.

14 Pietismus / Ochranovský pietismus Vysílající církev Leonard DoberDavid Nitschmann Zinzendorf s náčelníkem Irokézů v Pennsylvanii Den modliteb se stal východiskem celosvětové misijní práce.

15 Pietismus / Ochranovský pietismus Oblasti misie

16 Pietismus / Ochranovský pietismus Obraz prvorozeného, 1747

17 Pietismus / Ochranovský pietismus Čas prověření Zinzendorf byl vykázán. Hodně cestuje a má hodně starostí. Má se stát sbor „církví“? Žije samostatně a má vlastní strukturu byl Kristus zvolen za generálního staršího.

18 Pietismus / Ochranovský pietismus Poslední roky Po smrti Erdmuthe se Zinzendorf v roce 1756 žení se starší Anna Nitschmann. Umírá v Berthelsdorfu.

19 Pietismus / Ochranovský pietismus August Gottlieb Spanngenberg Spangenberg vedl sbor jako biskup rozvážně a mírní nevyváženosti. Ochranovští se projevují loajálně a ještě 100 splácejí dluhy svého čilého a inovativního zakladatele.


Stáhnout ppt "1 2 3 4 Pietismus v 17. a 18. století1 Přehled 1. Vznik a záměr 2. Průlomy v katolicismu 3. Reformovaný pietismus 4. Lutherský pietismus 5. Württembergský."

Podobné prezentace


Reklamy Google