Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.06 Anotace: Prezentace obsahuje stručnou definici přísloví, rčení a pranostiky s příklady. Součástí jsou také cvičení, na kterých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.06 Anotace: Prezentace obsahuje stručnou definici přísloví, rčení a pranostiky s příklady. Součástí jsou také cvičení, na kterých."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.06 Anotace: Prezentace obsahuje stručnou definici přísloví, rčení a pranostiky s příklady. Součástí jsou také cvičení, na kterých si žáci mohou ověřit své znalosti. Vzdělávací oblast: český jazyk a literatura Autor: Mgr. Zuzana Lindovská Jazyk: český Očekávaný výstup: Dorozumívá se kultivovaně, výstižně, jazykovými prostředky vhodnými pro danou komunikační situaci. Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: druhý stupeň, základní škola Datum (období), ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: školní rok 2011-2012 Ročník, pro který je vzdělávací materiál určen : šestý ročník základní školy

2 Přísloví, rčení a pranostika

3 Přísloví - je krátký výrok, který obsahuje ponaučení - předává se ústně z generace na generaci - pro lepší zapamatování se šíří ve formě dvojverší např: „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.“

4 Rčení - je krátký výrok, který vyjadřuje určitou životní zkušenost - předává se ústně z generace na generaci např: „ Ráno, moudřejší večera.“

5 Podle následujících zpráv zkus poznat přísloví nebo rčení: Severočeská cizinecká policie v úterý při kontrole v obci Bořislav na Teplicku zadržela občana Kazachstánu, kterého Interpol hledal kvůli dvojnásobné vraždě v jeho vlasti. Muž je nyní ve vazbě. Večírková královna Paris Hiltonová (27) si jen pár dní po rozchodu se svým snoubencem, rockerem Good Charlotte Benjim Maddenem (29), uvědomila, že udělala fatální chybu. Až se zpožděním jí došlo, že tak chápajícího partnera, který ji měl rád navzdory všem jejím skandálům, už by nemusela najít. Pes vytočil telefonní číslo a vyvolal policejní zásah. Zachránil tak život člověka! Na každého jednou dojde! Dvakrát měř, jednou řež! Pes, nejlepší přítel člověka!

6 Chtěli byste mít kouzelné Vánoce s příjemným pocitem, že dárek, který jste vybrali pro své blízké, byl ten správný? Strojírenské a počítačové firmy mají nedostatek vzdělaných odborníků, proto si začaly chodit pro studenty už na vysoké školy. Studenti díky tomu mají přístup ke špičkovým technologiím Jeli byste studovat do zahraničí? „Zahraničí mě neláká, maximálně bych zkusil nějaké studium jazyků, třeba na měsíc. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají! Darovanému koni na zuby nehleď! Všude dobře, doma nejlíp!

7 - je krátký výrok, který vyjadřuje určitou životní zkušenost s počasím a úrodou - předává se ústně z generace na generaci Pranostika např: „Svatá Anna, chladna z rána.“

8 Medardova kápě – 40 dní kape. …bílý, pole sílí. Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Na Hromnice o hodinu více. …za kamna vlezem. Svatý Matěj ledy láme, nemá-li je nadělá je. …ještě tam budem. Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři. K následujícím pranostikám zkus správně přiřadit měsíc v roce:

9 Přísloví Pranostika Rčení Napiš ke každému útvaru 3 příklady do sešitu.

10 Zkus přeložit stará přísloví do současnosti a vysvětlit je: Čítanka 8, vyd. PRODOS, s. 37. Ani kuře nerado darmo kutí a hrabe. Neštěstí ne po horách, než pod lidech se tluče. Lepší vrabec v rukou, nežli orel v povětří. Co jest šeptem, to jest s čertem. Člověk myslí, Pán Bůh obmyslí. Jablko nerádo daleko od jabloně padá. Blázen dává, blázen kdož nebéře. Snadno hůl najíti, kdo chce psa bíti. Vlka míní a vlk za humny.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_Čj-Sl 6.,7.06 Anotace: Prezentace obsahuje stručnou definici přísloví, rčení a pranostiky s příklady. Součástí jsou také cvičení, na kterých."

Podobné prezentace


Reklamy Google