Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

► První představy o čísle a tvaru se objevují již ve starší době kamenné – paleolitu. ► Pravěcí lidé si uvědomovali rozdíl mezi počtem Jeden a Mnoho (

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "► První představy o čísle a tvaru se objevují již ve starší době kamenné – paleolitu. ► Pravěcí lidé si uvědomovali rozdíl mezi počtem Jeden a Mnoho ("— Transkript prezentace:

1

2 ► První představy o čísle a tvaru se objevují již ve starší době kamenné – paleolitu. ► Pravěcí lidé si uvědomovali rozdíl mezi počtem Jeden a Mnoho ( Jeden kámen - Mnoho kamenů). ► Lidé počítali ve smyslu přiřazování jednoho objektu k druhému, například k prstům ruky nebo ke kame- nům (zářezy na kosti, uzlíky...). ► Pravěk

3 ► ► Starověk ► Do 6. století př. n. l. šlo v matematice převážně o hromadění aritmetických pojmů, geometrických faktů a základních operací. ► Do 3. století př. n. l. chybí matematice jakákoliv speciální symbolika.

4 ► Nula ► Nula je velice stará a znaly ji mnohé národy. ► Nejstarší známé znázornění nuly pochází z Egypta a zároveň má význam dokonalý, krásný, úplný. Thoth (Tehuti) egyptský bůh matematiky

5 ► ► Indie ► ► Indická matematika byla ve své době obdivuhodně rozvinutá. Existovaly symboly pro prvních devět číslic. Obrovským objevem indických matematiků se stala nula 0. Nejstarší písemný doklad vyjadřující zápis s nulou je z 9. století př. n. l.

6 ► ► Čína ► ► Čína byla do 14. století v oblasti matematiky nejrozvinutější zemí světa. Např. Pythagorova věta byla zapsána v čínské matematické knize z 2. století př. n. l. V 1. století př. n. l. jako poprvé na světě byl objasněn pojem o záporném čísle.

7 1. číselná symbolika (Egypt, Sumer) 3000 př.n.l 2000 př.n.l 1000 př.n.l 0 Hodnota ,00010,000100,000nekonečno Hieroglyf př.n.l. Stavba pyramid 11. stol. př.n.l. V Číně znají pythagorejskou trojici 3, 4, př.n.l. Žil Thales z Milétu, v roce 585 předpověděl zatmění slunce 533 př.n.l. Vzniká Pythagorejská škola - vznik matematiky 9. stol. př.n.l. Indie – zápis př.n.l. Vznikly nejstarší matematické sbírky příkladů, tzv. Moskevský a Rhindův papyrus.

8 př.n.l př.n.l. Sokrates př.n.l. Aristoteles př.n.l. Eukleides př.n.l. Archimedes 1.stol. př.n.l. Mayové - 20-tková soustava, vypočítali zatmění na 5 milionů let dopředu Čína – záporná čísla

9 ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► ► v hod.


Stáhnout ppt "► První představy o čísle a tvaru se objevují již ve starší době kamenné – paleolitu. ► Pravěcí lidé si uvědomovali rozdíl mezi počtem Jeden a Mnoho ("

Podobné prezentace


Reklamy Google