Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám."— Transkript prezentace:

1 MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz Nadvláda Makedonie nad Řeckem DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL autor Markéta Bokorová VY_32_INOVACE_BK_03-17_D-6 vzdělávací oblast: předmět: ročník: Člověk a společnost Dějepis 6. ZŠ Šlapanice 2012 – 2013

2 Nadvláda Makedonie nad Řeckem

3 Najdi na mapě Makedonii

4 Nadvláda Makedonie nad Řeckem Na sever od Řecka leželo malé království Makedonie. Významní králové: Filip II. a Alexandr Makedonský Filip II. – sjednotil Makedonii, podporoval rozvoj státu, obsadil upadávající řecké státy – podmanil si Řecko

5 Nadvláda Makedonie nad Řeckem Alexandr Makedonský – získal přívlastek Veliký, vychovával ho filozof Aristoteles, zmocnil se Persie, ve výbojích se dostal až k Indii V období jeho vlády se rozvinul tzv. helénismus – kultura, která byla směsicí řecké a orientální.

6 Říše Alexandra Velikého Zakládal města s názvem Alexandrie.

7 K zamyšlení Proč se Alexandru Makedonskému začalo říkat Veliký? Protože vytvořil největší říši světa. Proč zakládal města stejného jména (Alexandrie)? Na jeho počest, aby bylo vidět, co vše dobyl. Co se stalo s jeho ohromnou říší po jeho smrti? Rozpadla se na tři části.

8 Test 1. Který stát ovládl oslabené Řecko? a)Persie b)Makedonie c)Egypt 2. Jaký známý filozof vzdělával Alexandra Makedonského? a)Platón b)Sokrates c)Aristoteles 3. Alexandr Makedonský se při výbojích dostal až: a)do Ameriky b)k hranicím Číny c)k hranicím Indie

9 Test 4. Kde se rozkládala starověká Makedonie? a)na sever od Řecka b)v Malé Asii c)na Apeninském poloostrově 5. Jak se nazývala kultura mísící prvky kultury řecké a orientální? a)mykénská b)helénistická c)minojská 6. Co se dělo s Alexandrovou říší po jeho smrti? a)Zdědil ji jeho syn. b)Ovládli ji Peršané. c)Rozpadla se na tři části.

10 Zdroje www.office.microsoft.comwww.office.microsoft.com ilustrované obrázky Mandelová, H. a kol. Pravěk Starověk Dějepisné atlasy pro ZŠ. Kartografie Praha a.s. Praha. 1995. str. 23 Řecko – mapa http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bust_Alexander_BM_1857.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bust_Alexander_BM_1857.jpg NGUYEN, Marie-Lan. Wikipedia.cz [online]. [cit. 1.11.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Bust_Alexand er_BM_1857.jpg Alexandr Veliký Bednaříková, J. Kysučan, L. Fejfušová, M. Dějepis pro 6. ročník Pravěk, Starověk. Nová škola, 2007, str. 76 říše Alexandra Velikého

11 Informace pro učitele • Prezentace slouží k 1 vyučovací hodině o Alexandru Makedonském a ovládnutí Řecka. • Propiska dole vpravo je symbol pro zápis. Ostatní slouží jen jako doplňková informace. • Prezentace obsahuje test na ověření učiva.


Stáhnout ppt "MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám."

Podobné prezentace


Reklamy Google