Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0619 OP: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Zvyšování vzdělanosti pomocí e-prostoru Název a adresa školySoukromá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0619 OP: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Zvyšování vzdělanosti pomocí e-prostoru Název a adresa školySoukromá."— Transkript prezentace:

1 Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0619 OP: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Zvyšování vzdělanosti pomocí e-prostoru Název a adresa školySoukromá střední škola a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Č. Budějovice, s.r.o., Jeronýmova 28/22, České Budějovice Kód materiáluKlíčová aktivita III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název materiáluDUM č. 11 Extremismus, rasismus, terorismus AutorDoc. Miroslav Sapík Tematická oblastZáklady společenských věd – hrozby demokracie AnotaceDUM je určen pro výklad učiva pro předmět Základy společenských věd – oblast hrozby demokracie - Extremismus, rasismus, terorismus. DUM je určen pro studijní obory - Obchodní akademie, Ekonomické lyceum a nástavbové studium obor Podnikání, učební obor Kadeřník, kadeřnice. DUM je určen pro výuku extremismu, rasismu a terorismu. Podává stručný přehled o významech a praktických příkladech v ČR a ve světě. Ročník2. ročník nástavbového studia obor Podnikání, 4. ročník Obchodní akademie a Ekonomického lycea, dále pak pro 2. ročník učebního oboru Kadeřník, kadeřnice. Datum tvorbyříjen – listopad 2013 Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora

2 DUM č.11

3  V současné společnosti existuje mnoho projevů, které jsou vnímány jako výtržnictví, ubližování, ponižování.  Některé tyto projevy můžeme označit jako extremismus.  Projevy extremismu jsou různé a nejčastěji je známe v politickém a společenském prostředí.

4  Extremista je označení pro člověka, který zastává takové politické názory, ideje, jež nejsou ve společnosti přijatelné.  V politickém prostředí je to taková pozice, která se vzdaluje převládající a dominantní ideologii na daném území a pro určitou společnost.  Neexistuje jednotná definice extremismu.

5  I v České republice známe projevy extremismu.  Má odlišné formy a je rovněž seskupen v různých organizacích.  V dokumentu, který se jmenuje Strategie boje proti extremismu z roku 2009 je extremismus definován jako: „ … vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z … norem, vyznačují se prvky netolerance a útočí proti základním demokratickým ústavním principům.“ (Mareš, 2013: 44).

6  Rozdělujeme levicový a pravicový extremismus.  Pravicový extremismu je proti demokratickým principům, principu rovnosti na úkor jiné skupiny nebo rasy.  Levicový extremismus usiluje o maximální rovnost.

7  V dnešní době můžeme rozlišovat:  Náboženský extremismus – přehlíží principy demokracie ve prospěch určitého náboženského seskupení  Extremismus cizinců – jedná se o nelegální aktivity cizinců na našem území.  Pravicový extremismus – např. neonacismus.  Islámský extremismus – základem je neuznávání jiných náboženství a právo šaría.

8  Politický extremismus se rovněž na našem území šíří prostřednictvím:  Skinheads,  hooligans (fotbaloví fanoušci),  Punk  Neonacistů  Anti-rasistů

9  Rasismus  Je to názor (ideologie), že jsou vyšší a nižší rasy.  Z toho vychází agresivita, arogance a násilí proti nižším rasám.  Rasismus je důsledkem xenofobie.  Xenofobie je utkvělý strach z cizinců a ze všeho cizího.

10  Je to např. vztah k přistěhovalcům, jiným národům, skupinám žijícím na jiném území (v jiném státě).  Ve společnosti jsou určité předsudky a stereotypy, které se vztahují k cizincům.  Diskriminace je jednání, které vychází z předsudků a stereotypů člověka na ostatní.

11  Teorii rasismu vytvořil Francouz A. de Gobineau (v 19. století).  Podle něj je nejlepší bílá rasa.  Rasistické projevy jsou známé už z počátku 20. století (v USA proti Afroameričanům).  V současné době i v ČR např. hnutí skinheads, které se netají rasovou nenávistí vůči Romům.  V současné době rozlišujeme rasy europoidní, negroidní a mongoloidní. Výzkum rasy je předmětem studia antropologie (nauka o člověku).

12 https://www.google.cz/#q=obr%C3%A1zky+rasismus https://www.google.cz/#q=obr%C3%A1zky+rasismus dne 1.10.2013

13  Terorismus je užití násilí proti civilnímu obyvatelstvu s cílem prosadit politické, vojenské, náboženské požadavky.  Teroristický útok může být ozbrojenou formou – atentát, únos, bombový útok na civilní cíle.  Hrozba terorismu zesílila po bombových útocích v New Yorku 2011 po celém světě.

14 https://www.google.cz/#q=obr%C3%A1zky+t erorismushttps://www.google.cz/#q=obr%C3%A1zky+t erorismus dne 1.10.2013

15  Seznam použité literatury  Kol. autorů: Demokracie versus extremismus. Printo, Praha 2013, s. 18-42, 43-66.  Kol. autorů: Společenské vědy pro střední školy 2. Didaktis, Brno 2013, s. 35.


Stáhnout ppt "Číslo a název projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0619 OP: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Zvyšování vzdělanosti pomocí e-prostoru Název a adresa školySoukromá."

Podobné prezentace


Reklamy Google