Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo: : VY_32_INOVACE_18_04 (20) Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo: : VY_32_INOVACE_18_04 (20) Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název:"— Transkript prezentace:

1 číslo: : VY_32_INOVACE_18_04 (20) Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/ Název: Wolfgang Amadeus Mozart Autor: Mgr. Ivana Písařová Vzdělávací oblast: Umění a kultura Předmět: Hudební výchova Ročník: 8. a 9. Základní škola Jindřichův Hradec I, Štítného 121

2 Metodický list - anotace: ●Výukový materiál obsahuje základní informace o životě a díle hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta včetně obrazového materiálu.

3

4 Wolfgang Amadeus Mozart * Salcburk † Vídeň Rakouský hudební skladatel Nejmladší ze 7 dětí (dospělosti se dožili: Wolfgang a jeho starší sestra Anna Marie) V dětství koncertoval po celé Evropě (Německo, Švýcarsko, Nizozemí, Francie - Paříž, Anglie – Londýn, Čechy – Praha, Olomouc, Brno), otec Leopold díky známostem získával objednávky na opery. Hrál na housle a klavír. Zaměstnán jako dvorní skladatel v Salcburku, r ztratil tuto pozici, nechtěl sloužit aristokratické vrchnosti, chtěl být svobodným umělcem.

5 Mozart se svým otcem Leopoldem

6 Wolfgang Amadeus Mozart Několikrát navštívil Prahu. „Moji Pražané mi rozumějí“, prohlásil po bouřlivém pražském přijetí opery Figarova svatba. V Praze bydlel u manželů Duškových na Bertramce (pro pěvkyni Josefinu Duškovou napsal árii Sbohem, můj krásný plameni). V Praze byla vydána 1. Mozartova monografie. I přes ustavičné starosti tvořil hudbu jasnou, plnou úsměvu, duševní rovnováhy, radosti a pohody. R se oženil s dcerou bývalé bytné Konstancí Weberovou. To se setkalo s odporem otce Leopolda a sestry Anny. Měli 3 syny, pouze Carl Thomas se dožil dospělosti. Zemřel mladý a zcela chudý (nakazil se infekční nemocí).

7 Bertramka v Praze

8 W. A. Mozart - zajímavosti ● Byl malé, hubené postavy; bledý s velkým množstvím světlých vlasů. ● Měl rád kulečník a tanec, vynikající karetní hráč. ● Jako domácí zvíře choval kanárka, špačka, psa a také koně pro rekreační ježdění. ● Měl fenomenální hudební paměť, na jediný poslech si dokázal skladbu zapamatovat a velice rychle i zaznamenat v notách. ● Mluvil plynně několika světovými jazyky. ● Mozartův kult je v Rakousku stále velice živý, jsou po něm pojmenovány nejen hudební festivaly, ale i nehudební výrobky (cukrovinky - Mozartovy koule). ● M. miloval smažené kuřecí kousky a potřeboval je prý k tvorbě. ● Byl člověk nesmírně společenský, ve společnosti oblíbený.

9 Malý Wolfík byl považován za zázračně hudebně nadané dítě

10 W. A. Mozart - dílo V 6 letech složil svou 1. skladbu Geniální hudebník – vytvořil více než 600 (v KV je uvedeno číslo 626) hudebních děl světského i duchovního charakteru KV = Köchelův seznam, tzn. M. dílo je katalogizováno a každá skladba nese označení katalogu KV a pořadové číslo) Dílo: okolo 20 oper (Titus. Únos ze Serailu. Figarova svatba. Cosi fan tutte. Kouzelná flétna. Don Giovanni, aj.) Symfonie (Pařížská. Haffnerova. Linecká. Pražská. Jupiterská. g moll. Es dur, aj.) Requiem (nedokončil, poslední dílo) Malá noční hudba Turecký pochod Koncerty. Komorní hudba.

11 Figarova svatba Hlavní postavy Figaro, komorník Hrabě Almaviva Hraběnka Cherubin, páže Zuzana, komorná Marcelina, komorná Figarova svatba Je komická opera o 4 dějstvích. Její děj se odehrává v 18. stol. na venkovském šlechtickém sídle ve Španělsku.

12 Opera Don Giovanni Tuto operu složil M. pro Prahu, kde měla r premiéru v Nosticově (dnes Stavovském) Divadle. Hlavní postavy don Giovanni Leporello, jeho sluha dona Anna don Ottavio komtur dona Elvíra, žena dona Givanniho Zerlina Masetto, její snoubenec

13 Stavovské divadlo v Praze

14 Interiér Stavovského divadla

15 Amadeus - americký film režiséra Miloše Formana. Obdržel 8 Oscarů, 13 nominací na Oscara a dalších 32 ocenění včetně 4 Zlatých globů. SalieriMozart

16 Zdroje a citace Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Wolfgang Amadeus Mozart [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: deus_Mozart&oldid= Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Stavovské divadlo [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: _divadlo&oldid= _divadlo&oldid= Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Amadeus (film) [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: &oldid=

17 Zdroje a citace Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Don Giovanni [online]. c2012 [citováno ]. Dostupný z WWW: did= Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Figarova svatba [online]. c2012 [citováno ]. Dostupný z WWW: oldid=

18 Použitá literatura Marková Jiřina, Novotná Anna, Opera nás baví. 2. vydání, Praha: Práh, s. ISBN VRKOC ̌ OVA, Ludmila. Slovnic ̌ ek hudebnich osobnosti. 1. vyd. Praha: L. Vrkoc ̌ ova, 1999, 199 p. ISBN


Stáhnout ppt "Číslo: : VY_32_INOVACE_18_04 (20) Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název:"

Podobné prezentace


Reklamy Google