Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyučující: Mgr. Kašpar Ludvík Obor: Technické lyceum Předmět: Biologie Školní rok: 2012/13 Třída: 1.L Jméno: Lužná Petra Datum: 6.5. 2013 Referát na téma:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyučující: Mgr. Kašpar Ludvík Obor: Technické lyceum Předmět: Biologie Školní rok: 2012/13 Třída: 1.L Jméno: Lužná Petra Datum: 6.5. 2013 Referát na téma:"— Transkript prezentace:

1 Vyučující: Mgr. Kašpar Ludvík Obor: Technické lyceum Předmět: Biologie Školní rok: 2012/13 Třída: 1.L Jméno: Lužná Petra Datum: 6.5. 2013 Referát na téma: Ženská obřízka

2 Ženská obřízka ( infibulace)  amputace (odstranění) některých částí vnějších pohlavních orgánů ženy  úkon bývá často spojen s rituálem  Provádí se především v afrických zemích  Existuje několik typů ženských obřízek Samotný pojem obřízka je často označován jako chybný, neboť navozuje dojem smysluplného lékařského zákroku, o nějž se v drtivé většině případů nejedná, protože dochází k nevratnému poškození zdraví. Na rozdíl od mužské obřízky, která může někdy být i zdravotně prospěšná a nezpůsobuje vážné poškození pohlavního orgánu, je infibulace u žen podstatně vážnější zákrok s celoživotními, především negativními, důsledky.

3 Zákrok většinou provádějí ostrým nožem, žiletkou nebo nůžkami tradiční obřezávačky Ženská obřízka nemá pro ženy a dívky žádné zdravotní přínosy. Mezi okamžité důsledky patří těžké krvácení a problémy s močením, později se mohou vyvinout cysty, infekce, neplodnost. Zvyšuje se také pravděpodobnost komplikací při porodu a rizika, že se dítě narodí mrtvé.

4  ženská obřízka se praktikuje v 28 zemích západní, východní a severovýchodní Afriky, v částech Středního východu a v některých společenstvích imigrantů v dalších zemích  odhaduje, že s následky procedury dnes žije asi 140 milionů žen a dívek po celém světě, z toho asi 92 milionů v Africe Panuje mezinárodní shoda, že ženská obřízka je porušením lidských práv včetně práv žen a dívek, že je odrazem hluboce zakořeněné nerovnosti mezi pohlavími a že je formou diskriminace žen. Téměř vždy se provádí na dětech, čímž se porušují práva dětí. Zákrok je také porušením práva na zdraví, bezpečí a osobní integritu, práva nebýt mučen a podroben nelidskému nebo ponižujícímu zacházení a v případě fatálních následků zákroku také práva na život.Rezoluci o tom schválila v listopadu 2012 OSN

5

6 Oblasti praktikování  je dnes praktikována zejména v afrických zemích  od Senegalu v západní Africe po Somálsko na východním pobřeží, stejně tak jako v pásu od Egypta na severu po Tanzanii na jihu.  zákrok podstoupilo více než 95 % všech žen  Arabském poloostrově, zejména v Jemenu (20 %) V Egyptě je ženská obřízka od června 2008 zakázána zákonem

7  Světová zdravotnická organizace uvádí čtyři typy :  Typ I, klitoridektomie: částečné nebo úplné odstranění poštěváčku, výjimečně jen jeho předkožky.  Typ II, excize: částečné nebo úplné odstranění poštěváčku a malých stydkých pysků, jen někdy též odstranění velkých stydkých pysků.  Typ III, infibulace: zúžení poševního otvoru vytvořením kryjícího uzávěru tím, že se naříznou a přemístí velké nebo malé stydké pysky, někdy doprovázené odstraněním klitorisu.  Typ IV, další: všechny ostatní škodlivé zásahy do ženských pohlavních orgánů propichování, piercing, nařezávání a vyškrabování, rovněž kauterizaci ženských rodidel.

8 Jedna z obřízek Faraonská obřízka  Nejtěžší infibulace. Při tomto zákroku dochází k odstranění malých i velkých stydkých pysků a klitorisu. Rána je pak sešita tak, že po odhojení zůstane jen malý otvor pro močení a menstruační krev. Pokud je zákrok proveden před pubertou, můžou kromě uvedených nastat ještě následné komplikace při záhájení menstruačních cyklů. Při svatební noci je pak žena naříznuta.

9 Zdroje  http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDensk%C3%A1_ob%C 5%99%C3%ADzka http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDensk%C3%A1_ob%C 5%99%C3%ADzka  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fgm_map.gif http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Fgm_map.gif


Stáhnout ppt "Vyučující: Mgr. Kašpar Ludvík Obor: Technické lyceum Předmět: Biologie Školní rok: 2012/13 Třída: 1.L Jméno: Lužná Petra Datum: 6.5. 2013 Referát na téma:"

Podobné prezentace


Reklamy Google