Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podporované zdroje energie a ochrana spotřebitelů Ing. Martin Laštůvka místopředseda a ředitel sekce POZE Energetický regulační úřad.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podporované zdroje energie a ochrana spotřebitelů Ing. Martin Laštůvka místopředseda a ředitel sekce POZE Energetický regulační úřad."— Transkript prezentace:

1 Podporované zdroje energie a ochrana spotřebitelů Ing. Martin Laštůvka místopředseda a ředitel sekce POZE Energetický regulační úřad

2 POZE 2013 a dále 2 … odkud jdeme? … kam jdeme? (a co si s sebou neseme)

3 POZE odkud jdeme? 3  Jdeme z období, kdy bylo nutné dosáhnout cíle, ať to stojí co to stojí. Cílem bylo dosáhnout 8 % z OZE do roku 2010, jednalo se o průběžný cíl, k jeho dosažení se využívalo i popření fyzikálních zákonů (vyhláška č. 502/2005 Sb.).  Ti, kdo upozorňovali, že si volíme tu nejdražší cestu, nebyli vyslyšeni. Podporovali jsme ty nejdražší technologie a vyčerpali finanční potenciál pro smysluplné projekty OZE.  V zákoně se „zapomnělo“ na účinný brzdný mechanizmus. Výše podpory umožňovala výrazně nižší návratnost než zákonných 15 let.  Stát rozhodl, kdo podporu bude platit, aniž se těchto plátců zeptal, jestli je to v jejich ekonomických možnostech.

4 POZE … a následky ? 4  Ti, kdo podporu POZE platí především, křičí, že to kriticky ohrožuje jejich podnikání a že budou muset propouštět zaměstnance a zavírat firmy.  Ti, kdo podporu přijímají, křičí, že bez podpory se celé odvětví POZE zastaví a budou muset propouštět zaměstnance a zavírat firmy.  Stát snižuje svoje příspěvky na úhradu vícenákladů, a dopady tím pádem ještě více přenáší na konečné spotřebitele.

5 POZICE ERÚ I - PODPORA 5 ZVÝŠIT SNÍŽIT

6 POZE … a následky ? 6  V roce 2013 bude podpora POZE činit 44,4 mld. Kč  Kvůli povinné indexaci se bude tato částka navyšovat min. o 2 % ročně  Tyto částky budeme platit každý rok po dobu cca 20 let  KAŽDÝ ROK SE DÍKY PŘIPOJOVÁNÍ DALŠÍCH VÝROBEN BUDE TATO ČÁSTKA NAVYŠOVAT O DALŠÍ MILIARDY!

7 7 Vývoj ceny elektřiny – složka nákladů určená na podporu výroby elektřiny z OZE, KVET a DZ Zdroj: ERÚ

8 Co kdyby …  Náklady na fotovoltaiku tvoří v roce 2013 téměř 25 mld. Kč  Co kdybychom ji začali podporovat až dnes?  Vícenáklady by byly pouze 19 mld. Kč (bez FVE)  Příspěvek na vícenáklady cca 100 Kč/MWh místo současných 583 Kč/MWh  Za 25 mld. Kč bychom mohli nainstalovat až 9000 MW oproti dnešním 2000 MW  Byl by splněn a překročen závazek 13 % ČR vůči EU (v elektřině přes 20 %) Každý rodinný dům v České republice by mohl mít svoji 5 kW FVE. 8

9 Jak to mělo být … 9 a jak to dopadlo…

10 POZE … a kam jdeme ? 10  Jaká je správná částka, kterou si ČR na podporu OZE může dovolit ?  Je možné dál pokračovat v projektu „provozní podpora OZE“ bez zajištěného financování ?  Je správné kvůli podpoře OZE likvidovat tradiční průmysl ČR ?

11 POZE … a kam jdeme ? 11  ERÚ není proti podpoře OZE, ale především proti způsobu financování této podpory.  Není možné, aby další podpora POZE znamenala likvidaci průmyslu v ČR a neúměrné zatížení domácností.  Problém tedy není v POZE, ale ve výši vynakládaných prostředků na jejich podporu.  Bez změny financování to nepůjde.

12 POZE … a kam jdeme ? 12  Ochránil ERÚ konečné spotřebitele od neúměrného zdražování elektřiny ?  Byly ceny nastaveny správně ?  Byla veškerá podporovaná elektřina opravdu vyrobena ?  Zvolili jsme tu nejefektivnější cestu k naplnění cíle 13,5 % ?

13 POZE … a kam jdeme ? 13  Co děláme dnes pro ochranu spotřebitelů ?  Jsou ceny nastaveny správně ?ANO Je plně respektován zákon č. 165/2012 Sb. a výkupní ceny jsou nastaveny přesně na patnáctiletou prostou návratnost investice. Výkupní ceny pro nové výrobny z OZE klesly až o 60%

14 POZE … a kam jdeme ? 14  Co děláme dnes pro ochranu spotřebitelů ?  Je veškerá podporovaná elektřina opravdu vyrobená ? Do novely zákona č. 165/2012 Sb. jsou navrženy nové omezující a kontrolní mechanismy: • Zastavení podpory pro nové výrobny OZE od r. 2014 • Maximální množství podporované elektřiny dle ročního využití • Měření pomocí stanovených měřidel a jejich zajištění proti manipulaci • Zvýšené kontrolní a sankční pravomoci

15 POZE … a kam jdeme ? 15  Při ochraně spotřebitelů vycházíme z pravidel:  ERÚ má povinnost chránit všechny účastníky trhu  Veřejné prostředky = veřejná kontrola Podpora = dar

16 Kdo je příjemcem podpory?  ERÚ dne 17. 2. 2013 zveřejnil seznam příjemců provozní podpory.  Detailní informace pouze pro subjekty, jejichž výše finanční podpory pro jednotlivé výrobny nepřesáhla výši dvanáctinásobku průměrné mzdy.  Vnímáme toto jako jednu z možností jak pomoci s transparentností vyplácení provozní podpory.  Podlimitní příjemce nezveřejňujeme v detailu, neboť zde podle nás převyšuje zájem ochrany osobních informací nad zájmy jinými. 16

17 Děkuji za pozornost Ing. Martin Laštůvka ředitel sekce POZE eru@eru.cz www.eru.cz


Stáhnout ppt "Podporované zdroje energie a ochrana spotřebitelů Ing. Martin Laštůvka místopředseda a ředitel sekce POZE Energetický regulační úřad."

Podobné prezentace


Reklamy Google