Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ ŠTÍTINA 5. TŘÍDA.  DNES K NÁM DO ŠKOLY PŘIJEL TOM. JE MU 28 LET A OD NAROZENÍ JE TĚLESNĚ POSTIŽENÝ. TRPÍ MOZKOVOU OBRNOU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ ŠTÍTINA 5. TŘÍDA.  DNES K NÁM DO ŠKOLY PŘIJEL TOM. JE MU 28 LET A OD NAROZENÍ JE TĚLESNĚ POSTIŽENÝ. TRPÍ MOZKOVOU OBRNOU."— Transkript prezentace:

1 ZŠ ŠTÍTINA 5. TŘÍDA

2

3  DNES K NÁM DO ŠKOLY PŘIJEL TOM. JE MU 28 LET A OD NAROZENÍ JE TĚLESNĚ POSTIŽENÝ. TRPÍ MOZKOVOU OBRNOU.

4  NENÍ NAKAŽLIVÁ, ANI DĚDIČNÁ NEMOC. RODIČ SI TÉTO PORUCHY VŠIMNE TEPRVE TEHDY, KDYŽ JE POHYBOVÝ VÝVOJ DÍTĚTE OPOŽDĚN. VELMI ČASTO TO BÝVÁ PO PRVNÍM PŮLROCE ŽIVOTA.  TATO CHOROBA JE DŮSLEDKEM URČITÉHO POŠKOZENÍ MOZKU. MŮŽE VZNIKNOUT BĚHEM JEDNOHO ZE TŘÍ NÁSLEDUJÍCÍCH OBDOBÍ: • V TĚHOTENSTVÍ, • PŘI PORODU, • V PRVNÍCH MĚSÍCÍCH ŽIVOTA DÍTĚTE.

5

6  POSTAVÍ SE SICE NA NOHY, ALE NEUDRŽÍ SE NA NICH. NEMÁ V NICH DOSTATEK SÍLY. NEMÁ STABILITU A ROVNOVÁHU.  PŘESTO JE SNAŽIVÝ A ŘÍKÁ, ŽE S OPOROU BY BYL SCHOPEN VYJÍT DO 2. PATRA.  MÁ RÁD VODU, ALE DO BAZÉNU MUSÍ S KRUHEM. OPĚT KVŮLI ŠPATNÉ ROVNOVÁZE.  ZVLÁDL AUTOŠKOLU, ALE NEŘÍDÍ, PROTOŽE SI NENÍ SVOU HYBNOSTÍ JISTÝ.

7

8  ABY SE MU PÁTEŘ „NEBORTILA“ A NEKŘIVILA, MÁ KOLEM NÍ VOPEROVANOU TITANOVOU TYČ. TU UŽ MU NIKDY NEVYTÁHNOU.  PO OPERACÍCH REHABILITOVAL V LÁZNÍCH VELKÉ LOSINY (SNÍMKY NA DALŠÍ STRANĚ).  NYNÍ SE CÍTÍ ZDRÁV, PŘESTOŽE JE NA VOZÍKU. VOZÍKY MÁ 2 – MECHANICKÝ A ELEKTRICKÝ.

9

10  TO SE NAŠTĚSTÍ TOMOVI NESTALO.  JE VTIPNÝ A CHYTRÝ. VYSTUDOVAL GYMNÁZIUM, PAK STUDOVAL SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKU, ALE VYSOKOU ŠKOLU NEDOKONČIL. ŘÍKAL, ŽE Z RODINNÝCH DŮVODŮ A MOC HO TO MRZÍ.  TEĎ UŽ SE MU ZAČÍNAT SE STUDIEM NECHCE.  MÁ PRÁCI. DĚLÁ TELEFONISTU V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ. POMÁHÁ DALŠÍM POSTIŽENÝM.

11

12  BYDLÍ V PANELOVÉM DOMĚ, KTERÝ JE PŘIZPŮSOBEN LIDEM S HANDICAPEM. JSOU V NĚM PRO JISTOTU 2 VÝTAHY, VŠUDE MADLA, BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP, NIŽŠÍ OKNA, NÍŽE POSAZENÉ KLIKY VE DVEŘÍCH, NIŽŠÍ PRACOVNÍ DESKY U KUCHYŇSKÝCH LINEK…  ŽIJE S PŘÍTELKYNÍ A JEJÍ ŠESTILETOU DCEROU. HOLČIČKU VYZVEDÁVÁ VE ŠKOLE A V KROUŽCÍCH. SPOLUŽÁCI JÍ ZÁVIDÍ, ŽE SE VEZE S TOMEM NA VOZÍKU.

13

14  DŘÍVE CHOVAL HADY A MYŠI.  DNES U NĚHO NAJDEME AKVARIJNÍ RYBIČKY, OSMÁKY, ŽELVY, AGAMY, BĚLOBŘICHÉ JEŽKY, ČINČILY.  NEJVÍCE ČASU MU ZABEROU DVA PSI (BOJOVÁ PLEMENA), KTERÉ MUSÍ PRAVIDELNĚ VENČIT A „CHODIT“ S NIMI NA CVIČIŠTĚ.

15 OSMÁK, ČINČILA, PITBULL

16  JE TO VESELÝ A OPTIMISTICKÝ ČLOVĚK.  NEZAZLÍVÁ ZDRAVÝM LIDEM, ŽE JSOU V POŘÁDKU A ON NE. NENÍ „ZAHOŘKLÝ“, LÍTOSTIVÝ, SMUTNÝ ČI PROTIVNÝ.  NAOPAK JE MILÝ, POZITIVNÍ A KAMARÁDSKÝ. BYLO NÁM S NÍM DOBŘE.

17

18  NEBUDU SE LIDÍ S POSTIŽENÍM BÁT.  NORMÁLNĚ SE JICH ZEPTÁM, JESTLI POTŘEBUJÍ POMOCT.  BUDU PŘIPRAVENÝ, ŽE NE KAŽDÝ POSTIŽENÝ MÁ DOBROU NÁLADU. NEBUDU SI Z TOHO NIC DĚLAT. TOM SE SNAŽÍ S TAKOVÝMI LIDMI NESTÝKAT. VYHLEDÁVÁ POZITIVNĚ NALADĚNÉ LIDI.  PODLE SVÝCH SCHOPNOSTÍ A MOŽNOSTÍ LIDEM S HANDICAPEM POMŮŽU.

19 TOME, DĚKUJEME ZA NÁVŠTĚVU A PŘÁTELSKÉ POVÍDÁNÍ.


Stáhnout ppt "ZŠ ŠTÍTINA 5. TŘÍDA.  DNES K NÁM DO ŠKOLY PŘIJEL TOM. JE MU 28 LET A OD NAROZENÍ JE TĚLESNĚ POSTIŽENÝ. TRPÍ MOZKOVOU OBRNOU."

Podobné prezentace


Reklamy Google