Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ÚVOD Plnit úkoly Malé energetické akademie nás vždy velmi bavilo. Avšak pracovat na tomto úkolu se nám obzvlášť líbilo. Pustili jsme si k tomu totiž písničku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ÚVOD Plnit úkoly Malé energetické akademie nás vždy velmi bavilo. Avšak pracovat na tomto úkolu se nám obzvlášť líbilo. Pustili jsme si k tomu totiž písničku."— Transkript prezentace:

1

2 ÚVOD Plnit úkoly Malé energetické akademie nás vždy velmi bavilo. Avšak pracovat na tomto úkolu se nám obzvlášť líbilo. Pustili jsme si k tomu totiž písničku od Ivo Jahelky „Balada o pozitivním dopadu školení z bezpečnosti práce“ a hned jsme věděli, jak poznáme člověka zasaženého elektrickým proudem a jak mu máme pomoci. Pro zpestření jinak nudného (?) čtení si dovolujeme tuto písničku přiložit.

3 ELEKTROSPOTŘEBIČE V moderní domácnosti se můžeme setkat s mnoha pomocníky, bez nichž si již život ani neumíme představit. Pro názornost uvádíme jejich přehled (i když je nám jasné, že není kompletní).

4 Nejčastějšími elektrospotřebiči jsou: pračka, lednička, mikrovlnka, televizor, mixér, žehlička, kávovar, varná konvice, fén, počítač, vysavač, sporák, trouba, sušička prádla a ovoce, rádio, video, nářadí v dílně, topná tělesa, osvětlovací tělesa, odšťavňovač atd.

5 Nebezpečí elektrospotřebičů Pokud je jakýkoliv elektrospotřebič zakoupen v odborném obchodě a pokud dodržujeme návod k obsluze, pak by to měl být opravdu jen dobrý sluha a k žádné škodné události by nemělo dojít. Ale každý spotřebič se používáním jednou opotřebuje, materiál stárne, občas zapomeneme na jeho údržbu nebo se pokoušíme drobné opravy provádět sami a malér je na cestě. Jak se dovídáme z televize (krimi zprávy) nebo z novin (černá kronika), škody způsobené elektrickými spotřebiči nejsou zas až tak ojedinělé. Elektrospotřebiče mohou ublížit dvojím způsobem: jsou příčinou požáru nebo nás zasáhne (kopne) elektrický proud.

6 Všeobecný návod pro práci s elektrospotřebiči  přístroj používejte pouze k tomu účelu, ke kterému je určen  přístroj nenechávejte pod proudem v dosahu dětí  údržbu a ošetřování provádějte po odpojení ze sítě  nemanipulujte se zapnutým přístrojem mokrýma rukama  opravy svěřte odborné dílně  cítíte-li zápach (hoření), přístroj odpojte od sítě

7 Konkrétní pokyny pro práci s elektrospotřebiči  nesahejte na vypínače mokrou rukou  nefénujte si vlasy ve vaně  elektrická topidla nezakrývejte  nenechávejte stát zapnutou žehličku dlouho na žehlící ploše  nenechávejte rychlovarnou konvici postavenou po vypnutí na spodním dílu (pokud je v zásuvce)  při vytahování pohyblivých přívodů ze zásuvky tuto druhou rukou přidržte (tlačte směrem na zeď)  nekupujte elektrospotřebiče na tržišti, bývají sice levnější, ale mohou mít poddimenzované součástky  při bouřce vytahujte spotřebiče ze zásuvky  v místech, kde se pohybují malé děti, užívejte bezpečnostní vložky do zásuvek

8 Postup při požáru  odpojte přístroj od zdroje (případně vypněte hlavní jistič), pak lze i tento požár hasit klasickými způsoby  v případě, že nemáme jistotu odpojení, hasíme následovně: 1. malá ohniska tlumnicí (nebo nějakou silnější látkou) 2. na půdách nebo v rizikových prostorách bývají bedny s pískem 3. vhodným hasicím přístrojem (práškový, sněhový) 4. v případě, že oheň přesahuje možnosti „amatérského“ uhašení, voláme na číslo 150

9 Zásady při úrazu elektrickým proudem Obecně elektřina způsobuje křeče svalstva, vysoké napětí pak i popáleniny. 1. nejprve zjistíme, zda je postižený stále v kontaktu se zdrojem el. proudu. Pokud ano, proud vypneme nebo pro odstranění kontaktu postiženého použijeme předmět z nevodivého materiálu (dřevo, plast) 2. pokud postižený nekomunikuje, zkontrolujeme hlavní životní funkce (dýchání, tep) 3. v případě potřeby provedeme masáž srdce a prováníme umělé dýchání 4. voláme lékaře na telefon 155 5. i když se postižený po zásahu rychle zotaví, měl by navštívit lékaře. Existuje možnost poškození vnitřních orgánů.

10 Závěr Závěrem vyslovujeme přání, abychom výše uvedené lékařské a požární rady nikdy nemuseli použít. Žáci 8. roč. ZŠ Slavičín


Stáhnout ppt "ÚVOD Plnit úkoly Malé energetické akademie nás vždy velmi bavilo. Avšak pracovat na tomto úkolu se nám obzvlášť líbilo. Pustili jsme si k tomu totiž písničku."

Podobné prezentace


Reklamy Google