Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektřina v domácnosti. V domácnostech používáme řadu elektrických spotřebičů. V nich se mění el. energie na: - světelnou - žárovky, zářivky …. - vnitřní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektřina v domácnosti. V domácnostech používáme řadu elektrických spotřebičů. V nich se mění el. energie na: - světelnou - žárovky, zářivky …. - vnitřní."— Transkript prezentace:

1 Elektřina v domácnosti

2 V domácnostech používáme řadu elektrických spotřebičů. V nich se mění el. energie na: - světelnou - žárovky, zářivky …. - vnitřní (tepelnou) - varné konvice, vařiče - pohybovou - vysavače, mixéry - kombinované

3 Spotřebiče zapojujeme do elektrických zásuvek Nulovací vodič (pracovní) je spojen se zemí (0 V), druhý vodič se nazývá fázový. Mezi nimi je napětí 230 V. pomocí zástrček.

4 pravá zdířka je spojena s pracovním vodičem (světle modrým vodičem). Popis zapojení zásuvky užívané v ČR: čelní pohled zemnící kolík (připojen žlutozeleným vodičem) je nahoře. levá zdířka je spojena s fázovým vodičem (připojen hnědým nebo černým vodičem) Která ruka je pravá? No přece ta, kde je palec vlevo…

5 Vidlice(zástrčka), kterou připojujeme spotřebič do zásuvky, může být bez zdířky pro zemnící kolík: - přívodní šňůra je pouze dvoupramenná - spotřebiče s plastovým krytem (mixéry, fény...)

6 nebo může mít zdířku pro zemnící kolík: - přívodní šňůra je trojpramenná - spotřebiče s kovovým povrchem (pračky,žehličky,...) - při náhodném spojení fázového a pracovního vodiče dojde k úmyslnému zkratu → vypnutí

7 Ochrana jištěním Při větším el. proudu v EO (nadproud, zkrat) je potřeba chránit spotřebiče před zničením. Jsou 2 základní možnosti: pojistky - součástka, ve které se při překročení určité hodnoty I přepálí drátek a rozpojí se tak EO

8 jističe - součástka, ve které se při překročení určité hodnoty na principu elm.indukce vypne EO Výhodou jističů je možnost po odstranění závady EO zapnout („nahodit jističe“)

9 Ochrana před úrazem el.proudem Lidské tělo se může stát součástí EO – např. při dotyku s neizolovaným fázovým vodičem. Velikost I procházejícího lidským tělem záleží na řadě faktorů – hlavně tzv. přechodových odporech, a to: - mezi tělem a vodičem - tělem a podložkou (mokré ruce, bosé nohy...) - ochranou je použití izolantů (rukojeti kleští, podrážky, rukavice,…)

10 Bezpečný je pro člověka stejnosměrný proud do hodnot 25 mA, u střídavého proudu dokonce pouze do 10 mA! Nedotýkat se odkrytých el. zařízení! Nestrkáme předměty do el. zásuvky! Pozor na spotřebiče v koupelnách a vlhkých prostorech! Pozor na úraz v okolí drátu vysokého napětí a trolejí! Pozor na tzv. přechodové odpory a krokové napětí! Dodržuj tato pravidla:

11 První pomoc při úrazu el. proudem: - přerušit el. obvod (hlavní vypínač, jistič, bezpečné vytažení spotřebiče ze zásuvky) - dostat postiženého z EO (nevodivými předměty!!!) - kontrola dýchání a srdečního rytmu, popř. umělé dýchání a srdeční masáž - zavolání lékařské či jiné pomoci

12 Zdroje: www.wikipedie.cz www.google.cz


Stáhnout ppt "Elektřina v domácnosti. V domácnostech používáme řadu elektrických spotřebičů. V nich se mění el. energie na: - světelnou - žárovky, zářivky …. - vnitřní."

Podobné prezentace


Reklamy Google