Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

. Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 Karel Poláček se narodil 22.3.1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině obchodníka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: ". Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 Karel Poláček se narodil 22.3.1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině obchodníka."— Transkript prezentace:

1 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 Karel Poláček se narodil 22.3.1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině obchodníka s koloniálním zbožím. Rychnov nad Kněžnou

2 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 Matka se jmenovala Žofie a byla rozená Kohnová. Karel Poláček měl čtyři bratry - Arnošta, Kamila, Ludvíka a Zdeňka, a dva nevlastní sourozence Bertu a Milana z otcova druhého manželství. Z TV seriálu

3 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 vysvědčení K. Poláčka Poláček studoval v Rychnově vyšší gymnázium, byl však vyhozen pro „vzdorovité chování“ a špatný prospěch. Nakonec gymnázium dokončil maturitní zkouškou v Praze.

4 . Četař Karel Poláček spisovatel, novinář Halič 985 11 Zákopy 1. světové války Na začátku 1. světové války Poláček narukoval do armády a absolvoval důstojnickou školu. Dosáhl hodnost četaře. Byl odvelen na ruskou frontu,kde zažil porážku rakouské armády Koncem války utekl do srbského zajetí, z něhož se vrátil po skončení války.

5 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Praha 120 00 Bratři Čapkové Nastoupil jako úředník ve vývozní a dovozní společnosti. Zkušeností z této práce zužitkoval v povídce Kolotoč, která se stala začátkem jeho dráhy. Od roku 1920 začal psát do časopisů Štika venkova a Nebojsa. V nich se se seznámil s bratry K. a J. Čapkovými.

6 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Praha 120 00. Od roku 1922 soustavně spolupracoval s Lidovými novinami jako sloupkař a fejetonista a také soudní zpravodaj. V druhé polovině 20.let působil jako redaktor Tvorby, od roku 1928 pracoval v Českém slově jako sloupkař a soudničkář. V letech 1927-30 redigoval humoristický časopis Dobrý den.

7 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Praha 120 00 Karel Poláček. V osobním životě nebyl Karel Poláček příliš spokojený, svou manželku a dceru materiálně zajistil, ale s rodinou prakticky nežil. Manželství ze kterého pochází jeho jediná dcera Jiřina skončilo rozvodem.

8 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Prag - Praha 120 00 Protektorat Böhm. und Mähr. Pod jménem Vlastimil Rada vydává román „Hostinec U kamenného stolu“, později zfilmovaný pod stejným názvem.. V novinářské činnosti přetrvává až do roku 1939, kdy je jeho poklidná činnost přerušena, vpádem německých fašistů. Za okupace psal do novin pod jménem malíře Vlastimila Rady. Aby se uživil, začíná Poláček místo právnických znalostí uplatňovat v žurnalistice spíše svůj literární talent a ostré postřehy.

9 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Prag - Praha 120 00 Protektorat Böhm. und Mähr.. Ve svých vzpomínkách na svého otce Karla Poláčka popisuje dcera Jiřina svůj odjed do Anglie. „Dora Vaňáková, s níž měl otec již po několik let známost, byla právnička a ujala se úlohy dostat mě do Anglie. Toto všechno se odehrálo v roce 1939, v době mezi mnichovskou dohodou a okupací českých zemí. Viděla jsem, jak se celý náš život hroutí zevně i zevnitř. „

10 . Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Prag - Praha 120 00 Protektorat Böhm. und Mähr..„S otcem a Dorou jsem se setkávala potajmu v kavárně. Měla jsem už všechno vyřízeno k cestě do Anglie, jen jsem čekala na povolení k vývozu valut od Národní banky. Pak do toho přišla okupace a konec naděje na jakékoli valuty. Bylo však nutno mít povolení k výjezdu od gestapa. I to mi Dora opatřila.Odjížděla jsem jedním z posledních transportů koncem března 1939. V předvečer odjezdu jsme se loučili s otcem a Dorou v kavárně v Revoluční třídě. Bylo to velmi smutné loučení. Všichni jsme tušili, že se již nikdy neuvidíme.“

11 . Herrn Karl Polacek Prag - Praha 120 00 Protektorat Böhm. und Mähr.. Rasová perzekuce Karla Poláčka nakonec donutila pracovat v Židovské náboženské obci a tak se snad mohl odsunu do Terezína vyhnout, rozhodl se ale nastoupit do transportu dobrovolně, když do něj byla zařazena jeho životní družka Dora Vaňáková.

12 .. V době, kdy Karel Poláček čekal na transport do koncentračního tábora, napsal svůj nejznámější a nejúspěšnější humorně laděný román Bylo nás pět. Očima dítěte vtipně vypráví o životě ve městě. Podle jeho románu byl v České televizi natočen neméně úspěšný seriál. Herrn Karl Polacek Prag – Praha Protektorat Böhm. und Mähr.

13 . Herrn Karl Polacek Theresienstadt Sudetenkaserne. 5. července 1943 Karel Poláček přijel do těsného a bezútěšného prostředí terezínského ghetta. Protektorat Böhm. und Mähr.

14 .. Herrn Karl Polacek Arbeitslager AUSCHIWTZ -BIRKENAU 19. října 1944 byl Karel Poláček poslán transportem do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau.

15 .. Původně se předpokládalo, že zemřel v Osvětimi v plynové komoře, až v 90. letech se podařilo najít důležitého svědka, účastnici pochodu smrti Kláru Baumöhlovou z východního Slovenska, která potvrdila, že Poláček přežil ransport z Osvětimi do tábora Hindenburg. ADRESÁT NEZNÁMÝ

16 .. Karel Poláček se pak účastnil pochodu smrti z Hindenburgu do tábora Gleiwitz. Zde již neprošel selekcí a byl nacisty popraven. Proto bylo posunuto předpokládané datum umrtí na 21. ledna 1945 do koncentračního tábora Gleiwitz.

17 .. * 22.března 1892 † 21.ledna 1945


Stáhnout ppt ". Vážený pan Karel Poláček spisovatel, novinář Rychnov nad Kněžnou 516 01 Karel Poláček se narodil 22.3.1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině obchodníka."

Podobné prezentace


Reklamy Google