Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Víte, jak se starat o komín a kouřovod podle nového předpisu?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Víte, jak se starat o komín a kouřovod podle nového předpisu?"— Transkript prezentace:

1 Víte, jak se starat o komín a kouřovod podle nového předpisu?
Jan Pokorný

2 Od 1. ledna 2011 začíná platit nové nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv č. 91/2010 Sb., které ruší vyhlášku č. 111/1981 Sb. Původní předpis nařizoval čištění komínů a kouřovodů až šestkrát ročně kominíkem. Proto je nový předpis výrazným ulehčením povinností i přesto, že to mnoho vlastníků nemovitostí neví.

3 Dle nového nařízení si musí každý počínat tak, aby při provozu komínu, kouřovodu a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru. Proto je třeba se o komín a kouřovod řádně starat.

4 V souvislosti s novým nařízením o čištění komínů dochází k nejasnostem v základních pojmech. Je třeba rozlišovat tři činnosti ve vztahu ke komínům: ČIŠTĚNÍ - čištění spalinové cesty sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně je možné provádět svépomocí. KONTROLA SPALINOVÉ CESTY, tj. komínu - tu musí vždy provádět osoba odborně způsobilá, tj. kominík s průkazem odbornosti. REVIZE - revizi musí provádět odborně způsobilá osoba, která je navíc revizním technikem či specialistou bezpečnosti práce.

5 Celoročně používaná kamna na pevná paliva a kouřovod: *
Čištění – třikrát za rok (svépomocí) Kontrola – jednou za rok (kominíkem) Výběr sazí a dehtu – jednou za rok (svépomocí) *Tyto údaje platí pro soukromé osoby při připojení spotřebiče do 50 kW výkonu.

6 Kamna na pevná paliva se sezónním provozem a kouřovod:
Kamna na pevná paliva se sezónním provozem a kouřovod:* (pokud provoz nepřesahuje v součtu 6 měsíců v roce) Čištění – dvakrát za rok (svépomocí) Kontrola – jednou za rok (kominíkem) Výběr sazí a dehtu – jednou za rok (svépomocí) *Tyto údaje platí pro soukromé osoby při připojení spotřebiče do 50 kW výkonu.

7 Kamna na plynná paliva a kouřovod: *
Čištění – jednou za rok (kominíkem) Kontrola – jednou za rok (kominíkem) Výběr kondenzátu – jednou za rok (kominíkem) *Tyto údaje platí pro soukromé osoby při připojení spotřebiče do 50 kW výkonu.

8 Kamna na kapalná paliva a kouřovod: *
Čištění – třikrát za rok (kominíkem) Kontrola – jednou za rok (kominíkem) Výběr sazí a dehtu – jednou za rok (kominíkem) *Tyto údaje platí pro soukromé osoby při připojení spotřebiče do 50 kW výkonu.

9 Revize se provádí v těchto případech:
před uvedením spalinové cesty (komína) do provozu nebo po každé stavební úpravě komína, při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv, před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv, po komínovém požáru, při vzniku trhlin v komínu, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin v komínu.

10 Při každé kontrole, nebo čištění od kominíka je třeba, aby sepsal zprávu, kterou jste povinni min. 1 rok uschovat.

11 V případě požáru a podezření na příčinu vzniku od komínového tělesa může vyšetřovatel hasičů zjišťovat, v jakém stavu jej majitel nemovitosti udržoval, tj. čištění a kontroly spalinové cesty. V tomto případě bude poskytovat informace příslušné pojišťovně, která může na jejich základě krátit plnění pojistné události.

12 Vypalování komína je pro soukromé osoby zakázáno
Vypalování komína je pro soukromé osoby zakázáno. Může ho provádět pouze kominík nebo revizní technik komínů.

13 Podcenit čištění komínů se nemusí vyplatit.
Ušetřené stokoruny za kontrolu komína mohou znamenat i statisícové škody po následném požáru. A v tom nejhorším případě může nezodpovědnost stát i lidský život. Majitelé domů by proto v žádném případě neměli podceňovat pravidelné čištění a kontroly komínů.

14 A pozor! Odpovědnost za stav komínu nemá kominík, ale majitel objektu.

15 Nebezpečí požáru uvnitř komínů je aktuální především u spotřebičů na tuhá paliva.
Při provozu, který není zcela v pořádku (vlivem špatného stavu komína nebo kouřovodu, špatné kvality tuhých paliv atd.), se na vnitřní straně komínové vložky může velmi rychle utvořit povlak sazí, které tvoří téměř čistý uhlík. Intenzita usazování, výška usazených sazí a nebezpečí vznícení sazí závisí na způsobu a druhu topení v kamnech na tuhá paliva. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří. Při vyhoření sazí vznikají uvnitř komína teploty přes 1000 °C. Kvůli vysoké teplotě se pak mohou vznítit další hořlavé látky v blízkosti komína.

16 Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva. Vždy je vhodné volat hasiče a požár sazí nepodceňovat.

17 Kominíci a technici Václav Sváček Nabídka kominických prací.
Kontaktní údaje:Adresa: Václav Sváček U Jatek 324, 592 31  Nové Město na Moravě Mobil  895 123 Josef Piskač Provádíme čištění, revize, stavby, opravy a vložkování komínů na tuhá a plynná paliva. Kontaktní údaje:Adresa: Josef Piskač, Vír 291, 592 66  Mobil  206 082 Jiří Flajšman Provádění revizí a prohlídek komínů včetně vložkování a stavby plechových komínů. Autorizace pro měření účinnosti spalování do 0,2MW. Kontaktní údaje:Adresa: Jiří Flajšman Na Spravedlnosti 764/30, 594 01  Velké Meziříčí Mobil  979 875 Jaroslav Podsedník Provádíme autorizované měření emisí malých zdrojů, kontroly a revize spalinových cest, vložkování a čištění komínů, montáž komínových systémů. Kontaktní údaje:Adresa: Jaroslav Podsedník Zahradní 423, 593 01  Bystřice nad Pernštejnem Mobil  814 667 Jan Leksa Provádění prohlídek a revizí komínů a vzduchotechniky. Opravy a stavby komínů. Prodej a montáže krbových vložek a kamen. Kontaktní údaje:Adresa: Jan Leksa Jihlavská 1148/16, 591 01  Žďár nad Sázavou 1 Mobil  773 065

18 Dotazy? Více informací na

19 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Víte, jak se starat o komín a kouřovod podle nového předpisu?"

Podobné prezentace


Reklamy Google