Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MALUJEME ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ. Autor prezentace Mgr. Hana Nová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MALUJEME ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ. Autor prezentace Mgr. Hana Nová."— Transkript prezentace:

1 MALUJEME ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ. Autor prezentace Mgr. Hana Nová

2 K ČEMU SLOUŽÍ PROGRAM MALOVÁNÍ Program Malování slouží ke kreslení, barvení a úpravám obrázků. Program Malování lze používat jako digitální náčrtník pro vytváření jednoduchých obrázků až po výtvarné projekty nebo pro vkládání textu či vzorů do jiných obrázků, například pořízených digitálním fotoaparátem.

3 Č ASTI PROGRAMU M ALOVÁNÍ Chcete-li spustit program Malování, klepněte na tlačítko Start, klepněte na příkaz Všechny programy, klepněte na možnost Příslušenství a potom klepněte na možnost Malování. Po spuštění programu Malování se zobrazí okno, téměř celé prázdné, kde je jen několik nástrojů pro malování a kreslení. Následující obrázek ukazuje různé části okna programu Malování

4 P RÁCE S NÁSTROJI Kreslení čáry Některé nástroje, jako je tužka, štětec, čára a křivka, umožňují vytvářet různé rovné, zakřivené nebo klikaté čáry. Co nakreslíte, záleží na tom, jak při kreslení pohybujete myší. Nástroj Čára můžete například použít k nakreslení rovné čáry. V sadě nástrojů klepněte na nástroj Čára. Na panelu Barva klepněte na barvu, kterou chcete použít. Při kreslení přetáhněte ukazatel po kreslicí ploše.

5 U KÁZKA PRACÍ ŽÁKŮ

6 KLIKATÁ ČÁRA Kreslení klikaté čáry Vaše kresby nemusí být tvořeny jen samými rovnými čárami. Chcete-li například vytvořit hladké křivky, můžete použít nástroj Křivka. Nástroje Tužka a Štětec lze použít k vytvoření zcela nahodilých, volných tvarů. V sadě nástrojů klepněte na nástroj Tužka. Na panelu Barva klepněte na barvu, kterou chcete použít. Kreslete přetažením ukazatele myši po kreslicí ploše.

7 K RESLENÍ TVARU Některé nástroje, jako například Obdélník nebo Elipsa, umožňují do kresby přidávat tvary. Způsob je vždy stejný, bez ohledu na zvolený tvar. Chcete-li například nakreslit mnohoúhelník, tvar s velkým počtem stran, použijte nástroj Mnohoúhelník. Na panelu nástrojů klepněte na nástroj Mnohoúhelník. V poli Možnosti klepněte na styl výplně:

8 Obrys. Nakreslený tvar bude pouze obrys s průhlednou vnitřní plochou. Obrys s výplní. Nakreslený tvar bude vyplněn aktuální barvou pozadí. (Chcete-li nastavit barvu pozadí, klepněte pravým tlačítkem na požadovanou barvu v panelu Barva.) Plná barva. Nakreslený tvar bude vyplněn aktuální barvou pozadí, ale nebude mít žádný obrys. Chcete-li přidat mnohoúhelník, přetáhněte ukazatel myši po kreslicí ploše a klepněte na konci první strany. Přetažením nakreslete další stranu a opět ji klepnutím dokončete. Tento postup opakujte podle požadovaného počtu stran. Chcete-li nakreslit poslední stranu a uzavřít mnohoúhelník, poklepejte myší.

9 NÁVOD

10 V YMAZÁNÍ ČÁSTI OBRÁZKU Pokud uděláte chybu nebo jen potřebujete část obrázku změnit, použijte gumu. Ve výchozím nastavení změní guma každou plochu, na kterou ji použijte, na bílou. Barvu gumy je však možné změnit. Když například nastavíte barvu gumy na žlutou, tahy gumou se zbarví žlutě. Na panelu nástrojů klepněte na nástroj Guma. Na panelu Barva klepněte na barvu, pomocí které chcete obrázek mazat. Pokud chcete mazat bíle, nemusíte barvu vybírat. Přetáhněte ukazatel myši přes oblast, kterou chcete vymazat.

11 Z MĚNA EFEKTU KRESLICÍCH NÁSTROJŮ Způsob, jak kreslí jednotlivé nástroje, lze změnit v poli Možnosti, které je umístěno pod sadou nástrojů. Zde můžete nastavit tloušťku štětce (což má vliv na tloušťku tvarů nakreslených na obrazovce) a to, zda budou nakreslené tvary pouze obrysy nebo vyplněné. Změna tahu štětcem Na panelu nástrojů klepněte na nástroj Štětec. V poli Možnosti klepněte na tvar štětce, kterým chcete malovat. Obrázek možností štětce Chcete-li malovat, přetáhněte ukazatel po kreslicí ploše.

12 U LOŽENÍ OBRÁZKU Obrázek často ukládejte, abyste o práci nechtěně nepřišli. Obrázek uložíte klepnutím na příkaz Uložit v nabídce Soubor. Uloží se všechny změny, které byly v obrázku provedeny od posledního uložení. Při prvním uložení nového obrázku budete muset zadat název souboru obrázku. Postupujte takto: V nabídce Soubor klepněte na příkaz Uložit. V seznamu Uložit jako typ klepněte na požadovaný formát souboru. Do pole Název souboru zadejte požadovaný název. Klepněte na tlačítko Uložit.

13 HTTP :// WWW. CMIS. CZ / DUM / Použito: obrázky žáků,stránky


Stáhnout ppt "MALUJEME ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ. Autor prezentace Mgr. Hana Nová."

Podobné prezentace


Reklamy Google