Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spojka Převodovka Synchrony Rozvodovka Rozdělovací převodovka Diferenciál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spojka Převodovka Synchrony Rozvodovka Rozdělovací převodovka Diferenciál."— Transkript prezentace:

1 Spojka Převodovka Synchrony Rozvodovka Rozdělovací převodovka Diferenciál

2  Popište, jakou funkci plní u vozidla spojka a jakými způsoby lze ovlivnit její životnost.  Spojka je umístěna mezi motorem a převodovkou.  Přenáší hnací sílu z motoru na převodovku.  Spojka umožňuje plynulý záběr hnací síly, kterým řidič ovládá rozjezd vozidla.  Při sešlápnutí spojky dojde k přerušení hnací síly. Spojku používám: 1. Při rozjezdu vozidla 2. Při řazení rychlostních stupňů 3. Při zastavování 4. Při manévrování s vozidlem

3  Životnost spojky lze ovlivnit:  Nestát na spojce při dlouhém stání např, na křižovatce.  Při jízdě nenechávám nohu na spojce.  Nedržím spojku dlouho v záběru.  Nepouštím spojku prudce na horu ve vysokých otáčkách motoru.

4  Popište, jakou funkci plní u vozidla převodovka a k čemu slouží její synchronizace.  Převodovka umožňuje:  Využívat optimální otáčky motoru – řazení rychlostních stupňů  Odpojit hnací sílu motoru na libovolnou dobu – řazení „neutrálu“  Umožňuje řazení zpětného chodu – zpátečka

5  Synchronizace:  vyrovnává otáčky ozubených kol v převodovce  slouží k snadnému a tichému zařazení rychlostních stupňů  prodlužuje životnost převodovky  synchronizací jsou opatřena soukolí všech rychlostních stupňů pro jízdu vpřed (ne vzad)

6  Převádí hnací sílu z podélného do příčného směru a převodem do pomala ji zvyšuje.  Jednostupňový kuželový převod do pomala, tvořený hnacím pastorkem (hruškou) a talířovým kolem.

7  Rozděluje hnací sílu na hnací hřídele obou kol nápravy a vyrovnává rozdílné otáčky vnitřního a vnějšího kola v zatáčce.

8  Umožňuje přímé spojení hnacích kol nebo náprav.  Zabraňuje protáčení kol na povrchu s malou adhezí.

9  K vyproštění vozidla.  Krátkodobě v málo únosném terénu.  Jízda na tvrdém podkladu může vést k poškození hnacího ústrojí:  Nepoužívat při jízdě na silnici.  Vozidlo se obtížně řídí a je náchylné ke smykům.  Nepoužívat při jízdě na náledí.  Zařazená uzávěrka diferenciálu vyřazuje z činnosti protiblokovací systém brzd ABS.

10  Umožňuje pohon přední nápravy.  Řadící spojka umožňuje nezávislé zapínání nebo vypínání předního pohonu.


Stáhnout ppt "Spojka Převodovka Synchrony Rozvodovka Rozdělovací převodovka Diferenciál."

Podobné prezentace


Reklamy Google