Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Agrární komora ČR Štěpánská 63 110 00 Praha 1 Tel.: 224 215 946 Fax.: 224 215 944 Budoucnost českého zemědělství.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Agrární komora ČR Štěpánská 63 110 00 Praha 1 Tel.: 224 215 946 Fax.: 224 215 944 Budoucnost českého zemědělství."— Transkript prezentace:

1 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Budoucnost českého zemědělství z pohledu AK ČR Jan Veleba prezident

2 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Výchozí stav Zisk – stoupá ale je třeba se ptát:  Jsou nákladové položky nastaveny správně?  odpisy … převážnou část tvoří odpisy investičního majetku z transformace  Proč není část zisku použita na alespoň částečné vyrovnání mzdové disproporce mezi zemědělci a ostatními pracovníky NH?  Proč je podíl cizího kapitálu 44% (EU 15 – do 15%)

3 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Generální závěr  rozměr českého zemědělství se stále zmenšuje  praktický příklad →

4 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Vývoj zahraničního obchodu s masem před a po vstupu do EU hovězí (netto t)dovozvývozsaldoindex vepřové (netto t) drůbeží (netto t) celkem (netto t)

5 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.:  lze se domnívat, že u mnoha zemí EU 15 je vývoj odlišný  praktický příklad →

6 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: ZO s masem Německa a Rakouska s ČR Maso (netto t)Dovoz z ČRVývoz do ČRSaldoIndex Německo Rakousko

7 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Odhad budoucnosti, úhel pohledu defenzivní české agrární politiky (nazval bych ji eurochápající agrární politiku):  výchozí teze – zemědělskou výrobu původních zemí EU nelze přímo omezovat. To proto, že zemědělci těchto zemí disponují určitými privilegii, které získali v dřívějším období a snižování nadprodukce potravin musí být proto uplatňováno v ostatních zemích EU  nelze očekávat, že současné problémy EU vyřeší. Problémy zemědělství a potravinářství si musí každá země vyřešit sama a to v mezích pravidel, která stanovuje EU pro všechny země EU.

8 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.:  od roku 1989 se české zem. snížilo o 41 mld. Kč ve stálých cenách (o 40%) – z 108,6 na 67,2 mld.Kč  předpokládá se pokles o dalších 20 mld. Kč a o 100 tis. pracovníků - na 37 tis. v roce 2013  pokud by tento vývoj nastal, pak programy rozvoje venkova zůstanou v pozici slohových cvičení

9 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Boj o budoucnost, úhel pohledu nevládní agrární organizace:  české zemědělství je schopno zvýšit svou výkonnost na úroveň vyspělých zemí, např. Francie – výnosy plodin, užitkovosti hosp. zvířat (nevidíme důvod, proč by velké české podniky měly produkovat trvale nižší intenzitu)  odborníci odhadují, že to může jít až na úroveň 140 mld. Kč ve stálých cenách (215 mld. Kč v b.c.)

10 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.:  pro tuto produkci není v dnes nastavených podmínkách odbyt a proto je třeba pracovat na nových směrech odbytu a užití této produkce:  směr první - odbyt na východě (země bývalého SSSR)  směr druhý - nepotravinářské využití zemědělské produkce, významným se může stát zejména příspěvek zemědělství k energetické bilanci státu a splnění závazků ČR v EU ke zvýšení podílu alternativních zdrojů  směr třetí - nové výrobní programy cílené na dosud neuspokojované potřeby spotřebitelů, přímé dodávky čerstvých potravin rostlinného i živočišného původu, rozvoj produkce netradičních druhů mas apod.

11 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Dějiny jsou pohyb ve spirále a vrací se – nové pojetí regionálních trhů a nosných výrobních závodů  s růstem cen PHM a tím zdražování dopravy zřejmě stoupne úloha místních trhů a toho je potřeba využít. Antonín Baťa – „mysli globálně, jednej lokálně“  při podpoře venkova je potřeba dbát především na zachování osídlení i malých obcí tak, aby se nestaly jen noclehárnami pro lidi pracující ve městě nebo chalupářskými osadami. Kde je silný zemědělský podnik, je i silná obec.

12 Agrární komora ČR Štěpánská Praha 1 Tel.: Fax.: Děkuji vám za pozornost, na shledanou.


Stáhnout ppt "Agrární komora ČR Štěpánská 63 110 00 Praha 1 Tel.: 224 215 946 Fax.: 224 215 944 Budoucnost českého zemědělství."

Podobné prezentace


Reklamy Google