Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Soutěž pro žáky 3. - 5. ročníků Literární útvar: báseň.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Soutěž pro žáky 3. - 5. ročníků Literární útvar: báseň."— Transkript prezentace:

1

2

3 Soutěž pro žáky 3. - 5. ročníků Literární útvar: báseň

4 Karviná Nicola Kloubková IV. B, ZŠ Majakovského Čekám snad déšť, aby mohl smýt ten prach, co dýchám, ze kterého pak hodně kýchám. Čekám snad na to, že vše v Karviné začne být krásné. Prožívám krásné chvíle, Když jsem venku A vše je čistě bílé. (ukázka)

5 Rodné město Pavel Bajger III. B, ZŠ Majakovského Karviná, mé rodné město, je krásné i problémové přesto. V lázních se nemocní lidé léčí, policisté zlořády mají v péči. Horníci jak krtci na šachtě harují, jejich děti se v létě na koupališti radují. Na náměstí je krásně, to mi věřte, pak do parku Boženy Němcové zamiřte. (ukázka)

6 Karviná – mé město Lucie Vojkůvková V. A, ZŠ Borovského Slunce svítí nad Karvinou, hurá, jaro už je tu! Kuřátka se všude líhnou, hadi lezou z úkrytů. Nikde není žádný sníh, projedem se na bruslích. U kašny na náměstí tam si brusle obujem, potom směrem k zámku Fryštát pomaličku dojedem. (ukázka)

7 Karviná Kateřina Limová III. B, ZŠ Školská Karviná je moje město, trochu černé, krásné přesto. Je moderní i starobylé, každým kouskem je mi milé. Plno ulic, plno lidí, všem se tady dobře bydlí. V Ráji bydlí moje rodina, sladká jako malina. V Ráji chodím do školy, v Ráji píšu úkoly. Karviná je velké město, je tu park, kostel i Tesco. (ukázka)

8 Soutěž pro žáky 6. - 9. ročníků Literární útvar: próza

9 Karviná v očích havrana Marie Kocábová VII. A, ZŠ Majakovského Letím zpět domů. Tady na severu – na Sibiři mě to už nebaví. Ptáte se, kde je můj pravý domov? Je jím malé, ale docela hezké město ve Slezsku. Letím, letím, dlouhá cesta stále nekončí … A hle, už jej vidím. Poznávám všechny známé budovy, věže a stavby. V dáli se rýsuje moje nejoblíbenější místo – karvinská šikmá věž. To je dobře, že tahle, jak bych já řekl, světová rarita ještě stojí. A co nevidím, má dokonce nový kabátek. Jé…abych nezabloudil, na cestu mi svítí dokonce kostelní hodiny. Příjemná novinka! (ukázka)

10 Karviná –město,ve kterém chci žít Linda Luberová VIII. B, ZŠ Borovského Otázka, jestli je Karviná opravdu dobré město na to, aby se zde dalo žít, později možná založit rodinu, nebo dokonce zestárnout, je na mě poněkud složitá, ale pokusím se nad tím zamyslet. Většinou je první pohled na Karvinou negativní, protože jsou všichni zaslepení těžbou uhlí a myslí si, že nic jiného se zde nedělá. Naštěstí je to poněkud nepřesný názor. Ano, uhlí se zde těží, ale odpovězme si upřímně – „Kde bychom byli, kdyby se zde to uhlí netěžilo?“ předpokládám, že odpověď by byla - „Nikde“. Takže ta těžba zase asi tak bezvýznamná nebude. (ukázka)

11 Karviná –město, ve kterém chci žít Barbara Zemene VIII. roč., ZŠ a MŠ s polským jaz. vyuč. Dr. Olszaka Doposud jsem se nijak nezamýšlela nad tím, jaké by to bylo žít někde jinde. Tady jsem se narodila, tady chci strávit život a zemřít. Je to moje město, mám k němu jistý citový vztah. Karviná není jen městem smogu, zlodějů a nepořádku, ale také kultury, krásy a malebné přírody. Ovšem ne každý ji může považovat za krásnou a malebnou. Nemyslím, že Karviná je dokonalá, každé město má svoje mouchy. Ale já ji dokážu vidět v tom lepším světle. Když se procházím po náměstí, nebo si prohlížím stromy, jež jsou ozářeny jemnými paprsky slunce, cítím v srdci velikou radost, že jsem se mohla narodit právě tady. Tady můžu všechno! (ukázka)

12 Karviná –město, ve kterém chci žít Nela Jurygáčková VIII. B, ZŠ Školská Karviná, malebné místo na severu Moravy, je mým rodným městem a jsem na něj dostatečně pyšná. Prožila jsem zde své dětství, nyní i dospívání a v mém srdci, i když mě osud může zavést kdekoliv, bude mít vždy své místo. Navždy to bude můj domov. Navždy to bude město, jehož ulicemi procházím se zvláštní směsí hrdosti a dojetí. Navždy to bude místo, kde na každém kroku nacházím potěšení. Neznalým návštěvníkům našeho města se může zdát, že je tato hornická oblast pouze částí republiky, kde jsou často překračovány limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, kde se tyčí věže dolů, kde se ulicemi valí prach a šeď z komínů a kde je vysoká kriminalita. (ukázka)

13 Karviná –město, ve kterém žiji Kristína Pechová VIII. A, ZŠ a MŠ Prameny Je asi půl jedenácté večer a ona sedí u stolu. Přemýšlí. A přitom kouká na prázdnou stránku v jednom ze svých „univerzálních“ sešitů a neví, co má dělat. Vedle ní na posteli sedí její sestra a čte si. Proč jsem si, já hloupá, nechávala tu slohovou práci až na poslední den? Povzdechne si. Škoda, že to za mě nemůže napsat ona. Škodolibě se usměje. Po pěti minutách marného přemlouvání to vzdává. No nic, Kuky, měli bychom začít. Co tohle? Karviná se dělí na devět částí. Má více jak 58 000 obyvatel, z čehož zhruba devadesát dva procent žije v panelových domech. Jako výklad z dějepisu. No tak to ani náhodou! (ukázka)

14 Soutěž pro děti MŠ a žáky ZŠ

15 Elizabeth Marshall Na procházce v Karviné MŠ Školská

16 Nikola Klikarová Vodárenská věž MŠ Slovenská

17 Kamil Podhrazký Naše radnice MŠ Žižkova

18 Filip Sluka Radnice ZŠ Majakovského

19 Tereza Gonščáková Kostel z Alcantary ZŠ Borovského

20 Vanesa Žigová Radnice ZŠ Školská

21 Petra Slívová Karvinské památky očima dětí ZŠ Borovského

22 Michail Jimnopulos Fryštátský zámek ZŠ Školská

23 Tereza Polochová Budoucnost Karviné? Pod zemí nebo nová? ZŠ U Lesa

24 Soutěž pro žáky ZŠ

25 •Michail Jimnopulos ZŠ a MŠ s polským jaz. vyuč. Dr. Olszaka

26 ZŠ Borovského

27 ZŠ U Lesa

28 ZŠ Školská

29 ZŠ Majakovského

30 Děkujeme podpoře statutárního města Karviná, všem účastníkům soutěže, pedagogům, redakci televize POLAR, Regionální knihovně Karviná.


Stáhnout ppt "Soutěž pro žáky 3. - 5. ročníků Literární útvar: báseň."

Podobné prezentace


Reklamy Google