Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek. Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek. Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek. Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice Autor: Mgr. Milan Urbášek Název DUM: VY_32_INOVACE_31 Název sady: Český jazyk pro 5. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Materiál slouží k procvičení psaní i,/ y, ý v koncovkách přídavných jmen přivlastňovacích a obsahuje prvky literární výchovy a vlastivědy. Prezentace byla vytvořena pro práci s interaktivní tabulí nebo dataprojektorem a obsahuje animaci. Datum:

2 Kdo – co patří těmto známým osobnostem? (spoj čarou a pak doplň koncovky) Psaní i /y, ý v koncovkách přídavných jmen přivlastňovacích Smetanov _ Žižkov _ Ladov _ Jiráskov _ Přemyslov _ Husov _ Karafiátov _ rytíři smrt Broučci opery pověsti obrázky bojovníci

3 Znáš česká města, jež mají v názvu přídavné jméno přivlastňovací? Jak zní správně jejich vlastní jména? Vybarvi je stejnou barvou. Doplň koncovky. Lázně Sezimovo Babiččino Vary Brod Františkov _ Karlov _ Jindřichův Havlíčkův údolí Hradec Ústí

4 V Praze se můžeme seznámit s: Mánesov _m _ Karlov _m Křižíkov _m _ Myslbekov _m _ Husov _m Alšov _m_ vynálezy pomníkem obrazy lunetami * mostem sochami * Lunety = půlkruhovité obrazy v ND

5 Přečti si věty a škrtni, co je špatně. Doplň i / y. Naše babičky poslouchají Gottovi – Gottovy písně. S Bornovými – Bornovýmy kresbam _ se setkáme v Machov _ a Šebestové. Erbenovi – Erbenovy pohádky b _ vají i strašidelné. Karlovy – Karlovi poddaní svého krále m _ lovali. Mnoho Čechů si váží Masarykovi – Masarykovy osobnosti. Mám ráda Jiránkovy – Jiránkovi „králíky z klobouku“. Husovi – Husovy stoupenci měli ve znaku kalich. Tento rekord b _ měl být zapsán do Guinnessovy - Guinnessovi knihy rekordů. Tolkienovy – Tolkienovi Hobiti bojovali s trol _.

6

7 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek. Dostupné z Zdroje obrázků: - Galerie MS Office - Obrázky: (1)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: (2)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: (3)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: (4)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: (5)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: (6)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Troll_statues.jpg?uselang=cs (7)[cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek. Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice."

Podobné prezentace


Reklamy Google