Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice Autor: Mgr. Milan Urbášek Název DUM: VY_32_INOVACE_11 Název sady: Přírodověda pro 5. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Materiál je určen k seznámení s problematikou lidského těla( částmi těla, kostrou, svalstvem, kůží). Prezentace byla vytvořena pro práci s interaktivní tabulí nebo dataprojektorem. Datum:

2

3   Lidé se vzhledem odlišují  Tvar těla závisí mimo jiné na pohlaví, věku, rase  Rozdíly jsou ve stavbě a velikosti kostry, tvaru svalů, barvě kůže apod.  Funkce organismu a části těla jsou u každého člověka naprosto stejné

4

5   Opora těla, chrání orgány  Spolu se svaly umožňuje pohyb  Skládá se ze vzájemně propojených kostí  Spojení pevné (pánev), pohyblivými klouby (koleno)  Kosti jsou tvořeny živými buňkami, jsou v nich nervy, cévy do nich přivádějí krev  Některé kosti obsahují kostní dřeň – tvoří krvinky kostra

6 lebka

7 páteř

8 hrudník

9 končetiny

10  Kostry ruky a nohy

11   Zajišťují pohyb těla  Většina z nich se přímo upíná na kostru  Některé jsou velké (stehenní), některé jsou docela drobné a jemné (obličejové svaly)  V těle máme i svaly, které nelze ovládat vůlí (srdeční svaly, svaly stěn žaludku)  Energii svalům dodáváme potravou  Vývoji napomáhají pestrá strava a pohyb (sport) svaly

12

13   Kryje a chrání povrch těla  Vyrůstají z ní vlasy, chlupy a nehty  Potní žlázy = zbavují tělo vody a škodlivých látek  Pomocí ní cítíme dotyk a teplotu  Vrchní vrstva kůže chrání před slunečním zářením  Skládá se z několika vrstev různých tlouštěk kůže

14   K čemu slouží kostra? ………………………………………………  Které svaly nejdou ovládat naší vůlí? ………………………………………………  Ukaž na sobě jednotlivé části těla. Otázky:

15   clovek -  kuze - prurez.png  lebka - soustava/kosterni-soustava/lebka--pohled-zepredu-.jpg.-.html  pater - 4LVHzCv3KfHjbGVCAA_hZA-pjS_N1JY0HUAi  hrudnik -  horni_kocetina -  dolni_koncetina -  ruka - uka.gif  noha -  svaly - Zdroje:


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Milan Urbášek Dostupné z Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA Přáslavice."

Podobné prezentace


Reklamy Google