Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura PRO ROČNÍK: 1. – 5. NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_01_DUM č.17_ Jaroslav Foglar ČÍSLO MATERIÁLU: 17DATUM: JMÉNO AUTORA: Mgr. Kateřina Novotná

2 A NOTACE : Prezentace představuje život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Díky internetovému odkazu se mohou děti také dozvědět zajímavé informace o skautingu.

3 J AROSLAV F OGLAR 6. července 1907, Praha – 23. ledna 1999, Praha

4

5 Ž IVOT Narodil se na Novém Městě pražském. Rodina se však krátce poté přestěhovala do Poděbrad. Když byly Foglarovi 4 roky zemřel na srdeční nemoc jeho otec Jindřich ve věku 39 let. Od té doby žil Jaroslav Foglar pouze s matkou a starším bratrem Zdeňkem. V roce 1914 se ovdovělá paní Foglarová se svými dvěma syny přestěhovala zpět do Prahy, na Vinohrady.

6 Jaroslav Foglar studoval Veřejnou obchodní školu. Zaměstnán byl třináct let jako úředník, potom jako pedagogický pracovník v domově mládeže. Pod přezdívkou Jestřáb vedl celý život skautské oddíly. Po skončení 2. světové války působil Jaroslav Foglar krátce v časopisu Junák, později začal vydávat časopis Vpřed. Po komunistickém převratu v roce 1948 časopis zaniká.

7 zemřela maminka Jaroslava Foglara ve věku 102 let. Jaroslav Foglar zemřel po dlouhé nemoci v pražské Thomayerově nemocnici ve věku 91 let! Hrob Jaroslava Foglara na Vinohradském hřbitově v Praze

8 J AROSLAV F OGLAR A SKAUTING Kromě zaměstnání úředníka se J. Foglar velmi intenzivně věnoval skautingu. Již během svých studií se díky svému staršímu bratrovi seznámil se skautským hnutím. V roce 1924 se stal členem 34. skautského oddílu, kde dostal přezdívku Jestřáb. Ta ho pak provází celý život.

9 V roce 1925 se Jaroslav Foglar stal zástupcem vedoucího tzv. Dvojky a o dva roky později stál v jejím čele. Po roce 1989 se jméno Jaroslav Foglar a jeho přezdívka Jestřáb stávají pro český skauting symbolem. Jaroslav Foglar vymyslel i tzv. Bobříky. Bobříci jsou určité zkoušky: → bobřík mrštnosti → bobřík míření → bobřík dobrých činů → bobřík odvahy → bobřík mlčení …

10

11 Jako třináctiletému mu v roce 1920 vychází literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1923 vychází Foglarovi časopisecky povídka Vítězství, která byla vlastně prvním krůčkem ke spisovatelské dráze Jaroslava Foglara. Jaroslav Foglar napal 22 knih pro mládež. Knihy mají dva společné jmenovatele: oblibu u několika generací čtenářů vedení k lásce k přírodě, k čestnosti, obětavému přátelství, pracovitosti a odpovědnosti v životě - tedy k ideálům skautingu.

12 V letech a pak od roku 1964 je Jaroslav Foglar spisovatelem z povolání. Přitom vedl svůj skautský oddíl pod jménem Městská stanice mladých turistů, protože skauting byl zakázán. Po nástupu komunistů byl Jaroslav Foglar jako spisovatel nežádoucí, jeho knihy nesměli vycházet. Teprve v roce 1965, v době částečného uvolnění politické situace, mu vyšla další kniha Tajemná Řásnovka. O dva roky později vyšly Foglarovy knihy Poklad černého delfína a Kronika Ztracené stopy. V obnoveném časopisu Junák vycházejí díly komiksu Rychlé šípy, vzniká televizní seriál Záhada hlavolamu.

13

14 Přístav volá – 1934 Boj o první místo – 1936 Hoši od Bobří řeky , vyprávění o prvním seznámení se chlapců z městské čtvrti s přírodou, o jejich prvním stanovém táboře a o plnění bobříků. Čtenář je svědkem toho, jak se z městských, stále se nudících kluků stávají pod vedením Rikitana čestní a slušní kluci.

15 Tábor smůly – 1938 Chata v Jezerní kotlině – 1939 Historie Svorné sedmy – 1940 Pod junáckou vlajkou – 1940 Záhada hlavolamu , v roce 1969 vznikl televizní seriál pod vedením režiséra Hynka Bočana a zfilmováno v roce 1993 režisérem Petrem Kotkem. Známými rekvizitami jsou např. záhadný hlavolam Ježek v kleci, Tleskačovo létající kolo nebo tajemný Em, bezeslovná píseň Vontů nebo temné uličky Stínadel.

16

17 Když duben přichází – 1944 Stínadla se bouří – 1965 Poklad Černého delfína – 1966 Kronika Ztracené stopy – 1967 Dobrodružství v Zemi nikoho – 1968 Tajemství velkého Vonta – 1986 Život v poklusu – 1990 Nováček Bubáček píše deník – 1990 Jestřábe, vypravuj I., II. – 1990 Výprava na Yucatan – 1990 Strach nad Bobří řekou , do životů hochů od Bobří řeky zasáhne německá okupace.

18 Dobrodružství v temných uličkách , souborné vydání trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Hlavními postavami jsou Rychlé šípy. Příběhy Rychlých šípů , příběhy Rychlých šípů převedené do prózy. Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů, jimiž byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka

19 Náš oddíl – 1992 Závod o modřínový srub – 1993 Modrá rokle , podle kreslených seriálů Kronika Hochů od Bobří řeky I., II. – 1996 Z Bobří hráze Památník Jaroslava Foglara ve Sluneční zátoce nedaleko Ledče nad Sázavou.

20 DIVADELNÍ HRY Tábor ve Sluneční zátoce – 1939 Tajemství Jezerní kotliny – 1970 Příběhy Medvědí družiny Pim a Red Za poklady starých Inků K pramenům neznámé řeky Rychlé šípy ………

21 Stříbrná svastika Náčelnictva – 1930 První cena v soutěži o nejlepší knihu pro mládež vyhlášené nakladatelstvím Melantrich, za knihu Přístav volá – 1934 Skautská láska , jedno z nejvyšších skautských vyznamenání Stříbrný stupeň Junáckého kříže Za vlast , ocenění Foglarovy činnosti za okupace. Řád stříbrného vlka , nejvyšší skautské vyznamenání získal na VIII. junáckém sněmu

22 Z DROJ INFORMACÍ : AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. kawi.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:.

23 P OUŽITÉ OBRÁZKY : AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. PAJA. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. kawi.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:.

24 AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. MENDLÍK, František. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. JIRKASV. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. SEDLECKÝ, David. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:.


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura."

Podobné prezentace


Reklamy Google