Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura."— Transkript prezentace:

1 NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura PRO ROČNÍK: 1. – 5. NÁZEV MATERIÁLU: VY_32_INOVACE_01_DUM č.20_Jules Verne ČÍSLO MATERIÁLU: 20DATUM: JMÉNO AUTORA: Mgr. Kateřina Novotná

2 Anotace: Prezentace představuje život a dílo Julese Verna, francouzského spisovatele, který je považován za zakladatele sci-fi literatury.

3 , NANTES, FRANCIE – , AMIENS, FRANCIE Jules Verne

4 Jules Verne byl francouzský romanopisec a dramatik. Je považován za jednoho ze zakladatelů vědeckofantastické literatury.

5 Život Jules Verne se narodil v Nantes jako první z pěti dětí pařížského právníka Pierra Verna. Roku 1839 se Verne nechal najmout jako plavčík na loď do Indie, jeho rodiče to však zjistili a jeho cestě zabránili. Jules Verne hodně cestoval a některé zážitky z těchto cest zapracoval do svých románů. Od mládí měl literární ambice a jako tajemníka pařížského Théátre lyrique ho Alexandr Dumas starší uvedl do literárního světa.

6 STUDIA Jules Verne studoval práva v Nantes a v Paříži, po ukončení studií pracoval na burze. Roku 1857 se oženil s Honorií Morelovou, se kterou měl syna Michela. Ten po jeho smrti dopsal Vernova nedokončená díla.

7 V roce 1862 se seznámil s nakladatelem Pierrem- Julesem Hezelem, který vydal jeho dobrodružný román Pět neděl v balóně. Ten měl tak obrovský úspěch, že nakladatel nabídl Vernovi exkluzivní smlouvu na dvacet let. Hezel také vymyslel souhrnný název pro Vernovo dílo - Podivuhodné cesty. Od roku 1879 bydlel Jules Verne v Amiensu, kde také zemřel. Příčinou smrti byl jeho bratranec - čistil pušku a omylem ho zabil.

8 DÍLO Jules Verne je považován za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury - science-fiction. Ve svých dílech předpověděl řadu technických a vědeckých objevů, např. dálkové lety řiditelným balónem, velkorážní dělo, skafandr, videofon, elektrický motor, tank, vrtulník, kosmické lety a další.

9 Pět neděl v balóně – 1863 Cesta do středu Země – 1864 Dobrodružství kapitána Hatterase Ze Země na Měsíc – 1866

10 Děti kapitána Granta , 3 svazky Dvacet tisíc mil pod mořem , 2 svazky Cesta kolem světa za 80 dní – 1873 Tajuplný ostrov

11 Patnáctiletý kapitán – 1878 Zemí šelem – 1880 Dva roky prázdnin – 1888 Tajemný hrad v Karpatech

12 Zdroj informací: AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:.

13 Použité obrázky: AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:.


Stáhnout ppt "NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Vysoké Mýto, Knířov ŠABLONA: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VZDĚLÁVACÍ OBOR: Český jazyk a literatura."

Podobné prezentace


Reklamy Google