Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0969 Název školy Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, České Budějovice, Česká 64 Název materiálu Vynálezy a vynálezci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0969 Název školy Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, České Budějovice, Česká 64 Název materiálu Vynálezy a vynálezci."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Název školy Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, České Budějovice, Česká 64 Název materiálu Vynálezy a vynálezci 19.st. II. Autor Mgr. Klára Jarošová Tematický okruh 19.století Ročník kvarta/ třetí ročník Datum tvorby AnotacePrezentace slouží jako doplnění dějepisného výkladu na interaktivní tabuli Metodický pokynNapř.: prezentace je určena k doplnění výkladu nebo k opakování Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL

2 Vynálezy a vynálezci 19.st. II.

3 KDO VYNALEZL CO? George Stevenson Robert Fulton John B. Dunlop Michael Faraday Rudolf Diesel Samuel Morse Bratři Lumiérové Carl F. Benz a Gottlieb Daimler Emil Berliner DYNAMO MORSEOVKA PNEUMATIKA AUTOMOBIL KINEMATOGRAF VZNĚTOVÝ MOTOR PARNÍ ŽELEZNICE PARNÍK TELEGRAF

4 Kdo ne?! Ale komu vděčíme za tu rychlou a pohodlnou jízdu? Začneme tím nejdůležitějším - MOTOREM. A jména nám napoví! Jezdíte rádi autem?

5 Tak kdo to rozjel? George Stevenson Robert Fulton John B. Dunlop Michael Faraday Rudolf Diesel Samuel Morse Bratři Lumiérové Carl F. Benz a Gottlieb Daimler Emil Berliner Byli to: Carl F. Benz a Gottlieb Daimler VZNĚTOVÝ MOTOR obstaral Rudolf Diesel

6 Aby byla cesta opravdu pohodlná je potřeba pneumatika. První pneumatika byla vyrobena ze zahradní hadice a byla určena na kolo vynálezcova syna.

7 Tím hodným taťkou byl John B. Dunlop Jedna ze značek pneumatik dodnes nese jméno tohoto skotského zvěrolékaře.

8 Na cestu si při jízdě na kole můžeme posvítit i díky Michaelovi Faradayovi, vynálezci dynama. Dynamo je točivý elektrický stroj, přeměňující mechanickou energii z rotoru hnacího stroje na elektrickou energii ve formě stejnosměrného elektrického proudu. Jedná se o stejnosměrný generátor elektrické energie. Ale jeho jméno znáte určitě i z fyziky.

9 A kdo dokáže přečíst tohle? --/---/.-./.../.

10 Pan Samuel Morse by to určitě dokázal. Jeho abeceda se velmi osvědčila při používání TELEGRAFU. To byl zase vynález pánů Gausse a Webra.

11 Poznáte alespoň jednu osobu na obrázku? Napoleon Bonaparte právě obdivuje parník, který mu předvádí jeho vynálezce, Robert Fulton. Bonaparte_in_1803.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Robert_Fulton_presents_the_first_steamship_to_Napoleon_ Bonaparte_in_1803.jpg ( )

12 Pan George Stevenson je otcem parní železnice. Jeho slavná a výkonná lokomotiva se jmenovala Raketa. Ale postaral se i o kvalitní koleje, výhybky, signalizační zařízení ap. A trocha zábavy na závěr: Lidé mohli poslouchat hudbu z gramofonových desek díky panu Emilovi Berlinerovi a první návštěvníci kina byli vyděšeni vlakem, který se proti nim na plátně rozjel díky bratrům Lumiérovým

13 Zdroje: ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( ) HLAVAČKA, Milan. Dějepis pro gymnázia a střední školy. 1. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 2001, 175 s. ISBN


Stáhnout ppt "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0969 Název školy Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, České Budějovice, Česká 64 Název materiálu Vynálezy a vynálezci."

Podobné prezentace


Reklamy Google