Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Generátory elektrického napětí Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Generátory elektrického napětí Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."— Transkript prezentace:

1 Generátory elektrického napětí Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Generátory elektrického napětí Jsou to stroje, které přeměňují mechanickou energii na energii elektrickou. Využívají jevu elektromagnetické indukce.

3 Dynamo Dynamo generuje stejnosměrné elektrické napětí. Dynamo se skládá ze: statoru tvořeného magnetem nebo elektromagnetem rotoru s vinutím komutátoru Používá se například při elektrodynamickém brzdění dopravních prostředků.

4

5 Konce cívek jsou připojeny ke komutátoru, který mění směr proudu. Časový průběh:

6 Alternátor Alternátor generuje střídavé elektrické napětí. Alternátor pracuje na principu elektromagnetické indukce: ve vodiči je indukováno napětí, pokud se vodič a magnetické pole vůči sobě pohybují.

7 otáčivý pohyb vykonává elektromagnet - ROTOR střídavé napětí se indukuje v soustavě cívek - STATOR v elektrárnách se využívá trojfázový alternátor (zdroj střídavého napětí)

8 Konstrukce alternátoru:

9

10 Využití: elektrárny nejvýznamnějším praktickým využitím alternátoru je automobilový průmysl, kde slouží jako základní zdroj elektrické energie pro elektrickou síť motorových vozidel.

11  alternátor vyrobený firmou Křižík v roce 1903 pro elektrárnu v Holešovicích  alternátor FELICIA 1,3 CZ  alternátor FELICIA 1,6 MPI

12 Použité zdroje: www.bigshotcamera.com www.vltava2000.cz www.techmania.cz


Stáhnout ppt "Generátory elektrického napětí Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika 6. - 9. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."

Podobné prezentace


Reklamy Google