Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přechodové charakteristiky různých typů soustav. Statická soustava nultého řádu Statická soustava prvního řádu Statická soustava druhého řádu a vyšších.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přechodové charakteristiky různých typů soustav. Statická soustava nultého řádu Statická soustava prvního řádu Statická soustava druhého řádu a vyšších."— Transkript prezentace:

1 Přechodové charakteristiky různých typů soustav. Statická soustava nultého řádu Statická soustava prvního řádu Statická soustava druhého řádu a vyšších řádů Astatická soustava

2 Statická soustava nultého řádu Připojíme-li na potenciometr stejnosměrné napětí (tj. způsobíme-li skokovou změnu na vstupu), na výstupu se okamžitě objeví napětí. Taková soustava okamžitě dosáhne nového ustáleného stavu. Další příklad : tlak a průtok v potrubí s kapalinou

3 Statická soustava 1. řádu Skokově změníme přítok vody do nádrže. Protože se zvyšováním hladiny v nádrži roste tlak i na jejím dně, zvětší se i odtok a nového ustáleného stavu není dosaženo hned ale po určité době. Nádrž je statickou soustavou, protože při skoku vstupní veličiny výstupní veličina trvale nenarůstá, ale sama dosáhne ustáleného stavu.

4 Statická soustava 1. řádu Soustava prvního řádu je proto, neboť hladina začne stoupat okamžitě po skokové změně na vstupu. Další příklad: Přívod horké páry do vody protékající nádrží. Výstupní veličinou je teplota odtékající vody.

5 Statická soustava druhého řádu. Jsou 2 spojené nádrže za sebou. V první se míchá přitékající voda s topnou párou. V druhé se míchá ohřátá voda z 1.nádrže s vodou s druhé nádrže. Skoková změna na vstupu celé soustavy se na výstupu 2.nádrže projeví opožděně a teplota na výstupu bude stoupat se zpožděním.

6 Astatické soustavy Z nádrže se odebírá neměnné množství vody čerpadlem. Jestliže při ustálené hladině zvětšíme přítok,hladina bude trvale stoupat. Na základě vlastností soustavy nedosáhne nového ustáleného stavu. Další příklad: hydraulický válec (zvyšování tlaku)l

7 Otázky k danému tématu: 1)Vysvětlete rozdíl mezi statickou a astatickou soustavou. 2)Co je to doba náběhu, doba přechodu doba průtahu? 3)Jak vzniká v soustavě dopravní zpoždění? 4)Jakou závislost vyjadřuje přechodová charakteristika soustavy? Použitá literatura: 1)Robert Binder: Základy automatického řízení pro střední odborná učiliště kapitola SNTL Praha 1985


Stáhnout ppt "Přechodové charakteristiky různých typů soustav. Statická soustava nultého řádu Statická soustava prvního řádu Statická soustava druhého řádu a vyšších."

Podobné prezentace


Reklamy Google