Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_32_12 Název materiáluSublimace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_32_12 Název materiáluSublimace."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_32_12 Název materiáluSublimace a desublimace AutorMgr. Petr Lintner Tematická oblastFyzika Tematický okruhMolekulová fyzika a termika Ročník2 Datum tvorbyúnor 2014 Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora

2 Sublimace a desublimace

3 Sublimace Přechod látky z pevného skupenství přímo do skupenství plynného. Za běžného atmosférického tlaku sublimuje např. jód, naftalen, pevný oxid uhličitý (suchý led), sníh, led. Za dostatečně nízkého tlaku sublimuje většina látek. Je-li sublimující látka uzavřena v nádobě, sublimuje tak dlouho, až se v nádobě vytvoří rovnovážný stav mezi pevným skupenstvím a vzniklou párou. Hmotnosti pevné látky a páry se dále nemění. Tlak páry a teplota soustavy zůstávají konstantní. Tato pára se nazývá sytá pára. Např. při -5 °C se vytvoří v termosce s ledem sytá pára o tlaku asi 400 Pa.

4 Teplo, které přijme pevná látka, aby se přeměnila sublimací na páru téže hmotnosti a teploty, se nazývá skupenské teplo sublimace L s. Skupenské teplo sublimace vztažené na 1 kg dané látky se nazývá měrné skupenské teplo sublimace látky l s. Hlavní jednotkou měrného skupenského tepla sublimace je joule na kilogram (J·kg -1 ). Hodnota l s závisí na teplotě, při které látka sublimuje.

5 Využití sublimace lyofilizace (vakuové vymrazování) – sublimace zmrzlé vody za nízkého tlaku a nízké teploty. Používá se např. při sušení potravin a archiválií nebo ve farmacii. [2] [1]

6 Využití sublimace čištění chemických látek – rozdělení směsí sublimujících a nesublimujících látek. Spočívá v ohřívání a ochlazování směsi za účelem sublimace a desublimace jedné složky směsi. [3] sublimát ferrocenu

7 Desublimace Přechod látky z plynného skupenství přímo do skupenství pevného. Při desublimaci odevzdává látka svému okolí skupenské teplo desublimace, které je stejné jako skupenské teplo sublimace.

8 Desublimace vodní páry na skle [4]

9 Desublimací vznikají sněhové vločky. [5]

10 Otázky a úkoly: 1.Vysvětlete, jak je možné, že prádlo uschne i při teplotách pod bodem mrazu. 2.Uveďte příklady sublimace a desublimace v přírodě.

11 Použité zdroje: BARTUŠKA, Karel. Fyzika pro gymnázia: Molekulová fyzika a termika. 2. vyd. Praha: Prometheus, 1994, 254 s. ISBN SVOBODA, Emanuel aj. Přehled středoškolské fyziky. 4. upravené vydání. Praha: Prometheus, s. ISBN Použité obrázky: [1] Pleple2000. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [2] Spekking, R. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na 6ln_-_Gefriertrocknungsanlage_und_Archivgut-2198.jpg [3] Bucki. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [4] Schnobby. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na [5] Bentley, W. Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupný na


Stáhnout ppt "Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0811 Název školyGymnázium, Soběslav, Dr. Edvarda Beneše 449/II Kód materiáluVY_32_INOVACE_32_12 Název materiáluSublimace."

Podobné prezentace


Reklamy Google