Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Aleš Čech Název DUM: VY_32_Inovace_8.1.13. Afrika – Obyvatelstvo Název sady: Zeměpis 7. ročník Číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Aleš Čech Název DUM: VY_32_Inovace_8.1.13. Afrika – Obyvatelstvo Název sady: Zeměpis 7. ročník Číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Aleš Čech Název DUM: VY_32_Inovace_ Afrika – Obyvatelstvo Název sady: Zeměpis 7. ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma, ve kterém se žáci seznámí s obyvatelstvem Afriky. Doplněno otázkami a úkoly k zopakování učiva.

2 AFRIKA – Obyvatelstvo Mgr. Aleš Čech

3 Afrika- historie Pravděpodobně „kolébka lidstva“ První civilizace Kartágo, Egypt 15. století evropští cestovatelé- otroctví Afroameričané v USA- pozůstatek těchto dob

4 Hustota zalidnění na km

5 Přemýšlej! Čím je nerovnoměrnost osídlení Afriky způsobena? Porovnej hustotu osídlení v oblasti Sahary a v oblasti Guinejského zálivu! Urči zeměpisnou polohu jezera Malawi!

6 Obyvatelstvo Největší přírustky obyvatel na světě Slabá lékařská péče Vysoká kojenecká úmrtnost (hlavně nejchudší části Afriky) Největší počet dětí na jednu ženu (i 6 dětí) Většina obyvatel- venkov

7 Venkov

8 Složení obyvatelstva NEGROIDNÍ – převažující – Křováci, Pygmejové (nejstarší) EUROPOIDNÍ- bílá rasa – Arabové, Berbeři MONGOLOIDNÍ- žlutá rasa – Přistěhovalci z Asie

9 Vliv kolonialismu Koloniální panství jednotlivých evropských států v Africe -vliv patrný v jazykové struktuře (angličtina, francouzština)

10 Přemýšlej! Porovnej prostředí v němž se učíte vy a v němž se učí děti v Africe Co je negramotnost? Jak souvisí nedostatek potravin se zdravotním stavem? Jaké znáš nevyléčitelné nemoci?

11 AIDS

12 Doplň! Afrika je pravděpodobně………………..lidstva. Je nerovnoměrně……………….Obyvatelé žijí většinou na ……… V Africe převažují……………….obyvatelé. Většina obyvatel žije v ……… potýká se s nedostatkem… trpí…………… Velká část Afričanů je……………… Velikým problémem je choroba……………

13 Zdroje Použité kliparty: VOŽENÍLEK, Vít; DEMEK, Jaromír. Zeměpis 2. Olomouc: Prodos, 2001, ISBN DVOŘÁK, Jiří; KOHOUTOVÁ, Alice; TAIBR, Pavel. Zeměpis 7 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň: Fraus, 2005, ISBN Obrázky: MINZINHO. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: &page=1 SASCHA NOYES, Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: PETE SOUZA, THE OBAMA-BIDEN TRANSITION PROJECT. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

14 Zdroje ORIGINAL UPLOADER WAS HPS-POLL AT DE.WIKIPEDIA. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: nbeschw%C3%B6rer.jpg PLOUGHING WITH CATTLE IN SOUTHWESTERN ETHIOPIA. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: cattle_in_southwestern_Ethiopia.jpg PHOTOGRAPHED BY USER:LILLYUNDFREYA. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: ORIGINAL UPLOADER WAS RYAN AT CS.WIKIPEDIA. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: ZÁKLADNÍ ŠKOLA SADSKÁ Autor: Mgr. Aleš Čech Název DUM: VY_32_Inovace_8.1.13. Afrika – Obyvatelstvo Název sady: Zeměpis 7. ročník Číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google