Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace k procvičení čtení s porozuměním a k rozvoji vlastivědných vědomostí o kulturních památkách. Je určeno pro práci na interaktivní tabuli.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace k procvičení čtení s porozuměním a k rozvoji vlastivědných vědomostí o kulturních památkách. Je určeno pro práci na interaktivní tabuli."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace k procvičení čtení s porozuměním a k rozvoji vlastivědných vědomostí o kulturních památkách. Je určeno pro práci na interaktivní tabuli ve formátu PDF. AutorMgr. Zdeňka Sládková Musilová Jazykčeština Očekávaný výstupČtení s porozuměním, získání nových vědomostí o typech kulturních památek a o vybraných známých památkách, posílení vědomí o nutnosti chránit naše kulturní dědictví. Speciální vzdělávací potřebyžádné Klíčová slovaKultura, kulturní památky Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityaktivita Cílová skupinažák Stupeň a typ vzdělávánízákladní vzdělávání – první stupeň – druhé období Typická věková skupina10-12 let Celková velikost3684 kB

2 KULTURNÍ PAMÁTKY Prezentace pro 4. – 5. třídu ZŠ speciální Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

3 KULTURNÍ PAMÁTKY: Jsou to památky na již dávno uplynulé doby. Mají význam kulturní a historický – ukazují nám, jak se žilo a tvořilo dříve. Toto dědictví předků bychom měli ochraňovat pro další generace. Dokážeš vyjmenovat některé druhy kulturních památek? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

4 KOSTELY: Jsou to památky církevní. Sloužily a dodnes slouží věřícím lidem jako místa, kam se chodí modlit k Bohu a účastnit se různých církevních obřadů (např. křest, svatba, bohoslužba…). Znáš nějaký kostel v okolí? Jak vypadá z venku a jak uvnitř? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

5 K OSTEL S V. J ANA N EPOMUCKÉHO NA Z ELENÉ HOŘE VE Ž ĎÁRU NAD S ÁZAVOU : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

6 U KÁZKA INTERIÉRU KOSTELA : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

7 HRADY: Byla to sídla bohatých šlechticů. Byly stavěny převážně z kamene a dřeva. Jejich výstavba trvala mnohdy spoustu let. Měly většinou velmi dobré opevnění, aby je nebylo možno snadno dobýt. Znáš nějaký hrad na našem území? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

8 A SI NEJZNÁMĚJŠÍM ČESKÝM HRADEM JE K ARLŠTEJN. J SOU V NĚM ULOŽENY ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

9 U KÁZKA INTERIÉRU HRADU K OST - KAPLE : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

10 ZŘÍCENINY: Někdy se staré hrady dochovaly jen neúplně. Zbyly z nich pouhé trosky – zříceniny. Víš o nějaké zřícenině hradu v okolí? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

11 Z ŘÍCENINA K OZÍHO HRÁDKU U T ÁBORA : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

12 A TAKTO NĚJAK K OZÍ HRÁDEK ASI VYPADAL : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

13 ZÁMKY: Také sloužily jako sídla šlechticů. Jsou ale mladší než hrady. Znáš nějaký zámek? Čím se liší vzhled zámků a hradů? A jak se odlišují uvnitř? Ukázky ti napoví… Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

14 Z ÁMEK Č ERVENÁ L HOTA : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

15 U KÁZKA INTERIÉRU ZÁMKU – HOSTINSKÝ SALÓNEK NA Č ERVENÉ L HOTĚ : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

16 P OROVNEJ S INTERIÉREM HRADU Z VÍKOV : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

17 KAMENNÉ MOSTY: Pocházejí ze starých časů. Byly stavěny v místech, kde město rozdělovala řeka a bylo potřeba oba břehy spojit. Nejstarším dochovaným kamenným mostem u nás je ten ve městě Písek. Znáš ještě jiný kamenný most? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

18 K ARLŮV MOST V P RAZE : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

19 SOCHY: Jsou to umělecká díla mistrů sochařů. Nejčastěji používaným materiálem byl kámen. Z jakých jiných materiálů mohou být sochy? Znáš nějaké známé sochy? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

20 S OCHA S V. V ÁCLAVA PŘED BUDOVOU N ÁRODNÍHO MUZEA V P RAZE : Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

21 Víš, co je to muzeum a co bychom v něm mohli vidět? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

22 Urči z obrázků, o jaký typ kulturní památky jde. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

23

24 Kostel Sv. Mikuláše v Praze Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

25

26 zámek Hluboká nad Vltavou Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

27

28 Kamenný most v Písku Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

29

30 hrad Zvíkov Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

31

32 socha Pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

33

34 zřícenina hradu Čachtice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

35 V EŠKERÝ OBRAZOVÝ MATERIÁL [ CIT ]. D OSTUPNÝ POD LICENCÍ P UBLIC DOMAIN NA WWW : Kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou: hd/World_Heritage_Sites/Europe/Eastern_Europe/Czech_Republic/Pilgrimage_Church_of_St_John_of_Ne pomuk_at_Zelena_Hora/Baroque_Chapel_by_Santini-Aichel_Zelena_hora_Czech_Republic.jpg Ukázka interiéru kostela: interior.jpg interior.jpg Hrad Karlštejn: Ukázka interiéru hradu Kost : Zřícenina Kozí hrádek u Tábora: Kozí hrádek – model pův. podoby: Zámek Červená Lhota: Ukázka interiéru zámku – hostinský salónek na Červené Lhotě : cervena-lhota/velke/zamek-cervena-lhota-009.jpghttp://itras.cz/fotogalerie/zamek- cervena-lhota/velke/zamek-cervena-lhota-009.jpg Interiér hradu Zvíkov: miniature.jpg miniature.jpg Karlův most: Socha Sv. Václava před budovou Národního muzea v Praze: original1-uyc48.jpg original1-uyc48.jpg Kostel Sv. Mikuláše: Zámek Hluboká nad Vltavou: Kamenný most v Písku: Hrad Zvíkov: 8cfd5844e5a0/foto.aspx?width=337&height=450 8cfd5844e5a0/foto.aspx?width=337&height=450 Pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze : content/gallery/staromestske-namesti-pomnik-mistra-jana-husa/pha01_pomnik-mistra-jana-husa.jpghttp://www.praguecityline.cz/wp- content/gallery/staromestske-namesti-pomnik-mistra-jana-husa/pha01_pomnik-mistra-jana-husa.jpg Zřícenina hradu Čachtice: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Zdeňka Sládková Musilová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace k procvičení čtení s porozuměním a k rozvoji vlastivědných vědomostí o kulturních památkách. Je určeno pro práci na interaktivní tabuli."

Podobné prezentace


Reklamy Google