Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spalovací motory čtyřdobé (mění tepelnou energii na mechanickou) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Alena Tučímová. Dostupné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spalovací motory čtyřdobé (mění tepelnou energii na mechanickou) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Alena Tučímová. Dostupné."— Transkript prezentace:

1 Spalovací motory čtyřdobé (mění tepelnou energii na mechanickou) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Alena Tučímová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Rozdělení motorů A) Podle způsobu zapálení paliva: * motory zážehové * motory vznětové B ) Podle počtu pracovních dob: * motory dvoudobé * motory čtyřdobé

3 Zážehový motor Rozdíly oproti vznětovému motoru : -má elektrickou svíčku - u motoru musí být karburátor (vzniká v něm směs benzínu se vzduchem) -palivem je benzín (směs se vzduchem)

4 Zážehový motor čtyřdobý 4 pracovní doby 1. SÁNÍ Otevřený sací ventil, píst jde dolů, ve válci vznikne podtlak a do válce se nasává směs benzínu se vzduchem. Výfukový ventil je uzavřen.

5 2. STLAČOVÁNÍ Sací i výfukový ventil jsou uzavřené. Píst jde nahoru. Směs benzínu se vzduchem se pístem stlačuje. Zvyšuje se tlak směsi a zároveň i její teplota až na téměř 4000 °C. Při dokončení stlačování přeskočí elektrická jiskra ze svíčky.

6 3. ROZPÍNÁNÍ Elektrická svíčka jiskrou zapálí palivo, které začne hořet. Vznikající plyny z hoření tlačí na píst a píst se začne pohybovat směrem dolů. Jediná doba, kdy motor pracuje sám (plyny stlačují píst).Jediná doba, kdy motor pracuje sám (plyny stlačují píst).

7 4. VÝFUK Výfukový ventil je otevřen. Ojnice pohybuje pístem směrem nahoru a píst vytlačuje spálené plyny výfukovým ventilem ven. Na konci této 4.doby se výfukový ventil opět uzavře, otevře se sací ventil, píst se pohybuje směrem dolů, nasává se palivo… vše začíná opět znovu.

8 Vznětový čtyřdobý motor Rozdíly oproti zážehovému motoru: nemá svíčku a karburátor palivem je nafta nasává se vzduch a nafta se vstřikuje do horkého stlačeného vzduchu, po vstříknutí tryskou se nafta ve válci vznítí

9 Zdroje: obrázky: KOLÁŘOVÁ, Růžena a Jiří BOHUNĚK. Fyzika pro 8. ročník základní školy. 1. vyd. Praha: Prométheus, 2004. ISBN 978-80-7196-149-9. klipy:  cit. 2012-04-13 . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Tosaka.  cit. 2012-04-13 . Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:4-Stroke-Engine.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diesel_Engine_%284_cycle_running%29.gif?uselang=cs


Stáhnout ppt "Spalovací motory čtyřdobé (mění tepelnou energii na mechanickou) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Alena Tučímová. Dostupné."

Podobné prezentace


Reklamy Google