Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ Brno, Řehořova 3 Zdraví a JÁ Výchova ke zdraví 6 - 9. ročník III2-11-17.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ Brno, Řehořova 3 Zdraví a JÁ Výchova ke zdraví 6 - 9. ročník III2-11-17."— Transkript prezentace:

1 ZŠ Brno, Řehořova 3 Zdraví a JÁ Výchova ke zdraví 6 - 9. ročník III2-11-17

2 První pomoc Pokousání psem Mgr. Vilém Nejezchleb

3 www.ceskenoviny.cz

4 O problému Ročně u nás dojde asi ke 30 – 40 případů pokousání psem na 100 tisíc obyvatel. Velcí psi mohou tlakem zubů – až 40 kg/cm² – způsobit amputace drobných částí těla, zejména dětem. Pokud pes někoho pokouše, je povinností majitele nechat psa okamžitě vyšetřit u veterináře a výsledek do 24 hodin sdělit ošetřujícímu lékaři poškozeného.

5 O problému Příčiny agresivního chování psů mohou být různé, od strachu přes špatnou výchovu. Ani jedno z toho neovlivníme, můžeme však ovlivnit své chování, změnit svůj přístup ke zvířeti. Nejčastěji se setkáváme s pokousanými dětmi, které nemají strach z cizích zvířat, popř. svého rodinného miláčka nešikovně uchopí (přitlačí) a pes se brání kousnutím.

6 O problému – pes nekouše bez příčiny Často slyšíme, že „pes kousl znenadání, bez příčiny“. Pes má ale ke kousnutí vždy svůj důvod. I když někdy může napadnout náhle a bez varování, většinou dává předem jasné signály, že k útoku dojde. Jak tedy poznáme blížící se nebezpečí? Pes štěká, vrčí, ukazuje zuby a chvějí se mu přitom pysky. Srst má zježenou na kohoutku a nad kořenem ocasu a přitom mává ocasem. Někdy pobíhá v kruzích, když se bojí, má ocas stažený až na břicho a může se chvět. Spousta psů zaútočí právě ze strachu, a tak snaha našeho dítěte chudinku pejska uchlácholit může skončit bolestivým úrazem.

7 www.celysvet.cz

8 Příběh z praxe Příběh z praxe: Pětiletý chlapec si hrál na trávníku před domem. Zcela neočekávaně se k němu přiřítil volně se pohybující pes bojového plemene, kterého choval jeden ze sousedů. Podle svědků dítě psa ani nezaregistrovalo – zvíře zaútočilo náhle a bez zjevné příčiny. Na chlapce se vrhlo zezadu, povalilo jej na zem a svými silnými zuby malé dítě vážně poranilo. Dospělým, kteří se nacházeli nedaleko, se naštěstí podařilo rozzuřené zvíře odehnat. Chlapec i tak utrpěl těžká poranění. Nejhorší byla částečná skalpace vlasové části hlavy, která hojně krvácela. Zraněná byla i horní končetina, kterou se napadené dítě snažilo instinktivně bránit. Mnohočetné rány mělo dítě také na zádech. Přítomní dospělí se snažili zastavit krvácení z hlavy a ihned přivolali odbornou pomoc. Posádka záchranné služby musela pomocí léků ztlumit chlapcovo vědomí a bolest a ošetřit všechna poranění. Dítěti podali kyslík a přepravili je do nejbližší fakultní nemocnice. Tam po stabilizaci stavu malého pacienta začala dlouhodobá léčba, včetně plastických operací. Chlapec útok zvířete přežil, do dalšího života si však odnesl velmi bolestnou zkušenost s tělesnými, ale i duševními poraněními.

9 www. hasici.bloger.cz

10 Pokousání psem První pomoc při pokousání psem: - ošetření krvácení přiložením tlakové obvazu, sterilního krytí. - přivolání pomoci na lince 155, popř. policie ČR. - zajištění agresivního zvířete; dbáme zvýšené opatrnosti (nechat na policii). - sledování, event. zajištění základních životních funkcí, popř. zahájení oživovacích pokusů.

11 Pokousání psem Charakteristickým znakem úrazů, které jsou způsobeny kousnutím: - silné krvácení - poranění mají devastační charakter - místo je silně zhmožděné - setkáváme se i s amputacemi (prsty, uši, nos…) - postiženým místem jsou zejména obličej, krk a horní končetiny.

12 www.zdn.cz

13 Pokousání psem POZOR! Jedním z příznaků onemocnění vzteklinou jsou změny v chování zvířete, proto se nepřibližujte v přírodě k obvykle plachým zvířatům, které se bez obav přibližují k člověku a ztrácí své základní instinkty. Virus vztekliny přenášejí pouze teplokrevná zvířata! Důležité je každoroční vakcinace Vašeho psa proti vzteklině.

14 www.profimediacz

15 Pokousání psem - Léčba Léčba po pokousání psem bývá mnohdy dlouhodobá a finančně náročná. Časté amputace a devastující poranění vyžadují někdy velké množství plastických operací. Vzhledem k faktu, že nejčastěji je poraněn obličej, nedochází jen k újmě na těle, ale i k duševním šrámům. Je třeba mít na mysli, že nás může pokousat kterékoliv zvíře.


Stáhnout ppt "ZŠ Brno, Řehořova 3 Zdraví a JÁ Výchova ke zdraví 6 - 9. ročník III2-11-17."

Podobné prezentace


Reklamy Google