Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_6A_11_Irsko Téma: Zeměpis.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_6A_11_Irsko Téma: Zeměpis."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_6A_11_Irsko Téma: Zeměpis 7.ročník Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

2 Anotace  Materiál lze využít jako prezentaci nového učiva, k procvičování nebo opakování již probraného učiva pro žáky 7. tříd s pomocí interaktivní tabule.

3

4 Irsko Irsko je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Ostrovu se také říká Smaragdový či Zelený ostrov díky krásné přírodě plné zeleně.

5 Povrch Irska Převažují pahorkatiny na jihu obklopené středohorskými masívy. V povodí řeky Shanon se nachází Centrální nížina, otevřená k Irskému moři. Země má mnoho jezer a vřesovišť.

6 Základní informace Rozloha km Počet obyvatel 3,6 mil Hlavní město Dublin Státní zřízení republika Prezident Michael D. Higgins Měna euro DublinPrezidentt

7 Irsko, Symbol harfy má v Irsku staletou tradici, sahá až do keltského období. Irská vlajka Irský znak Vzniklo 6. prosince 1922,kdy se osamostatnilo od Velké Británie a od roku 1937 je zcela suverénní s vlastní ústavou.

8 Nejdelší je řeka ostrova je Shannon se vlévá do Atlantského oceánu. Ostrov je protkán množstvím menších říček a jezer : Jezera - Lough Alen, Lough Mask, Lough Ree, Lough Erne a další. Řeky - Barrow, Dargle, Moy a další. Najdeme zde rozsáhlé bažiny a rašeliniště Irsko leží v Atlantském oceánu a břehy ostrova omývá Irské a Keltské moře. VODSTVO

9 Turistika Dublin leží na východě u pobřeží Irska a protéká tudy řeka Liffey, která se vlévá do Irského moře. Nejstarší památkou v Dublinu je Christchurch Cathedral, která pochází z raného středověku.

10 Hrad má čtvercový půdorys a v každém rohu je umístěna věž, pevnost se tak trochu podobá francouzským hradům. Dublinský hrad

11 . HROBKA NEWGRANGE, Newgrange leží asi 5O km o d Dublinu. Hrobka je sestavena z tun kamenných bloků a její stáří datujeme do mladší doby kamenné. V hrobce se našlo 5 koster, neví se o koho jde. Vchod do hrobky byl posta – Ven tak, aby světlo vycházejícího slunce v čase ziimního slunovratu padalo přímo až do hrobky.

12 Newgrange Další hrobka Newgrange se řadí mezi nejvýznamnější v Evropě. Byla postavena let před Kristem. V den zimního slunovratu pronikají do hrobu sluneční paprsky.

13 Doplň věty: Irsko je pro svou zeleň nazýván jako …………. nebo……………… ostrov. Irsko leží v ………………. oceánu a omývá ho ……… a ………… Moře. Irsko vzniklo v roce ……., kdy se osamostatnilo od ………………………… Hlavní město Irska je ……………., leží na řece ………………. Nejstarší památka v Dublinu pochází z období ………………středověku. ZelenýSmaragdový AtlantskémIrskéKeltské 1922Velké Británie DublinShannon raného

14 Zdroje  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: hotel.ie/sites/1016/wwwroot/Gallery/7/original/HaPennyBridgeDublin.jpg hotel.ie/sites/1016/wwwroot/Gallery/7/original/HaPennyBridgeDublin.jpg  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  INTERNET. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola, Police nad Metují, okres Náchod Autor: Mgr. Kuchtová Květoslava Název : VY_32_INOVACE_6A_11_Irsko Téma: Zeměpis."

Podobné prezentace


Reklamy Google