Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronická pošta, zkráceně (zkráceně také mail) je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronická pošta, zkráceně (zkráceně také mail) je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 Elektronická pošta, zkráceně (zkráceně také mail) je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy. ové služby se poprvé rozšířily mezi veřejnost až díky vzniku jedné z prvních volných e- mailových služeb Hotmail v roce Tu po jejím celosvětovém úspěchu zakoupila firma Microsoft a později vznikly i další nyní známé služby. je ve skutečnosti starší než internet. Některé staré ové systémy byly rozhodujícím nástrojem při tvorbě internetu.

5 Obsah ové zprávy Internetové ové zprávy se skládají ze dvou hlavních částí: Hlavička Hlavička – předmět zprávy, odesílatel, příjemce a jiné informace o u Tělo Tělo – samotná zpráva, obyčejně obsahuje na konci blok s podpisem. Tělo u začíná zpravidla pozdravem. K u je možné přikládat přílohy i obrázky a jiné soubory. Bez problémů bývá doručování menších souborů typu dokumentu.

6 Hlavičky obvykle obsahují alespoň 4 pole: Od (From): Od (From): ová adresa (popř. i jméno) odesílatele zprávy (zpravidla vyplňuje program automaticky) Komu (To): Komu (To): ová adresa (popř. i jméno) příjemce zprávy, adresátů může být více současně (vyplňuje odesílatel) Předmět (Subject): Předmět (Subject): stručný popis obsahu zprávy (vyplňuje odesílatel, nepovinně) Datum (Date): Datum (Date): místní datum a čas odeslání zprávy (vyplňuje program automaticky)

7 ová adresa Každý uživatel musí mít pro příjem zpráv svoji e- mailovou adresu, která identifikuje jeho elektronickou poštovní schránku. Ta je fyzicky umístěna na nějakém internetovém serveru, populární jsou zejména servery, které nabízejí ovou schránku zdarma a s webovým rozhraním: např. Centrum.cz, GMail, Seznam.cz Pro odesílání zpráv není vlastní ová adresa nutná, typickým příkladem jsou elektronické pohlednice, bez vlastní ové adresy lze přes webové rozhraní zasílat také klasické ové zprávy i s přílohou: např. Sendik.cz

8 Nežádoucí zprávy 1) spam Užitečnost a použitelnost elektronické pošty ohrožují dva fenomény: 1) spam 2) oví červi 1)Spam a hoaxy Spam je nevyžádaná reklamní pošta. Nízké náklady na odeslání zprávy umožňují spammerům odeslat stovky miliónů elektronických zpráv denně pomocí laciného internetového připojení. Stovky aktivních spammerů způsobují přetížení počítačů v internetu, které takto dostávají desítky či stovky nevyžádaných ů denně.

9 Dalším typem ových zpráv jsou takzvané hoaxy. Tak se nazývají bludné a zplanělé zprávy kolující po internetu. 2) oví červi oví červi a viry používají elektronickou poštu k tomu, aby se mohli šířit do ostatních zranitelných počítačů.

10 Obrana před nežádoucími zprávami Vliv těchto dvou faktorů způsobuje, že uživatelé dostávají více nevyžádané pošty, což snižuje použitelnost u. Množství technologických iniciativ se snaží zmírnit dopad spamových útoků. V současné době existuje také mnoho programů (ať jsou to samostatné aplikace, součásti ových klientů, nebo programy na serverech), které jsou schopny na bázi různých kritérií alespoň část spamu odfiltrovat. Programy pro bezpečnou ovou komunikaci: Např.Enigmail Tor Safetica Free

11 NEUVEDEN. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obrázky Galerie Microsoft Office – klipart NEUVEDEN. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Elektronická pošta, zkráceně (zkráceně také mail) je způsob odesílání, doručování a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy."

Podobné prezentace


Reklamy Google