Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JAZZ Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JAZZ Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 JAZZ Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika jazzu RYTMUS – z africké rytmiky – bohatý, pestrý, bicí nástroje udávají pravidelnou pulzaci, pracuje se s pojmy polyrytmie a polymetrie, střídání dvou dob a tří dob v rámci dvoudobého metra TÓN – je nositelem významu – barva, výška, frázování, artikulace FORMA – téměř vždy jednoduchá HARMONIE – chromatika, zahušťované akordy IMPROVIZACE – sólová, kolektivní, ozdobná, volná

3 Doplňující úkol: Zopakujte si pojmy z hudební teorie, které souvisejí také s jazzovou hudbou. Např.: rytmus, metrum, takt, výška a délka not, druhy pomlk, hudební forma, tón, akord, harmonické funkce apod.

4 Podstyly jazzu pocházejí z afroamerické hudby, jejíž součástí je: ČERNOŠSKÝ FOLKLÓR - např. spirituály, hollery, worksongy BLUES – témata: láska, soc. podmínky, sex, vězení; známou interpretkou je např. Bessie Smith RAGTIME - 1. černošská instrumentální hudba, původně hrána jen na klavír, autorem je např. Scott Joplin se skladbou „Wall Street Rag“↓ Odkaz ke skladbě naleznete na:

5 blues - Bessie Smithragtime - Scott Joplin Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ] Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ]

6 Doplňující úkol: Poslechněte si ukázku ragtimu od Scotta Joplina a porovnejte ji s nějakou bluesovou skladbou (např. s Bessie Smith), kterou naleznete na internetu. Jaký je hlavní rozdíl mezi těmito druhy skladeb? (Nástroje, zpěv, tempo, rytmus apod.

7 Nejvýznamnější etapy jazzu: 1) KLASICKÝ JAZZ V New Orleans, kde dochází k prolínání kultur, vznikají černošské kapely, které jazz propagují. Nejznámější čtvrtí je Storyville, proslulá svou nedobrou pověstí. Nástroje klasického jazzu jsou: klarinet, trombón, tuba, kornet, banjo, piano Autoři: King Joseph Oliver – hrál na kornet, vedoucí kapely, „přefoukal“ protivníky, každý nástroj měl přesnou úlohu.

8 Louis Armstrong hráč na trubku, zpěvák, kapelník, vyrůstá v ulicích, jeho prarodiče byli otroky, pobývá také v polepšovně a živí se různými dělnickými profesemi, začíná se učit hrát na nástroje a dostává se do orchestru Kinga Olivera výstižný je svým typickým chraplákem (chraplavým hlasem) skladby např. „My Heart“, „Aligator Crawe“↓ Odkaz ke skladbě naleznete na:http://www.youtube.com/watch?v=fE1mCHc2MAw. kolektivní nástroje, řada sól filmy: Atlantic city, Pennies from Heaven

9 Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ] klasický jazz - Louis Armstrong

10 Doplňující úkol: Poslechněte si některou ze skladeb Luise Armstronga a pokuste se vylíčit pocity, které ve vás tato hudba vzbuzuje. Využít můžete následujících pojmů hudebních i mimo hudebních: tempo, rytmus, hudební nástroje, sólo + doprovod, hudební forma, jednotlivá témata, opakování částí skladby, pozitivní x negativní, veselé x smutné, nálada, gradace, dynamika, prostředí a doba vzniku skladby, komu může být skladba určena, kde a kdy by se mohla poslouchat, líbí se vám x nelíbí se vám, proč apod.

11 2) CHICAGSKÝ JAZZ

12 Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][30: ] chicagský jazz - Leon Bix Beiderbecke

13 3) NEWYORSKÝ JAZZ

14 newyorský jazz - Duke Ellington Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ]

15 4) SWING

16 swing - Glenn Miller Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ]

17 Práce s hudebními ukázkami: Poslechněte si tři ukázky odlišných etap jazzu a porovnejte jejich interpretace po stránce instrumentální, rytmické, dynamické, popřípadě harmonické. Pokuste se pomocí rozdílu ve skladbách charakterizovat jednotlivé etapy jazzu.

18 5) SYMFONICKÝ JAZZ George Gershwin chudé poměry, rodiče se o hudbu nezajímali díky tetě se dostal ke klavíru – hrál od rána do večera od mládí mu byla blízká hudba od spirituálů a blues až po moderní šlágry hrával po kavárnách, komponoval písně, např. „Swanee“ – přes noc hitem, stal se milionářem skládal muzikály – „O tobě zpívám“ - v New Yorku přes 400 repríz zemřel v 39 letech na mozkový nádor v Beverly Hills

19 Nejvýznamnější skladby George Gershwina: „Rhapsody in Blue“- pro klavír a jazzový orchestr ↓ - díky ní se zařadil mezi největší skladatele USA Odkaz ke skladbě naleznete na: „Američan v Paříži“- symfonická skladba - napsal po návštěvě Paříže ↓ - 2. největší dílo - vtipné hudební zvuky paříž. ulic Odkaz ke skladbě naleznete na: „Porgy a Bess“ - jazzová opera z černošského prostředí

20 Odlišné ukázky nejznámější písně z muzikálu Porgy a Bess Summertime: Originální nahrávka : Janis Joplin : Ella Fitzgerald : Billie Holliday : Mica Paris : Funboy Three: The Zombies: Paso: Lucie Bílá:

21 symfonický jazz - George Gershwin Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ]

22 Úkol k poslechu skladby: Pusťte si vybranou skladbu od George Gershwina a pokuste se při jejím poslechu popsat prostředí, které podle vás hudba zobrazuje. Ideální skladbou pro tuto činnost je Američan v Paříži.

23 6) SOUL JAZZ 2. pol. 50. let návrat ke gospelům a spirituálům melodicky přehledné motivy, jednoduchá harmonie využití varhan, bicích, kytary Aretha Franklin „The Queen of Soul“ hity: „Respect“ → „I Never Loved A Man“ → popularita na přelomu let = písně rychlejšího a modernějšího charakteru určené zejména k tanci (např. píseň „Rock steady“) Odkaz ke skladbě naleznete na : Odkaz ke skladbě naleznete na:

24 Ray Charles zpěvák, pianista, skladatel, „otec soulu“ v 7 letech oslepl, i přesto ale vystudoval klavír a klarinet začínal ve swingových orchestrech, jeho popularita stoupá miliónový hit – „What´d I say“ – získal cenu Grammy v 60. letech komerční úspěchy – střední proud, country soud mu zakázal vystupoval v Georgii – později omluva a jeho píseň „Georgia On My Mind“ se stala hymnou tohoto státu bral drogy – heroin, ale ze závislosti se dostal

25 Ukázky písní Raye Charlese: Hit The Road Jack: What´d I say: Georgia On My Mind:

26 soul jazz - Ray Charles soul jazz – Aretha Franklin Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ] Odkaz ke skladbě naleznete na: [On line][ ]

27 Úkol pro práci s internetem a doplňující otázky: Otevřete internetovou stránku a podívejte se na ukázky videoklipů Raye Charlese a Arethy Franklin. Napište, kterou píseň jste od daného interpreta zhlédli, a porovnejte jejich vystoupení, např. hlas, zpěv, pohyb, vizáž, tempo, dynamika apod. Doplňující otázky: Pokuste se na internetu zjistit, co vedlo Raye Charlese k tomu, že se vyléčil ze své drogové závislosti. Je Ray Charles znám spíše jako sólový interpret, nebo je členem nějakého hudebního tělesa? Nalezli jste u nějakého Charlesova hitu pěvecký doprovod? Působí pěvecky Aretha Franklin ještě v dnešní době?

28 Použitá literatura a audioukázky: CHARALAMBIDIS, A. Hudební výchova pro gymnázia I. 1. vyd. Praha: SPN, ISBN


Stáhnout ppt "JAZZ Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google