Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_E3-02 POČÍTAČOVÝ TISK AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÝ TISK Časová náročnost:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_E3-02 POČÍTAČOVÝ TISK AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÝ TISK Časová náročnost:"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_E3-02 POČÍTAČOVÝ TISK AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÝ TISK Časová náročnost: 20-25 minut Předmět: INFORMATIKA Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 výstupní zařízení Tiskárna je výstupní zařízení, které slouží k přenosu dat uložených v elektronické podobě v počítači na papír nebo jiné médium (fotopapír, DVD atd.)

3

4 Jednotkou která udává kvalitu tisku dané tiskárny, je jednotka dpi (dot per inch), která vyjadřuje kolik tiskových bodů dokáže tiskárna vytisknout na jeden anglický palec (2,54 cm), a to v jednom směru. Většinou však má tiskárna kvalitu tisku ve svislém směru jinou než ve směru vodorovném, proto se kvalita tiskárny udává ve tvaru b x c dpi (např. 300 x 600 dpi). Čím menší tiskový bod dokáže tiskárna vytisknou, tím větší počet bodů se vejde na vzdálenost 1 palce a tím kvalitnější je tisk.

5 1) ČERNOBÍLÝ ( MONOCHROMATICKÝ ) TISK SE SLOŽEN Z RŮZNÝCH ODSTÍNŮ JEDNÉ BARVY. NEJČASTĚJI ČERNÉ. TEDY RŮZNÝMI ODSTÍNY ŠEDI.

6 2) BAREVNÝ -je založený na míchání 4 základních barev. CMYK Nazýváme ho model CMYK a obsahuje čtyři základní barvy: (Cyan) azurovou (Cyan) (Magenta) purpurovou (Magenta) (Yellow) žlutou (Yellow) (Key) černou (Key) Key proto, že se při soutisku CMYK barev typicky barvy zarovnávají na klíčovací značky, které jsou tištěné klasickou černou barvou.

7

8  V ideálním případě by byly postačující pouze první tři barvy (model CMY), jejichž složením dohromady by měla vzniknout černá barva.  Ve skutečnosti však při použití skutečných barviv vznikne barva tmavě hnědo-šedivá.  Zároveň je samostatná černá barva oproti míchání všech jednotlivých barev výrazně levnější, proto většina tiskových technik používá ještě čtvrtou černou barvu.

9 Kvalita tisku závisí na použité technologii, a to bez ohledu na to, zda tiskárna poskytuje barevné či pouze černobílé výstupy. Do kategorie levných prostředků pro barevný tisk patří jehličkové tiskárny, do střední kategorie patří tiskárny využívající inkoustové a tzv. termotransfer (tepelný přenos), v kategorii nejdražších se setkáme s technologií termosublimační a laserovou.

10

11

12 http://www.sibl.cz/skripta/obrazky/o7.gif http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/CMYK_color_swatches.sv g/170px-CMYK_color_swatches.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/SubtractiveColorMixing.png http://student.oapion.cz/ict/hw/tiskarny.htm


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_E3-02 POČÍTAČOVÝ TISK AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÝ TISK Časová náročnost:"

Podobné prezentace


Reklamy Google