Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY VY_32_INOVACE_E3-03 AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY VY_32_INOVACE_E3-03 AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš"— Transkript prezentace:

1 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY VY_32_INOVACE_E3-03 AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš
VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY Časová náročnost: minut Předmět: INFORMATIKA Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY ZÁKLADNÍ DRUHY

3 1) Jehličkové tiskárny používají k tisku tiskovou hlavu, která se pohybuje ze strany na stranu po listu papíru a přes barvící pásku naplněnou inkoustem se otisknou jehličky na papír. 

4

5 PRINCIP TISKU Základní částí jehličkové tiskárny je tisková hlava, v které jsou umístěny jehličky ovládané elektromagnety. Počet jehliček umístěných v tiskové hlavě je v současnosti většinou 24 až 36. Tisková hlava s jehličkami se rovnoběžně pohybuje nad tiskovým válcem. Mezi tiskovou hlavou tiskárny a papírem na válci je umístěna barvící páska. Tisková hlava se pohybuje nad válcem, válec posouvá papírem a na místě, kde se má vytisknou tiskový bod, elektromagnet vystřelí jehličku přes barvící pásku na papír a na papíře se vytvoří jeden bod.

6 VÝHODY Malé náklady na tisk a možnost použití traktorového papíru. Jsou velmi spolehlivé a používají se tam, kde tolik nezáleží na kvalitě tisku.

7 NEVÝHODY Lze s nimi tisknout jen grafiku s nízkým rozlišením a omezenou paletou barev, navíc jsou pomalé a velmi hlučné.

8 2) INKOUSTOVÉ PRINCIP: Z tiskové hlavy jsou na papír vystřelovány mikroskopické kapky inkoustu.

9

10 PODROBNÝ PRINCIP TISKU
Základní částí inkoustové tiskárny je tisková hlava (cartridge). Je to malá nádobka obsahující inkoust, který je přes miniaturní trysky přenášen v podobě kapiček na papír. Tisková hlava vodorovně přejíždí nad papírem, který je přenosovým mechanismem posouván vpřed , a pomocí trysek nanáší na papír inkoust. Pro přenos kapičky inkoustu z trysky na papír je vyvinuto a používáno několik technologií. Většinou je kapička inkoustu zahřívána za vysoké teploty, která způsobí prudké zvětšení objemu (přeměnu kapaliny v plyn), a tím vznikne energie pro přemístění kapičky inkoustu z trysky na papír.

11 Zásobník papíru Kryt tiskové hlavy a inkoustových kazet Krokový motor Posuvná tyč Ozubený pás Tiskové hlavy Inkoustové kazety (cartrige) Trysky Komory pro inkoustovou kapku Inkoustová kapka El.odpor zahřívající inkoust

12 DRUHY TERMÁLNÍ PIEZOELEKTRICKÉ VOSKOVÉ

13 VÝHODY tišší provoz kvalitní fotografický tisk
černobílý i barevný tisk poměrně nízká pořizovací cena

14 NEVÝHODY drahý inkoust
trysky jsou náchylné k ucpání zaschlým inkoustem inkoustový potisk je rozpustný ve vodě životnost inkoustů je časově omezená – časem vyblednou

15 2) LASEROVÉ PRINCIP: tisknou stejně jako kopírky: laserový paprsek vykresluje obrázek na fotocitlivý válec, na jehož povrch se poté nanáší toner; toner se uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k papíru tepelně fixován (zažehlen teplem cca 180°C a tlakem)..

16

17 SCHEMA VNITŘNÍHO USPOŘÁDÁNÍ LASEROVÉ TISKÁRNY

18 ZJEDNODUŠENÝ NÁKRES UMÍSTĚNÍ JEDNOTLIVÝCH PRVKŮ V BAREVNÉ LASEROVÉ TISKÁRNĚ

19 VÝHODY tichý provoz kvalitní fotografický tisk
černobílý i barevný tisk poměrně nízké náklady na tisk

20 NEVÝHODY vyšší pořizovací cena
větší rozměry tiskárny především u barevných variant

21 ZDROJE: jehlickova-tiskarna_l.jpg w-it-works-inkjet-printer/ eng-US/how-it-works-inkjet-printer.jpg


Stáhnout ppt "POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY VY_32_INOVACE_E3-03 AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš"

Podobné prezentace


Reklamy Google