Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inkoustové tiskárny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inkoustové tiskárny."— Transkript prezentace:

1 Inkoustové tiskárny

2 Úvodem Inkoustové tiskárny jsou možná nejrozšířenější tiskovou technologií Poskytují kvalitní tisk při vysoké rychlosti Jejich hlavní předností je barevný tisk, který je u každé inkoustovky samozřejmostí. Jsou značně univerzální a tak je najdeme jak v domácnostech tak ve většině kanceláří.

3 Princip tisku Je v některých aspektech podobný jehličkové technologii. Nad svisle se pohybujícím papírem přejíždí ve vodorovném směru tisková hlava. Vlastní hlava je však úplně jiná než tomu bylo u jehličkových tiskáren: Místo jehliček je hlava osazena miniaturními tryskami. Do nich se přivede speciální inkoust, který je z trysek vypuzen a miniaturní kapička inkoustu pak vystříkne na papír. Obraz či text jsou na papíře složeny z drobných teček. Inkoustová hlava má však k dispozici více trysek než bylo jehliček u jehličkové technologie, navíc se inkoust na papíře nepatrně rozpije. Výsledkem je velice kvalitní výstup . Tisková hlava (často bývá součástí inkoustové kazety)

4 Konstrukce tiskárny Tisková hlava Vodící tyč Mechanická část tiskárny se podobá jehličkovým strojům. Z podavače je médium nasunuto pod tiskovou hlavu. Ta je posunována po vodící tyči. Z trysek stříká inkoust a postupně je tisknut řádek po řádku. Podavač papíru

5 Tiskové hlavy Tisková hlava je základní částí celé tiskárny. V podstatě jde o soustavu trysek, zasazených v integrovaném obvodu. Z trysek “stříkají” miniaturní kapičky inkoustu. Pro vytlačení inkoustu z trysky se používají dvě metody: tepelná, kde se rychlým zahřátím kapičky inkoustu vytvoří pára, jejíž rozpínání způsobí vytrysknutí inkoustu na potiskované médium. piezoelektrická, kdy inkoust vystříkne díky piezoelektrickému jevu. (Tryska zmenší svůj objem po přivedení elektrického napětí.)

6 Použití tiskových hlav
Protože jsou průměry inkoustových trysek miniaturní (okolo 10 µm), může v nich zaschnout inkoust. Z ucpané trysky pak nestříká inkoust, což snižuje kvalitu tisku. Pokud je neprůchodných více trysek, je nutné hlavu vyměnit. Proto je důležité jakou halvu tiskárna používá: Hlava je součástí inkoustového zásobníku. Jde o levnou hlavu, jejíž životnost odpovídá kapacitě inkoustového zásobníku. Při výměně inkoustu automaticky měníme také hlavu. Při poruše hlavy tedy jednoduše vyměníme celou kazetu. Používá se u tepelných hlav. Hlava je součástí tiskárny, ale její životnost je plánována na více tiskových kazet. Hlava ještě není tak drahá, kazety jsou levnější než v předešlém případě. Pokud se hlava ucpe je možné ji vyměnit. Opět se používá u tepelných hlav. Hlava ja součástí tiskárny a její životnost je stejná jako životnost tiskárny. Při poruše hlavy se již novou hlavu nevyplatí kupovat a jsme nuceni vyměnit celou tiskárnu. Typické pro piezoelektrické hlavy. Poznámka: proti zaschnutí inkoustu je jednoduchá pomoc – pravidelně tisknout. Delší nečinnost inkoustové hlavě neprospívá. O vyčištění ucpaných trysek se můžeme pokusit speciálním programem, který bývá součástí ovladače tiskárny (viz dále)

7 Barevný tisk Barevný tisk je velkou výhodou všech inkoustových tiskáren. Jeho princip již známe. Používá se subtraktivní (odečítací) systém CMYK složený z barevných inkoustů: C (cyan) azurový M (magenta) purpurový Y (yellow) žlutý K (blacK) černé, která se používá pro tisk častých černých výstupů (aby nebylo nutné draze míchat černou z tří základních barev)

8 Počet inkoustových kazet
K tisku tedy potřebujeme minimálně 4 barvy. Ty jsou uloženy v inkoustových zásobnících (z nichž stříká inkoust přes hlavu na papír). Systém se může realizovat takto: Jeden zásobník – v němž jsou pouze tři barevné inkousty. Černou dostaneme soutiskem všech tří barev, což tisk značně prodražuje. Dva zásobníky inkoustu – jeden zásobník je pro černou a ve zbylém jsou uloženy tři barevné inkousty (CMY). Tiskárna má tedy dvě tiskové hlavy – černou a barevnou. Nevýhodou je nehospodárnost s barevnými náplněmi. Pokud totiž dojde barevná náplň, je nutné vyměnit společnou barevnou kazetu (v níž je jsou ještě obě zbývající barvy) Čtyři zásobníky inkoustu – každá barva má vlastní zásobník a vlastní tiskovou hlavu. Provozně je to ideální řešení, protože měníme pouze ty inkousty, které skutečně došly. Na obrázku vidíte 5 tiskových zásobníků, zvýšením počtu inkoustů se dosahuje věrnějších barevných odstínů. (V našem případě je jeden inkoust určen pro text a druhý pro grafiku)

9 Fotografický tisk Mnoho inkoustových tiskáren nabízí vysokou kvalitu, které dovoluje tisk fotografií. Ke zvýšení kvality se používá několika metod: Většího počtu barevných inkoustů – základní tři barvy CMY, jsou doplněny o další v jiném odstínu. Dostáváme pak možnost četnější kombinace barevných inkoustů a větší škálu barev na výstupu. Počet rozšiřujících barev se u jednotlivých typů tiskáren liší. Rozšiřující barvy mohou být uloženy jak ve společné, tak v individuálních kazetách. Řízení velikosti kapky inkoustu – pokud měníme množství inkoustu, měníme také intenzitu barvy a opět můžeme lépe „míchat“ barvy. Výrobci neustále zdokonalují složení inkoustů a také počet trysek v inkoustové hlavě ovlivňuje kvalitu tisku.

10 Ovladač tiskárny Po instalaci ovladače tiskárny máme k dispozici funkce, které umožňují provádět jednoduchý servis tiskárny. Přístup k těmto funkcím je u výrobců různý, ukážeme si co bývá k dispozici: Vyčištění: pokud zaschne v trysce inkoust, můžeme se ji pokusit vyčistit. Tiskárna použije větší množství inkoustu k vytlačení inkoustového “špuntu” z trysky Zarovnání tiskových zásobníků: po instalaci nové náplně je nutné zajistit přesný soutisk hlav. Ze základních barev mícháme ostatní a pokud by soutisk nebyl přesný, nebude přesné ani barevné podání Vlastností tisku: např. zda budeme tisknout na šířku či výšku, kolik kopií, zda bude tisk oboustranný

11 Souhrn vlastností Rychlost tisku samozřejmě záleží na kvalitě tisku a na tom zda tiskneme barevně, nebo černobíle, text či obrázky. Pohybuje se v rozsahu 10 ÷ 20 str. za minutu. Kvalita tisku je vysoká, samozřejmě se liší u tiskáren různých cenových kategorií, konstrukcí a provedení. Kvalitu tisku vyjadřuje hustota tiskových bodů na palec (dots per inch) – DPI. Drobnou nevýhodou je trvanlivost tisku. Při dlouhodobém působení světla tisk bledne a při namočení se rozmaže. Barevnost tisku – je velkou výhodou inkoustové technologie. Barevně tiskne každá inkoustová tiskárna. Kvalita je samozřejmě lepší u dražších a kvalitnějších tiskáren. Tisková média – je možné tisknou téměř na vše: papíry, fólie, textil, CD disky... Hluk – tiskárny pracují tiše Provozní náklady – jsou ze všech technologií nejvyšší. Přibližně lze odhadnout, že se náklady pohybují v rozmezí 1 ÷ 10 Kč. Pro výpočet nákladů můžeme použít vztah: cena jedné stránky = cena papíru + (cena náplně/počet vytisknutelných stran)


Stáhnout ppt "Inkoustové tiskárny."

Podobné prezentace


Reklamy Google