Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, Opava Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Název projektu: Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník: Materiály, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Dřevo jako materiál pro truhlářskou výrobu Sada číslo: ICT-102A Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 12 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-102A-12 Téma vzdělávacího materiálu: Překližované materiály Druh učebního materiálu: Prezentace Autor: Mgr. Miroslav Weisz Anotace: Prezentace se zaměřuje na procvičení učiva o překližovaných materiálech - překližkách. Metodické poznámky: Materiál je vhodný pro učební obor truhlář a operátor dřevařské a nábytkářské výroby Datum vytvoření: Ověření ve výuce:

2 Překližované materiály
Jsou to materiály vyrobené slepením více vrstev případně i více druhů materiálů na sebe.

3 Mezi překližované materiály patří
Překližky. Překližované desky z rostlého dřeva – BIO desky. Jádrové desky – laťovky s jádrem z rostlého dřeva nebo dýh. Složené desky – voštinové a likusové desky složené z více druhů materiálů. Vrstvené lisované dřevo.

4 PRAVIDLO SYMETRIE Od středu desky musí být na obě strany stejný počet vrstev. Jednotlivé protilehlé vrstvy: - musí být vyrobené ze stejného materiálu (stejné dřeviny), - musí mít stejný směr vláken, - musí mít stejnou tloušťku, - musí být vyrobeny stejným způsobem (např. loupáním).

5 Překližky Je to materiál vzniklý slepením několika vrstev dýh na sebe.
Jednotlivé vrstvy se skládají tak, aby směr vláken byl kolmý ke směru vláken předcházející vrstvy. Zvyšuje se tím rozměrová stálost a mechanické vlastnosti. K výrobě se používají především loupané listnaté i jehličnaté dýhy. Počet vrstev je vždy lichý min. 3 vrstvy.

6 Složení překližky STŘED – je to střední dýha, která tvoří osu symetrie překližky. VLOŽKY – jsou to vnitřní dýhy u pětivrstvých a vícevrstvých překližek. Převážně z jehličnatých dřevin SM, JD, BO a měkkých listnáčů TP, OS. PŘEKLIŽOVAČKY – jsou to vrchní pohledové dýhy překližek. Nejčastěji z BK, BŘ, TP, BO.

7 Stavba překližky Obr. 1. Obr. 2.

8 Rozdělení překližek

9 Celobukové překližky - MULTIPLEX
Jsou vyrobeny z několika vrstev bukových dýh. Jsou velice pevné, vynikající mechanické vlastnosti. Používají se jako náhrada za masivní bukové dřevo. Vyrábí se ve dvojím provedení: - pro vnitřní použití - neodolávají vlhkosti, používají se na velmi namáhané dílce např. pracovní desky stolů, schodišťové stupně pro venkovní použití - vodovzdorné, používají se ve stavebnictví (bednění), podlahy přívěsných vozíků, ve strojírenství na různé modely a formy.

10 Složení překližky Zdroj: foto autora Zdroj: foto autora

11 Složení překližky Zdroj: foto autora Zdroj: foto autora

12 Seznam použitých zdrojů
KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 3., upr. vyd. Praha: Sobotáles, 2008, 253 s. ISBN NUTSCH, Wolfgang. Příručka pro truhláře. Praha: Europa-Sobotáles, 2006, 615 s. ISBN Obr. 1. NUTSCH, Wolfgang. Příručka pro truhláře. Praha: Europa-Sobotáles, 2006, 615 s. ISBN Obr. 2. KŘUPALOVÁ, Zdeňka. Nauka o materiálech: pro 1. a 2. ročník SOU učebního oboru truhlář. 3., upr. vyd. Praha: Sobotáles, 2008, 253 s. ISBN

13 Otázky k opakování a ověření učiva
Vysvětli pojem překližované materiály. Které konkrétní materiály, patří do této skupiny? Co znamená pravidlo symetrie, jaké zásady platí pro protilehlé vrstvy? Co je to překližka, jak jsou uspořádány jednotlivé vrstvy vzhledem k vláknům? 4. Popiš složení překližky (názvy jednotlivých vrstev). 5. Co je to MULTIPLEX?


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google